Product

محصولات

سیت والو

سیت والو

سیت والو صفحات متحرکی است که به منظور باز و یا مسدود کردن ورودی یا خروجی مخازن و کانال ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از بزرگترین مشکلاتی که در حوزه آب وجود دارد، هدر رفتن آب با ورود بیش از اندازه آن به مخازن و استخرها می باشد. به همین منظور در ورودی کانال های آب نوعی تجهیزات به نام سیت ولو نصب می گردد که تا کنترل میزان آب ورودی و خروجی تنظیم گردد. سیت ولوها، باعث حفظ هوابندی محفظه احتراق خواهد شد.

سیت ولوها با اکچوییتر دستی کنترل می شوند. این شیرها برای استفاده هایی طراحی شده اند که در آنها نیاز به اتوماسیون وجود نداشته باشد.این شیرها به عنوان شیرهای تنظیم کننده (با درپوش سهمی) نیز به کار برده می شوند. با توجه به طراحی و ساخت بهداشتی ،سیت ولوهای قطع کننده NLM برای استفاده درصنایع لبنیاتی،فرآوری مواد غذایی و تولید نوشیدنی ها و همچنین صنایع دارویی و مواد شیمیایی ظریف (تهیه خلوص بالا) استفاده می شود. در ادامه به انواع سیت ولوها می پردازیم.

انواع سیت والو از نظر کاربرد

  • نایف سیت ولو یا شیر چاقویی

شیر کشویی چاقویی، نوعی از شیرهای کشویی است که از یک تیغه به منظور مسدود کردن مسیر جریان مایعات سنگین، لجن و مایعات خمیری استفاده می کند.

در ابتدا، شیر کشویی چاقویی برای استفاده در صنعت کاغذ و خمیر کاغذ طراحی شد اما ویژگی های ساختاری آن باعث شد به سرعت در صنایع دیگر نیز محبوبیت کسب کند و وارد صنایع دیگر نظیر آب و فاضلاب شود. این شیرها برای استفاده در محیط های خورنده، فرسایشی و ساینده مناسب هستند.

  • باترفلای ولو سیت یا شیر پروانه ای

سیت ولو پروانه ای یک شیر دوار چرخشی است که برای توقف، تنظیم و راه اندازی جریان استفاده می شود. به سرعت باز و بسته می شوند و چرخش 90 درجه از دسته می تواند به طور کامل دریچه را بسته و یا باز کند.

سیت ولوهای پروانه ای در پروژه های آبرسانی، تصفیه خانه های آب و فاضلاب، صنایع شیمیایی، صنایع نفت، سیستم انتقال سوخت و انرژی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. یک شیر پروانه ای در بسیاری از سرویس های مایعات مختلف استفاده می شود.

  • گیت سیت ولو یا شیر فلکه کشویی

سیت ولو فلکه کشویی از دسته ولوهای مسدود کننده محسوب می شوند. در سیت ولو فلکه کشویی، زبانه روی نشیمنگاه ولو می نشیند و مسیر عبور سیال را مسدود می کند.

بنابراین، از این سیت ولو در حالت کاملا باز یا کاملا بسته استفاده می شود و نباید به عنوان ولوهای کنترل جریان یا تنظیم جریان به کار برده شود. سیت ولو فلکه کشویی را می توان به صورت دستی یا آچار مخصوص (در صورت نصب در یک محفظه) و یا به وسیله یک محور (در صورت نصب در زیر زمین) باز و بسته کرد.

  • نیدل سیت ولو یا شیر سوزنی

سیت ولو سوزنی یکی از محصولاتی می باشد که در تمام خط های لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند و بعنوان یکی از مهم ترین اقلام در تاسیسات ساختمانی شناخته می شوند. ولوهای سوزنی یا نیدل ولو ها معمولا دارای پورت های کوچکی می باشند که بدلیل پلانگر سوزنی شکلی که دارند قادرند تا فلوی سیال را بصورت دقیق و کامل تنظیم و کنترل کنند.

  • بال ولو سیت یا شیر توپی

یکی از انواع سیت ولو ساختمان داخلی این گونه شیر ها ساده می باشد. به این شکل که یک گوی توخالی در داخل شیر قرار گرفته است که با چرخش 90 درجه می تواند باعث قطع یا وصل شدن جریان سیال شود.

همچنین از ساده ترین طراحی ها برای قطع و وصل شدن جریال سیال می باشد. ولی امروزه با توجه به اشکالی که دارند می توانند برای صنایع گوناگون مورد استفاده قرار گیرد. سیت ولو توپی براساس طراحی بدنه و طراح توپ دسته بندی می شوند.

انواع سیت والو از نظر جنس و مواد اولیه

  • آب‌بند (سیت) NBR

NBR کوتاه شده عبارت نیتریل بوتادین رابر است که یک کوپلیمر لاستیک مصنوعی آکریلو نیتریل و بوتادین است. نقاط قوت NBR در قیمت پایین آن و مقاومت مناسب آن در برابر هیدروکربن ها و اسیدهاست. این ویژگی ها NBR را به یک آببند مقرون به صرفه، با انعطاف مناسب تبدیل کرده است.

در مواردی که نیاز به آببند دایره ای یا لاینینگ باشد (همان طور که در بسیاری از سیستم های آب صنعتی نیاز است) می تواند روی NBR حساب کرد. این نوع آببند جزو پر استفاده ترین آببندهای الاستومری می باشد که در بسیاری از صنایع کاربرد دارد. 

مقاومت در برابر روغن، NBR را به یک متریال ایده آل برای استفاده در تولید گسکت، شیلنگ های هیدرولیک، تسمه نقاله و انواع آببندهای مورد استفاده در لوله کشی و لوازم خانگی تبدیل کرده است. محدوده دمای کارکرد NBR از (-30) تا 80 درجه سانتیگراد است.

  • آب‌بند (سیت) EPDM

این آببندها از جنس تری-پولیمر الاستومری هستند که از اتیلن پروپلین داین مونومر ساخته می شود. آببند EPDM در برابر سایش و پارگی مقاوم است و در برابر اسیدها و قلیاها از مقاومت شیمیایی بسیار خوبی برخوردار است. در مقابل، استفاده از این نوع آببندها در سیستم هایی که حملات روغنی محتمل است و همچنین در سیستم های حاوی روغن های نفتی، اسیدها و قلیاهای قوی هستند توصیه نمی شود.

همچنین، نباید از آببندهای EPDM در سیستم های هوای فشرده استفاده گردد. آببندهای EPDM برای خطوط حاوی کتون و الکل و سایر استفاده های روتین مناسب هستند و دمای کارکرد آن ها از (-29) تا 107 درجه سانتیگراد می باشد. همچنین در سیستم های متناوب با دمای 121 درجه سانتیگراد نیز می توان از این نوع آببندها استفاده کرد. 

  • آب‌بند (سیت) PTFE  

PTFE از نظر شیمیایی در دسته مقاوم ترین پلاستیک ها قرار می گیرد. این نوع آببند بنا به ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آن، جزو بهترین عایق های حرارتی و الکتریکی است. خواص مکانیکی PTFE در نقایسه با سایر پلاستیک های مهندسی کم است، با این حال، خواص آن در محدوده دمایی وسیعی هم چنان اثر بخش باقی می ماند.

محدوده دمای عملکرد مناسب این نوع آببند (-40) تا 204 درجه سانتیگراد است و بر اساس برند و نوع به کارگیری آن، می توان عملکرد مناسبی را از آن انتظار داشت. 

سیت ولو های (شیرهای) منحرف کنندهK ، ولوهای تک سیتی و بهداشتی می باشند که بصورت پنوماتیکى کنترل و فعال می گردند و کاربردهای گسترده ای را درصنایع فرآوری مواد غذایی و تولید نوشیدنیها و همچنین صنایع دارویی و مواد شیمیای ظریف (مواد شیمیایی با درجه ی خلوص بالا) دارا می باشند.

برای یک انتخاب مناسب و مقرون به صرفه باید تمام موارد را در نظر گرفت. با در نظر گرفتن شرایط سیستمی که قرار است سیت در آن به کار گرفته شود، می توان نوع سیت مناسب برای آن در نظر گرفت. علاوه بر تمام ویژگی های کاکردی، سیت ولوها از نظر قیمت نیز متفاوت اند.

برای خرید محصول مورد نظر از طریق دکمه “سفارش” اقدام کنید.

سفارش