Product

محصولات

پکینگ

پکینگ چیست؟

پکینگ ها قطعاتی هستند که داخل برج خنک کننده قرار می گیرند. وظیفه اصلی آن ها افزایش سطح تماس میان گاز هوای ورودی به داخل برج و آب، در نتیجه بالابردن راندمان کاری برج خنک کننده است. پکینگ­ ها سیل­­های متحرک و نوعی آب بند محسوب می گردد، که به صورت دینامیک بر روی پیستون و شافت پمپ ها آب بندی می کنند. پکینگ ها به دو شیوه  منظم و نامنظم در برج خنک کننده قرار می گیرند.
در شیوه منظم تعداد بیشتری پکینگ مورد استفاده قرار می گیرد و تمام آن ها به صورت منظم در برج قرار می گیرد که باعث می شود افت فشار گاز کمتر شده، در نتیجه می توان از شدت جریان های بالا فاز گاز استفاده کرد اما پکینگ کردن برج به این شیوه به نسبت روش نامنظم هزینه بیشتری را دربرمی گیرد.

پکینگ­ ها سیل­­های متحرک و نوعی آب بند محسوب می گردد، که به صورت دینامیک بر روی پیستون و شافت پمپ ها آب بندی می کنند.

انواع پکینگ‌ لاستیکی

 • پکینگ سیلیکونی

پکینگ سیلیکون از اتم های اکسیژن و سیلیسیوم به وجود آمده است. این عناصر مشخصات منحصر به فردی در پکینگ سیلیکونی  به وجود آورده است. پکینگ سیلیکونی به عنوان یک قطعه آببند لاستیکی در جک و پمپ های مختلف به صورت پکینگ پیستونی و پکینگ گلویی بر روی شافت ها قرار می گیرد.

پکینگ سیلیکونی در صنایع بهداشتی و غذایی به عنوان پکینگ مواد غذایی و یا پکینگ بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. این شرکت تولید کننده انواع پکینگ سیلیکونی در ابعاد مختلف به صورت پکینگ سیلیکونی پیستونی و پکینگ سیلیکونی گلویی است. علاوه بر قابلیت تحمل دمای بالا پکینگ سیلیکون، مشخصه ی مهم دیگر آن مقاومت در برابر اوزون و فرابنفش می باشد که موجب افزایش عمر نگهداری پکینگ سیلیکون می گردد.

 • پکینگ ضد روغن (NBR)

انواع پکینگ روغن یا همان پکینگ ضد روغن در ابعاد مختلف به صورت پکینگ NBR پیستونی و پکینگ NBR گلویی قالب سازی و تولید می شود. علت نام گذاری پکینگ NBR به پکینگ روغن، مربوط به کاربرد و مصرف این نوع پکینگ در محیط روغنی و گریس می باشد.

پکینگ NBR با داشتن خصوصیت بارز ضد روغن بودن و مقاومت در برابر گریس ها، به عنوان مصرفی ترین پکینگ لاستیکی جهت آب بندی روغن بوده که در مقایسه با سایر انواع پکینگ ها دارای قیمت پایین تری است. به علت مصرفی بودن پکینگ NBR، این شرکت دارای موجودی سایز انواع مختلف پکینگ ضد روغن می باشد.

پکینگ NBR بایستی با خصوصیت شکل پذیری خود، میزان فشردگی روی غلاف را تنظیم کند و از طرفی جهت دریافت انرژی و صدمه نرسیدن به قسمت دوار، دارای ویژگی های الاستیک باشد. به بیانی دیگر پکینگ ضد روغن باید به صورت واشر در محیط آب بندی قرار بگیرد.

پکینگ لاستیکی ضد روغن از دمای 20-  درجه سانتی گراد تا 120+ درجه سانتی گراد نسبت به دما مقاوم بوده و کارکرد خود را حفظ می نماید.

 • پکینگ پیستونی

نوعی پکینگ لاستیکی جهت آببندی است که بر روی پیستون شافت نصب می گردد و آببند می کند. عملکرد پکینگ پیستونی به صورت سیل کردن یکطرفه می باشد؛ به نحوی که در پیستون قرار می گیرد. پکینگ پیستونی به آسانی بر روی شیارهای نشیمن قرار می گیرد و عملکرد آببندی ثابت و متحرکی در پمپ و جک ها بر عهده دارد.

 • پکینگ وایتون

پکینگ وایتون با توجه به خواص عالی و منحصر به فرد، قیمت بالایی نسبت به سایر پکینگ های لاستیکی دارد. این نوع پکینگ زمانی بکار می رود، که دستگاه به پایداری عالی تحت شرایط عملکردی سخت به لحاظ دما، فشار و سیال نیازمند است.

از پکینگ لاستیکی وایتون نسوز بیشتر در فرایند فرآوری نفت خام و مشتقات نفتی استفاده می شود. پکینگ دما بالا وایتون به عنوان یکی از آببندهای پویا در صنایع مختلف به صورت کاملاً پویا در پیستون و شافت پمپ، عمل آببندی را انجام می دهد و به عنوان یک پکینگ فشار قوی و پکینگ دما بالا (پکینگ نسوز) به کار می رود. پکینگ وایتون جهت آب بندی مناطقی که تحت دمای بالا و فشار زیاد هستند، بسیار مناسب می باشد.

 • پکینگ پلی یورتان

پکینگ پلی یورتان (پلی اورتان) با توجه به قرارگیری آن در شافت، به دو صورت پیستونی و گلویی قابل تولید است. پکینگ پلی یورتان (پکینگ پلی اورتان)  از کنش میان پلی ال ها و ایزوسیانات ایجاد می شود. تولید پکینگ پلی یورتان به دو صورت پکینگ تراشی و قالب سازی صورت می گیرد. یکی از ویژگی های بسیار مهم پکینگ پلی اورتان، قابیلت استفاده در صنایع غذایی و بهداشتی می باشد.

 • پکینگ کاستاس

به عنوان یک سیل­­ و آببند پویا در صنایع مختلف به صورت پویا  در قسمت پیستون و شافت پمپ، عمل آب بندی و سیل را انجام می دهند. پکینگ کاستاس با نام های مختلف پکینگ کاستاژ، پکینگ کاستاش، گردگیر کاستاس، پکینگ کاستاس ترک، پکینگ Kastas به کار برده می شود.

 • پکینگ ضد اسید (EPDM)

به عنوان آببند پویا و مقاوم در برابر آب شور و خورنده های اسیدی و بازی، در صنایع مختلف به صورت پویا در ناحیه پیستون و شافت پمپ، عمل آببندی را انجام می دهند.

پکینگ ضد اسید یا همان پکینگ EPDM دارای قابلیت ضد اسیدی می باشد. از این رو پکینگ ضد اسید (پکینگ لاستیکی EPDM) جهت آب بندی پمپ و جک هایی که با ترکیباتی اسیدی و بازی خورنده در تماس است، به کار می رود.

 • پکینگ طبقاتی

علت نام گذاری این وی پکینگ به پکینگ طبقاتی مربوط ساختمان طبقه ای بودن آن است. پکینگ طبقه ای یا همان وی پکینگ دارای سطح مقطع V شکل است. در واقع وی پکینگ نوعی پکینگ طبقه ای با سطح مقطع V شکل است.

به عنوان پکینگ های 5 تکه یا پکینگ طبقه ای معروف می باشد؛ به گونه ای که 5 تکه پکینگ به صورت طبقه ای بر روی هم سوار می شوند و جهت آببندی به کار می رود. پکینگ طبقاتی با نام های مختلف پکینگ طبقه ای، پکینگ 5 تکه، پکینگ وی پک (ویپک) و وی پکینگ معروف است. 

 • پکینگ گلویی

پکینگ گلویی جک هم در جک های آبی و هم در جک های بادی، به عنوان آببند بر روی جک بسته می شود. پکینگ گلویی در صنایع مختلف به پکینگ گلویی جک هیدرولیک، پکینگ گلویی جک پنوماتیک و یا به طور کلی پکینگ گلویی جک مشهور است.

پکینگ گلویی نوعی پکینگ آببندی است که بر روی گلوی جک نصب و عمل آببندی را انجام می دهد. در ساختار پکینگ گلویی، لبه بیرونی پکینگ بلندتر می باشد.

 • پکینگ جک

به عنوان یک واشر یا آببند لاستیکی متحرک در شافت انواع جک پنوماتیک (جک بادی) یا جک هیدرولیک (جک آبی) قرار می گیرد. این شرکت تولید کننده انواع پکینگ جک هیدرولیک و پکینگ جک پنوماتیک می باشد. 

 • پکینگ گردگیر

پکینگ گردگیر نوعی قطعه لاستیکی آب بندی است، که هر دو عمل سیل بندی و گردگیری را با هم در یک جک انجام می دهد. پکینگ گردگیر به عنوان نوعی سیل­­ و آب بند پویا در صنایع مختلف به صورت کاملاً پویا  در ناحیه پیستون و شافت جک، عمل آببندی را انجام می دهد. پکینگ و گردگیر (گردگیر پکینگ) با خصوصیت شکل پذیری گردگیر، میزان فشردگی روی غلاف را تنظیم می کند.

 • پکینگ دو طرفه

نوعی پکینگ لاستیکی است، که به عنوان یک آببند پویا در پمپ و جک عمل آببندی را انجام می دهد. پکینگ دو طرفه به عنوان یک پکینگ دو طرفه فلزدار یا پکینگ فلز دار و یا پکینگ فنر دار معروف است. ساختار پکینگ دوطرفه (پکینگ فنردار) به گونه ای می باشد که دو طرف آن فلز یا آهن وجود دارد، از این رو به پکینگ دو طرفه آهن دار یا پکینگ دو طرفه فلزدار معروف است. 

کاربرد اصلی پکینگ‌ چیست؟

پکینگ، در سرعت های پایین و بیشتر برای زمانی به کار می رود که سرعت پمپ آب در سیستم های آبرسانی از 6 متر بر ثانبه تجاوز نکند. در صورتی که این موضوع رعایت نشود، پکینگ دچار خوردگی و پوسیده شدن می شود. از طرفی دیگر، این نوع پکینگ زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که قطعات تحت فشار و دمای بالایی باشند.

به عنوان مثال زمانی که دما تا 250 د جه سانتی گراد می رسد و یا فشار تا 170 افزایش می یابد، می توان به استفاده از پکینگ های روغنی روی آورد. به طور کلی سرعت شفت و فشار وارد بر پکینگ با یکدیگر هم سو هستند. به همین دلیل باید دقت نمود تا در صورت بالا رفتن فشار، سرعت تا حد قابل قبولی کاهش بیابد.

متریال کاربردی پکینگ ها

 • Viton
 • NBR
 • HNBR
 • EPDM
 • ACM

طرز نصب پکینگ ها به چه شکل صورت می گیرد؟

بعد از این‌که پکینگ در حفره مخصوص آب‌بندی قرار داده شد، توسط پیچ‌های گلند (Gland) یا همان شیار آب‌بندی، به صورت محوری فشرده می‌شود. به هنگام حرکت نسبی شفت و پکینگ و به دلیل پلاستیسیته پکینگ، نیرویی شعاعی ایجاد و سبب تماس پکینک با شفت خواهد شد.

در همین زمان، ماده روان‌کار نیز لایه نازک روغنی در سطح تماس ایجاد می‌کند که به آن  اثر یاتاقان (Bearing Effect) می‌گویند. در فرورفتگی‌هایی که تماس ایجاد نشده است، شیاری روغنی ایجاد خواهد شد. بنابراین، بخش‌های تماسی و غیرتماسی، شکلی مارپیچ را ایجاد می‌کنند که نقش مهمی در جلوگیری از نشتی سیالات دارند و اساس عملکرد پکنیگ نیز بر اساس همین لایه‌های نازک و شکل‌های مارپیچ بنا شده است.

عملکرد پکینگ ها

با توجه به کاربردی که پکینگ دارد، در اندازه های متفاوت و مواد اولیه و جنس های متفاوتی تولید و ارائه می شوند. به طوری که کارایی مورد نیاز را در مقابل عوامل محیطی مثل؛ فشار، حرارت، و سایش و خوردگی داشته باشند. پکینگ‌ ها معمولا از جنس لاستیک طبیعی و مصنوعی، پلاستیک یا مواد اولیه مختلف مانند VITON ,EPDM) ،Silicon ، PTFE، PU، FKM  و..) تولید می شوند. برای مثال نمونه ی NBR آن در جک‌های معمولی پکینگ ‌های لاستیکی استفاده می شوند. در مجموع با توجه به کاربردی بودن این وسیله مراکز زیادی آن ها عرضه می کنند که در این بین، بک آپ رینگ و اورینگ نیز قرار می گیرند.

بطور کلی عملکرد پکنیگ نیز بر حسب همین لایه‌های نازک و شکل‌های مارپیچ در نظر گرفته می شود. اثر یاتاقان و مارپیچی در یک آب‌بندی خوب به درستی حفظ می شود. ضمن اینکه فشردگی و روغن‌ کاری در آن باید به خوبی صورت گیرد. در واقع در صورت عدم روغن کاری صحیح و یا فشردگی زیاد باعث لایه روغنی خوب انجام نمی گیرد و منجر به ایجاد مشکل در شفت و خوردگی خواهد شد.

ویژگی پکینگ ها چیست؟

عوامل موثر در انتخاب پکینگ، شرایط تجهیزات در آب ‌بندهای مکانیکی، دستگاه باید در شرایط مناسب عملیاتی قرار داشته باشد تا آب‌بندی به خوبی انجام شود اما در استفاده از پکینگ، نیازی به تنظیم دقیق شفت ‌ها و هم راستا بودن پمپ و شفت ‌ها نیست.

 • حرکات شعاعی و همراستا نبودن

بسیاری از آب‌بندهای مکانیکی تنها می‌توانند تا حد بسیار کمی حرکات و لرزش‌های شعاعی را تحمل کنند و بسیاری از آن‌ها نیز در برابر حرکات محوری، مقاوم نیستند. به طور مثال، دستگاه‌های کاغذسازی همگی دارای حرکات محوری هستند و برای آب‌بندی آن‌ها به طور معمول از پکینگ بهره می‌گیرند.

 • سادگی نصب و نگهداری

پکینگ‌ها عملکرد ساده‌ای دارند و به همین دلیل نصب آن‌ها نیاز به تخصص خاصی ندارد و از این‌رو، به راحتی می‌توان از ‌آن‌ها استفاده کرد.

از جمله مواردی که استفاده از پکینگ نسبت به آب‌بندهای مکانیکی اولویت بیشتری دارد، تجهیزاتی همچون پمپ‌های دوغابی هستند که در معادن و صنایع نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. با وجود این‌که در این تجهیزات، آب‌بندهای مکانیکی کارایی بیشتری دارند اما به دلیل اندازه بزرگ تجهیزات، حرکات زیاد شفت و پروانه‌ها و همچنین محیط ساینده، استفاده از پکینگ‌ها محبوبیت بیشتری دارد.

 • هزینه

پکینگ‌ها نسبت به آب‌بندهای مکانیکی هزینه کمتری را شامل می‌شوند. بهره‌گیری از آب‌بندهای مکانیکی باید بر این هزینه پایین غلبه کند. زمانیکه تجهیزات بزرگ‌تری داشته باشیم که به فلزات و الاستومرهای بیشتری در آب‌بندها نیاز داشته باشند، بحث هزینه، بیشتر به چشم می‌آید.

 • سادگی نصب

نصب یک پکینگ نیازی به باز کردن شفت ندارد مگر این‌که بخواهیم آب‌بند مکانیکی نصب کنیم. به همین دلیل، نصب پکینگ بسیار ساده‌تر از نصب آب‌بند مکانیکی خواهد بود و این کار در مدت زمان کوتاه‌تری نیز به انجام می‌رسد.

جنس پکینگ‌ لاستیکی

متداول ترین مواد تشکیل دهنده آب بندهای هیدرولیکی عبارتند از:

 • پلی اورتان (PU)
 • نیتریل (NBR)
 • پلی تترا فلورواتیلن (PTFE)
 • ویتون (FKM)

به منظور به حداکثر رساندن طول عمر و عملکرد در کاربردهای خاص ، پکینگ ها از طیف گسترده ای از مواد ساخته می شوند که هرکدام دارای خصوصیات منحصر به فرد خود هستند. بر اساس معیارهایی مانند درجه حرارت کار ، فعل و انفعالات شیمیایی ، فشار و انواع مایعات ، ما موادی را انتخاب می کنیم که بتواند به بهترین نحو از پس هر محیط برآید.

کدام جنس پکینگ لاستیکی بهتر است؟

به طور کلی پکینگ ها از دو جنس تهیه و تولید می شوند که یکی از آن ها آزبستوس و دیگری متالیک است.

آزبستوس برای صنایعی با دمای پایین و متالیک برای صنایعی با دما و فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرد. جهت مستحکم شدن آزبستوس از پودر گرافیت یا گریس و روغن بهره برده می شود. این قطعه لاستیکی علاوه بر تراکم بالا، بسیار انعطاف پذیر است.

قیمت پلینگ لاستیکی

پکینگ ها در آب بندی بسیاری از دستگاه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از آنها در ابعاد و جنس های مشخصی ساخته می شوند. بنابراین هر کدام از آنها قیمت مختلفی خواهند داشت و می توانید در قیمت های متنوعی آن ها را بیابید.

در سایت های معتبر از قیمت انواع پکینگ می توانید مطلع گردید. این محصول در جنس ها و روش های گوناگونی ساخته می شود مانند پکینگ سیلیکونی، تفلنی و … که هر کدام در قیمت های متنوعی در بازار یافت می شوند.

خرید پکینگ لاستیکی

انواع پکینگ پمپ را به شما معرفی کردیم. جهت خرید پکینگ  با در نظر گرفتن قیمت و کارایی آن ها به فروشندگان معتبر مراجعه نمایید. در وب سایت ما به عنوان یکی از وب سایت های معتبر فروشگاهی، محصولات مرتبط با پکینگ و سایر تجهیزات قرار داده شده اند که شما می توانید با کارشناسان ماهان صنعت نیز در تماس باشید. امیدوارم که با ارائه این مطالب، به پاسخ سوال خود که پکینگ یعنی چه رسیده باشید.

برای خرید محصول مورد نظر از طریق دکمه “سفارش” اقدام کنید.

سفارش