Product

محصولات

دیافراگم لاستیکی

دیافراگم چیست ؟

دیافراگم لاستیکی، همچنین به عنوان آب بند دیافراگم نامیده می شود و برای جلوگیری از انتقال ناخواسته مواد (مایعات یا گازها) بین دو فضا به کار می روند. دیافراگم های لاستیکی به دلیل نقش مقاومتی و مهمی که دارند ، در بسیاری از برنامه های کنترل جریان نقش دارند. رول های دیافراگم اجازه می دهند فشار فقط روی سطح سازه باشد و در کارخانجاتی از قبیل قند و شکر ، کاغذ ، مقوا و کارتن سازی ، فرش و موکت ، لوله و پروفیل ، نیروگاه های برق ، پالایشگاه ها ، راه سازی و پل سازی ، کشتی سازی و دریایی و صنایع ریلی ، نساجی ، خودروسازی ، داروسازی ، چاپ و بسته بندی ، فولاد ذوب و ریخته گری ، استحصال سیمان ، شیشه سازی ، لوازم خانگی و کاشی و سرامیک و…نقش بسیار کاربردی و حیاتی دارند .

برای خرید دیافراگم لاستیکی در سراسر ایران، می توانید با کارشناسان ماهان صنعت تماس بگیرید.

جنس دیافراگم های لاستیکی باتوجه به نوع واسطه و ماده ای که بناست با آن در تماس باشد، متفاوت است. دیافراگم ها معمولا از مواد لاستیکی زیر تولید می شوند:

 • نیتریل ها NBR
 • HNBR
 • EPDM
 • فلوروکربن، وایتون Viton
 • سلیکون silicon
 • نئوپرن، بای پرن، کلروپرن

نحوه عملکرد دیافراگم لاستیکی

دیافراگم لاستیکی ماهیت بسیار سخت و انعطاف پذیری دارد و در کنترل جریان مواد بسیار مفید است. این کنترل جریان نیاز به پاسخ سریع و دقیق به تغییرات فشار هیدرولیک یا پنوماتیک دارد.

به همین دلیل دیافراگم یک نوع انرژی را به نوع دیگر تبدیل می کند و با کاهش فشار پنوماتیکی یا هیدرولیکی آن را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. یا می توان نیروی مکانیکی گرفت و آن را به نیروی پنوماتیک یا هیدرولیک تبدیل کرد. دیافراگم های لاستیکی حتی گاهی اوقات افت فشار بین دو ناحیه را کنترل و حفظ می کنند. گاهی حتی زمانی که بر روی فلنج محصول قرار می گیرد به عنوان یک واشر مخصوص عمل می کند و در نهایت باعث آب بندی کامل سطح آب می شود.

ساخت دیافراگم لاستیکی

ساخت دیافراگم های لاستیکی به طور کلی به دو روش مختلف انجام می شود. دیافراگم ایستا که دو محیط را در معرض حرکت یا ضربه کم یا بدون ضربه در یک برنامه کاربردی یا اختلاف فشار کوچک در طول یک فرآیند جدا می کند. یک دیافراگم پویا که به عنوان دیافراگم بین یک عنصر ثابت (استاتیک) و یک عنصر متحرک در یک سیستم جریان عمل می کند. این موضوع نیاز به انتقال نیرو و فشار برای حفظ تعادل در سیستم دارد.

انواع دیافراگم لاستیکی

دیافراگم لاستیکی  شامل انواع گوناگونی می‌شود که در ادامه مطلب به توضیح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

 • پمپ دیافراگمی

 یکی از انواع دیافراگمی است که جزو پمپهای رفت و برگشتی، جابجائی مثبت به حساب می آید. پمپ فرآیند انتقال را با حرکت سیالات موجود به یکی از دو محفظه مایعات در یک چرخه انجام می دهد. پمپ های دیافراگمی به دلیل قیمت مناسب، قابلیت جابجایی سیالات ، قابلیت جابجایی ذرات جامد، راندمان بالا و تنوع مواد و سهولت استفاده، نقش مهمی در پمپاژ انواع سیالات در صنایع مختلف دارند.

 • دیافراگم لاستیکی PTFE

این نوع دیافراگم در انواع شیرها و پمپ هایی که با مواد شیمیایی کار می کنند استفاده می شود. یک طرف این دیافراگم با PTFE پوشانده شده است و با سیالات در تماس است.

این سیالات شامل موادی مانند اسید سولفوریک، اسید کلریدریک و حلال های صنعتی است. با ترکیب مواد مختلف مانند کربن، گرافیت، برنز، شیشه و عناصر مشابه، PTFE می تواند در برابر خوردگی، ترک خوردگی و سایش مقاومت کند. به طور کلی این نوع دیافراگم مقاوم ترین دیافراگم لاستیکی از نظر شیمیایی است. این محصول تا دمای 300 درجه سانتی گراد بدون مشکل قابل استفاده است.

 • غشای لاستیکی منجید دار

 نوعی دیافراگم لاستیکی است که از EPDM، NBR، PU ساخته می شود، ضخامت آن 2 میل، قطر بیرونی 290 میل و خواص مکانیکی آن حرارت، ضد سایش و روغن است.

 • دیافراگم کلاهی

این یکی از کاربردی ترین و مهم ترین بخش های صنعت لاستیک سازی است، از دیافراگم های کلاهی در پمپ های حفاری استفاده می شود.

 • دیافراگم پلی اورتان

دیافراگم های پلی اورتان به دلیل خاصیت ضد سایش و استحکام در برابر روغن های صنعتی و مواردی که دیافراگم در معرض ساییدگی است استفاده می شود.

جنس و ظاهر دیافراگم لاستیکی

دیافراگم لاستیکی از نظر جنس و شکل ظاهری انواع مختلفی دارند، بنابراین در موارد مختلف قابل استفاده هستند. این قطعات با توجه به شکل ظاهری به انواع زیر تقسیم می شوند:

 • دیافراگم لاستیکی کله‌قندی
 • دیافراگم لاستیکی بشقابی سوراخ دار
 • دیافراگم لاستیکی کلاهی
 • دیافراگم لاستیکی کلاهی سوراخ دار

علاوه بر این دیافراگم های لاستیکی از لاستیک های مصنوعی و طبیعی بسیاری تولید می شوند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند که در ادامه به بررسی موارد استفاده آن ها می پردازیم.

 • لاستیک سیلیکونی Silicon: دیافراگم های ساخته شده از لاستیک سیلیکونی در دماهای بسیار بالا و پایین استفاده می شود. علاوه بر این، اگر با منجید و الیاف تقویت شوند، می توانند مقاومت خوبی در برابر تنش زیاد نشان دهند.
 • لاستیک نئوپرن Neoprene: دیافراگم های ساخته شده از این ماده در برابر مواد شیمیایی و مقاومت در برابر فشار بالا مقاوم هستند. این دیافراگم ها بهتر است در دماهای ملایم استفاده شوند
 • لاستیک ای پی دی ام EPDM: برای کنترل آب نمک، ازن و مواد شیمیایی استفاده می شود.
 • لاستیک نیتریل NBR: برای فشار متوسط ​​و روغن های صنعتی استفاده می شود
 • لاستیک وایتون Viton: این لاستیک ها برای میل ترکیبی شیمیایی، حرارت بالا و دمای متوسط ​​طراحی شده اند.
 • لاستیکی استایرن بوتادین SBR : در شرایطی که فشار زیاد است اما مواد شیمیایی وجود ندارد، این نوع لاستیک توصیه می شود.

دیافراگم لاستیکی چگونه کار می کند؟

اختلاف فشار باعث می شود DIAPHRAGM به سمت بالا به داخل یک محفظه یا پایین محفظه دیگر حرکت کند.DIAPHRAGM به دلیل نفوذپذیری کم خود در برابر سیالات و گازها، جداسازی سیال ها را در دو طرف دیافراگم حفظ می کنند.

معمولاً از دیافراگم های لاستیکی در کجا استفاده می شود؟

به لطف تطبیق پذیری دیافراگم های لاستیکی ، ما از آنها در طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی استفاده می کنیم. از پمپ ها گرفته تا دستگاه های کنترلی، رگولاتورها، مترها و بسیاری از دستگاه های تخصصی دیگر را شامل می شود.

ویژگی های دیافراگم لاستیکی

دیافراگم های لاستیکی که به نام دیافراگم آب بند نیز شناخته می شوند، غشاها و سیل‌های انعطاف پذیری هستند که از انتقال و تبادل مواد ناخواسته بین دو محیط جلوگیری می کنند. این ماده می تواند آب، گاز (هوا) یا محلول باشد. این دیافراگم ها سخت و مستحکم هستند و در بسیاری از کاربردهای کنترل جریان که نیاز به واکنش دقیق و فوری برای کنترل تغییرات فشار هیدرولیک یا پنوماتیک دارند، نقش مهمی ایفا می کنند.

آنها یک نوع انرژی را به دیگری تبدیل می کنند، فشار پنوماتیک یا انرژی هیدرولیک را می گیرند و آن را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند یا برعکس انرژی مکانیکی را جذب می کنند و به انرژی پنوماتیک یا هیدرولیک تبدیل می کنند. دیافراگم های لاستیکی همچنین در برخی کاربردها افت فشار بین دو سطح را حفظ و کنترل می کنند. یا هنگام نصب در فلنج دستگاه به عنوان یک واشر مخصوص عمل می کند و در نتیجه آب بندی قابل اعتمادی در برابر آب ایجاد می کند.

کاربرد دیافراگم لاستیکی

انواع مختلفی از دیافراگم ها وجود دارد که هر کدام هدف خاصی را انجام می دهند، اما بیشتر آنها در محیط های مرطوب و خشک استفاده می شوند. استفاده از این عنصر تعداد پنل های مورد نیاز برای صفحه لاستیکی را کاهش می دهد. پانل ها به عنوان عایق استفاده می شوند. شما همچنین این فرصت را دارید که از تجهیزات خود در برابر ضربه محافظت کنید.

دیافراگم ها در صنایع پزشکی، نفت، گاز، هوافضا، پمپ های پنوماتیک، هیدرولیک، کمپرسورها و غیره کاربرد دارند. استفاده می شود.

علل استفاده از دیافراگم لاستیکی در صنایع

استفاده از دیافراگم لاستیکی موجب می شود تعداد پنل های مورد نیاز برای صفحه نمایش لاستیکی را کاهش می دهد. از این پنل برای عایق کاری استفاده می شود. قاب داخلی دیافراگم انرژی حاصل از برخورد ذرات را جذب می کند. بنابراین از ابزارها در برابر ضربه پشتیبانی می کند.

طول عمر دیافراگم لاستیکی

 عواملی مانند نوع و کیفیت مواد تشکیل دهنده دیافراگم، ساینده بودن مواد در تماس با آنها، میزان حرارت، محیط پمپاژ شده و ابعاد دیافراگم و بسیاری عوامل دیگر بر عمر مفید و دوام آن تأثیر می گذارد.

قیمت دیافراگم لاستیکی

باتوجه به نوسانات بازار و تنوع قیمت انواع قطعات لاستیکی، برای استعلام قیمت دیافراگم لاستیکی و دیگر قطعات مورد نظر، با ما تماس بگیرید.

تلفن تماس: 03133686571 – 09136854152

خرید دیافراگم لاستیکی

دیافراگم های لاستیکی و انواع آن مانند سایر محصولات لاستیکی در صنایع مختلف از نظر عملکرد و عوامل محیطی دارای مواد متفاوتی هستند. جنس، ابعاد و اندازه از عوامل تعیین کننده در قیمت خرید انواع دیافراگم لاستیکی می باشد.

صنایع لاستیک سازی ماهان صنعت تولیدکننده دیافراگم لاستیکی  و دیگر انواع قطعات لاستیکی صنعتی آماده خدمت رسانی به تمامی مشتریان عزیز ار سراسر ایران می باشد. برای خرید دیافراگم لاستیکی و دیگر قطعات لاستیکی از طریق دکمه ” سفارش” زیر، روند خرید خود را شروع کنید. 

سفارش