گسکت اسپیرال چیست؟

گسکت اسپیرال چیست؟

گسکت اسپیرال (Spiral Gasket) که به آن “گسکت حلزونی” نیز می‌گویند، یک نوع گسکت است که برای سد کردن و جلوگیری از نشتی در اتصالات فشار قابل استفاده است.

یکی از پرکاربردترین قطعات جانبی است که در صنایع پتروشیمی، نیروگاه ها، صنایع هوایی، نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد.   گسکت اسپیرال برای فلنج ها دارای یک عنصر آببندی فلزی است که پر از گرافیت ، PTFE ، الیاف سرامیکی و الیاف غیر آزبست (پرکننده ها) است. به همین دلیل، گسکت های اسپیرال به عنوان گسکت های نیمه فلزی طبقه بندی می شوند.

اجزای فلزی گسکت اسپیرال مقاومت درزگیر را مهیا می کند، در حالی که پرکننده ها قابلیت انعطاف پذیری و مقاومت آن را تقویت می کنند. حلقه های داخلی و خارجی را می توان برای تسهیل در نصب و افزایش درجه فشار ، به عنصر آب بندی هسته اضافه کرد. گسکت های زخم مارپیچ با پرکننده های گرافیتی متداول ترین نوع فروخته شده هستند. Flexitallic USA گسکت های اسپیرال را در صنعت پتروشیمی در سال 1912 معرفی کرد تا با تقاضای فزاینده ای برای مهر و موم های ضد نشت در برنامه های دارای درجه حرارت و فشارهای بالاتر و بالاتر روبرو شود. سایر تولید کنندگان معتبر گسکت اسپیرال Garlock و Lamons هستند.

کاربردهای گسکت اسپیرال

  • صنایع نفت و گاز: گسکت اسپیرال به دلیل تحمل فشارهای بالا و مقاومت در برابر شرایط سخت، در صنایع نفت و گاز برای اتصالات لوله‌ها و تجهیزات مختلف استفاده می‌شود.
  • صنایع شیمیایی: گسکت اسپیرال به دلیل مقاومت در برابر فشارهای بالا و مواد شیمیایی، در صنایع شیمیایی برای اتصالات و تجهیزات مختلف استفاده می‌شود.
  • صنایع خودروسازی: گسکت اسپیرال به دلیل مقاومت در برابر فشارهای بالا و تحمل تغییر شکل‌های مختلف، در صنایع خودروسازی برای اتصالات و تجهیزات مختلف استفاده می‌شود.
  • صنایع هوافضا: گسکت اسپیرال به دلیل مقاومت در برابر شرایط سخت و تحمل فشارهای بالا، در صنایع هوافضا برای اتصالات و تجهیزات مختلف استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید مقاله گسکت اسپیرال چیست؟ : دیافراگم لاستیکی  

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

  • گسکت اسپیرال در صنایع

نوع تولید و استاندارد های تولید گسکت اسپیرال باعث می شوند این محصول تحمل فشار بالایی داشته باشد. گسکت اسپیرال تحمل فشار وارده تا 200 بار را دارد. در عین حال می توانند در محدوده دمایی میان 200- درجه تا 1000 درجه سانتی گراد را تحمل کند؛ همچنین در مقابل بسیاری از مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

برای مونتاژ کردن این محصول نیازی به انواع چسب وجود ندارد؛ بنابراین نه تنها نصب کردن آن ها بلکه تعویض یا جایگزینی هم به آسانی امکان پذیر خواهد بود. عمل نصب یا تعویض و جایگزینی آسیبی بر دیگر قطعات یا سطوح وارد نمی کند. همین طور گسکت های اسپیرال خاصیت ارتجاعی بالایی دارند. این محصولات می توانند در برابر شوک های ارتعاشی، حرارتی یا فشاری مقاومت نشان داده و مانع از نشت سیال شوند.

مشخصات گسکت اسپیرال

از نظر ظاهری گسکت های اسپیرال از چندین لایه متوالی فلزی تشکیل شده اند. این نوار های فلزی به دور یک نوار میانی با نام فیلر پیچیده می شوند.

همین امر سبب می شود تا این نوع واشر قابلیت درز بندی بسیار خوبی داشته باشد. به طور معمول فلزی که برای تولید این محصول مورد استفاده قرار می گیرد، فولاد ضد زنگ با پایه موادی مانند نیکل، مس یا تیتانیوم است. در صورتی که نیاز باشد مشخصات گسکت اسپیرال تغییر کرده و گسکت های اسپیرال ویژگی های دیگری جز ویژگی های پایه داشته باشند، مواد دیگری مانند سرامیک، مواد نسوز، تفلون یا گرافیت جایگزین فولاد ضد زنگ می شوند.

انواع گسکت اسپیرال به کمک پارامتر های گوناگونی دسته بندی می شوند. اندازه، رتبه بندی تحمل فشار، تعداد حلقه ها یا استاندارد در نظر گرفته شده در زمان تولید گسکت تنها بخشی از عوامل تعیین کننده دسته بندی این محصولات هستند. این موارد به صورت مستقیم روی مشخصات گسکت اسپیرال اثر می گذارند.

بیشتر بخوانید مقاله گسکت اسپیرال چیست؟ : ضربه گیر

ساختار گسکت اسپیرال

  • ساختار حلزونی: گسکت اسپیرال دارای ساختاری حلزونی بوده و شامل لایه‌های پیچیده‌ای از فلز است. این ساختار حلزونی به گسکت امکان انعطاف پذیری و سازگاری با اتصالات مختلف را می‌دهد.
  • مقاومت در برابر فشار: گسکت اسپیرال به دلیل ساختار فلزی خود، مقاومت بالایی در برابر فشار دارد. این گسکت معمولاً در اتصالات با فشار بالا و دماهای بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • مقاومت در برابر حرارت: گسکت اسپیرال، به دلیل جنس فلزی که از آن ساخته شده است، مقاومت خوبی در برابر حرارت دارد. این ویژگی باعث می‌شود که این گسکت مناسب برای کاربردهایی با دماهای بالا باشد.
  • مقاومت در برابر خوردگی: به علت استفاده از جنس فلزی مقاوم در ساخت گسکت اسپیرال، آن برای مقابله با خوردگی و اثرات شیمیایی محیطی قوی تر است. این ویژگی باعث می‌شود که این گسکت در برابر مواد شیمیایی مختلف مانند روغن، حلال‌ها و مواد شیمیایی تحت فشار مقاومت خوبی داشته باشد.

گسکت اسپیرال، به علت ویژگی‌های فوق، قابل استفاده در شرایط مختلف صنعتی و صنعتی-تجاری است. این گسکت برای اتصالات لوله‌ها، شیرآلات، توربین‌ها، کمپرسورها و سایر تجهیزات فشار قابل استفاده است.

فیلر، استریپ، رینگ داخلی و رینگ خارجی اجزاء اصلی تشکیل دهنده ی گسکت های اسپیرال هستند. فیلر بخش میانی گسکت می باشد و جنس آن از نوع تفلون و گرافیت می باشد. این قسمت دما و فشار را تحمل می کند و باعث می شود این قطعه می شود. بخش فنری شکل گسکت ها استریپ نام دارد و معمولاً جنس آن از نوع استیل 304 یا 316 و به شکل و می باشد.

استریپ فشار وارد شده را تحمل می کند و باعث آب بندی هر چه بهتر می شود. جنس رینگ داخلی از نوع استیل 304 یا کربن استیل یا استیل 316 است و قادر است فشار زیادی را تحمل کند. رینگ خارجی از جنس کربن استیل یا استیل 304 یا استیل 316 می باشد و وظیفه دارد بخش های داخلی گسکت اسپیرال را نگه دارد و میزان مقاومت را به طور چشمگیری افزایش دهد.

بیشتر بخوانید مقاله گسکت اسپیرال چیست؟ : کوپلینگ

انواع گسکت اسپیرال های موجود در بازار

گسکت های اسپیرال از 4 بخش فیلر یا قیمت میانی واشر، استریپ یا قسمت فنری محصول، رینگ داخلی و رینگ خارجی تشکیل می شوند. دسته بندی این محصولات بر اساس رینگ های آن ها است. انواع واشر های اسپیرال در دسته های گسکت اسپیرال بدون رینگ، گسکت اسپیرال با رینگ داخلی، گسکت اسپیرال با رینگ خارجی و گسکت اسپیرال با رینگ داخلی و خارجی تقسیم بندی می شوند.

قیمت گسکت اسپیرال

قیمت گسکت اسپیرال بستگی به اندازه، مواد ساخت، برند و کیفیت آن دارد. همچنین، قیمت گسکت اسپیرال ممکن است در مناطق مختلف و با توجه به فروشگاه‌های مختلف متفاوت باشد. با این حال، برای اطلاع از قیمت گسکت اسپیرال در بازار، می‌توانید به فروشگاه‌های صنعتی، فروشگاه‌های لوله و اتصالات، فروشگاه‌های آنلاین و تامین کنندگان مختلف مراجعه کنید.

به طور کلی، قیمت گسکت اسپیرال معمولاً بین ۵۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ تومان برای هر عدد است. با این حال، باید توجه داشت که قیمت گسکت اسپیرال بستگی به اندازه، مواد ساخت و کیفیت آن دارد و ممکن است در برخی موارد بیشتر از این باشد.

کلام آخر

برخی از لوازم برای اینکه بتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند، باید بدون هیچ درز یا شکافی در ساختار خود باشند. واشر اسپیرال یا گسکت اسپیرال یکی از محصولات صنعتی است ک برای درز گیری یا به اصطلاح آب بندی مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی ها و مشخصات گسکت اسپیرال سبب کاربرد زیاد این محصول در صنعت شده است. یک گسکت اسپیرال به گونه ای طراحی شده است که بهتر از سایر انواع گسکت فلنج ، مقاومت در برابر فشار روانی مکانیکی ایجاد می کند. بنابراین ، دامنه کاربرد گسکت اسپیرال از نفت و گاز تا تولید برق استفاده می شود.

گسکت اسپیرال قیمت متوسطی دارد که با توجه به ضخامت، سایز و جنس در قیمت های فروش می رسند. این قطعات کیفیت بالایی دارند و دارای ساختاری هستند. شما در زمان کمی می توانید آن را به راحتی نصب کنید. برای نصب به جوشکاری یا چسب نیاز، قابلیت فشرده سازی گسکت ها باعث آب بندی عالی می شود.

بیشتر بخوانید مقاله گسکت اسپیرال چیست؟ : تفاوت واشر و گسکت