گسکت گرافیت خالص گرافویل (GRAPHOIL)

 گرافویل چیست؟

 گسکت گرافیت خالص گرافویل، گسکتی است که از گرافیت خالص مستحکم شده با لایه‌نازکی از جنس استیل برای تقویت بیشتر و با قابلیت فشرده پذیری در محدوده وسیع دما و فشار به کار برده می‌شود. در واقع واشر گرافیت خالص یا گرافویل، محصولی است که از پودر ماده معدنی گرافیت خالص و ترکیبات شیمیایی چسبنده تولید شده است که در آب‌بندی قطعات و ماشین‌های صنعتی استفاده می‌شود، چرا که گرافیت، ضمن تحمل ویژگی‌ها و عملکرد خود، تحمل دمای 650 درجه سانتی‌گراد را دارد. پکینگ‌های گرافیتی از پرمصرف‌ترین انواع پکینگ‌های آب‌بندی است که در محیط‌های شیمیایی، اسیدی و قلیایی در پتروشیمی، پالایشگاه و معدن، کارخانه‌ها کاغذ، آب‌بندی سیالات صنعتی و خدمات بخار کاربرد دارد.

پیشنهاد داغ مطالعه : دیافراگم لاستیکی

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

 کاربرد واشر گرافویل

 واشر گرافویل (Grafoil Washer) یک نوع واشر است که برای استفاده در اتصالاتی که نیاز به عایق حرارتی و مقاومت در برابر حرارت و ضربه حرارتی دارند، استفاده می‌شود. این واشر به شکل دایره‌ای طراحی شده است و از مواد گرافیتی ساخته می‌شود. کاربرد اصلی واشر گرافویل، جلوگیری از انتقال حرارت و سرما به سطح دیگر اتصالات است. این واشر با قراردادن بین دو سطح اتصال، از انتقال حرارت و سرما به سطح دیگر جلوگیری می‌کند و به‌عنوان یک عایق حرارتی عمل می‌کند. ضمناً، واشر گرافویل به‌عنوان یک عنصر مهم در اتصالات، به پایداری و قدرت اتصال کمک می‌کند.

 معرفی انواع گرافویل

 واشر گرافویل در انواع مختلفی طراحی می‌شود: مانند واشر گرافویل فلزی، واشر گرافویل استنلس‌استیل و واشر گرافویل تفلونی. هر کدام از این واشرها، برای استفاده در شرایط و محیط‌های خاصی طراحی شده‌اند. باتوجه‌به کاربردهای مختلف واشر گرافویل، انتخاب نوع واشر مناسب بستگی به نیازهای و مشخصات اتصال دارد که در طراحی و انتخاب صحیح اتصالات بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید : ضربه گیر

 گرافیت چیست؟

 گرافیت نوعی از کربن است که به سه نوع شبکه کریستالی دسته‌بندی می‌شود. هر یک از سه شکل گرافیت با میزان تفاوت در درجه کربن، اندازه ذرات و خلوص ماده از هم جداسازی می‌شوند.

 •  پولکی

این نوع گرافیت کمتر از گرافیت طبیعی کاربرد دارد و همچنین نسبت به آمورف کیفیت بالاتری نیز دارد.

 •  آمورف

آمورف پرکاربردترین نوع گرافیت است. آمورف برای محصولات گرافیتی مانند مداد، لنت ترمز و افزودنی‌های لاستیکی استفاده می‌شود و آمورف ارزان‌ترین نوع گرافیت در بین انواع نامبرده است.

 •  وین

نوع وین کمیاب‌ترین و باارزش‌ترین نوع گرافیت طبیعی است و همچنین بالاترین کیفیت را در بین انواع گرافیت‌ها دارد.

 علت نقطه ذوب بالای گرافیت

 اتم‌های کربن موجود در مولکول‌های گرافیت با استفاده از پیوندهای کووالانسی در جای خود نگه داشته می‌شوند. پیوندهای کووالانسی شامل اشتراک الکترون‌ها بین اتم‌ها است و بسیار قوی هستند. شکستن پیوندها که برای تغییر حالت گرافیت از جامد به مایع لازم است، به مقدار نسبتاً زیادی انرژی نیاز دارد. پس مقدار قابل‌توجهی انرژی گرمایی برای ذوب گرافیت موردنیاز است، بنابراین نقطه ذوب آن بالاست.

 متریال سازنده گرافویل چیست؟

 لمینت گرافیت انعطاف‌پذیر Grafoil از موادی که معمولاً ۹۸٪ گرافیت دارند ساخته شده است و کلرید قابل شستشو که کمتر از 50 PPM است البته بدون چسب و رزین.

پیشنهاد مطالعه : کوپلینگ

 رینگ گرافیت خالص یا گرافویل (Geraphoil Gasket)

 این محصول از لایه‌های پی‌درپی گرافیت خالص ۹۹/۹% به‌وسیله قالب‌های پرس ساخته می‌شود. به دلیل استفاده از گرافیت و باتوجه‌به شرایط مختلف محیطی، توان تحمل حرارتی ۲۳۰- الی ۱۰۰۰+ درجه سانتی‌گراد و فشار ۴۵۰ بار را دارد. در همه شیرآلات صنعتی، نیروگاه‌ها، پتروشیمی، پالایشگاه و دیگر صنایع در اماکن با فشار و درجه حرارت بالا به کار می‌رود.

 مزایای گسکت گرافیت خالص گرافویل

 از جمله مهم‌ترین مزایای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  انبساط حرارتی کم
 •  مقاومت بالا در برابر خوردگی
 •  هدایت الکتریکی عالی
 •  مقاومت بسیار بالای مکانیکی
 •  انعطاف‌پذیری بالا
 •  خزش کم در هنگام قرارگیری در معرض دمای یا فشار بالا
 •  مقاومت در برابر اسید و باز
 •  ماندگاری بلندمدت
 •  تراکم فوق‌العاده

دراین باره بخوانید : پروفیل اسفنجی چیست؟ 

 چگونه گرافیت خالص استخراج می‌شود؟

 از سال ۱۸۹۰ تا ۱۹۲۰، استخراج زیرزمینی گرافیت در نیویورک و پنسیلوانیا انجام شد. از سال آخر تا پایان جنگ جهانی دوم، فقط از شیوه‌های روباز برای استخراج گرافیت استفاده می‌شد، زیرا کارکردن سنگ‌های هوازده راحت بود. منابع اصلی واردات گرافیت طبیعی به ترتیب چین، مکزیک، کانادا، برزیل و ماداگاسکار بودند که مجموعاً ۹۷ درصد تناژ و ۹۰ درصد ارزش کل واردات را تشکیل می‌دادند. در سال ۲۰۱۳، چین اکثریت گرافیت جهان را تولید کرد. تولید گرافیت در چین، ماداگاسکار و سریلانکا نسبت به سال ۲۰۱۲ افزایش یافت، درحالی‌که تولید در برزیل نسبت به سال ۲۰۱۲ کاهش یافت.

 گرافویل در یک‌کلام!

 واشر یا گسکت گرافیت خالص در فشار و دمای بالا، عملکرد مطلوبی دارد؛ ازاین‌رو به‌منظور کاهش لرزش، آب‌بندی ماشین‌های در تماس با مایعات صنعتی و شیمیایی و سایر کاربردهای صنعتی و الکتروشیمیایی استفاده می‌شود. از دیگر ویژگی‌های گسکت گرافیت خالص، این است که در حین کار دچار خشکی و شکستگی نمی‌شود و حالت روغنی دارد. این نوع واشر آب‌بندی بسیار با کیفیتی را ارائه می‌دهد.

 گرافیت انعطاف‌پذیر یک اصطلاح تجاری عمومی است. نام Grafoil نام تجاری اصلی گرافیت انعطاف‌پذیر است که متعلق به شرکت GrafTech است که در سال ۱۸۸۶ تأسیس شد.

 گرافیت به طور طبیعی در بسیاری از کشورهای مختلف در سراسر جهان رخ می‌دهد، معمولاً در نتیجه فرایندهای دگرگونی یا آذرین (اثرات گرمایش شدید و فشار کربن – ممکن است نتیجه فعالیت‌های آتشفشانی و یا زمین ساختی باشد). کشورهایی که ذخایر گرافیت در آنها یافت و استخراج می‌شود عبارت‌اند از برزیل، چین، سریلانکا، ترکیه، هند، کانادا، ماداگاسکار و کره شمالی.