کوپله دیزل ژنراتور | کوپلینگ ژنراتور

کوپلینگ ژنراتور | کوپله دیزل ژنراتور 

کوپله دیزل ژنراتور (Ship generator rubber couplings) به متصل کردن موتور دیزل به ژنراتور برق و نصبش روی یک شاسی فلزی و اتصال آن‌ها به یک تابلو کنترلی جهت کنترل این‌دو دستگاه می‌گویند. در واقع دیزل ژنراتور (Diesel Generator) از دو بخش مهم دیزل و ژنراتور تشکیل شده است. تولیدکنندگان موتور و ژنراتور بسیار زیادند و هیچ شرکتی در دنیا نیست که موتور و ژنراتور را با هم تولید کند، به همین دلیل هنگام  خرید دیزل ژنراتور با توان مورد نیاز، باید یک برند موتور و یک برند ژنراتور انتخاب نمایید .سپس فرایند کوپله شروع می‌شود که شامل فرایند اتصال موتور به ژنراتور، ساخت شاسی متناسب با آن، ساخت تابلو کنترل موتور و ژنراتور و ارتباط آن با قسمت های محتلف دیزل ژنراتور است که به این فرایند کوپله کاری می‌گویند.

بیشتر بخوانید: دیافراگم لاستیکی

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

کوپله کردن دیزل ژنراتور و مفاهیم آن

در این‌بخش با انواع کوپلینگ در کوپله ژنراتور  آشنا خواهیم‌شد:

 • کوپلینگ های منعطف یا Flaxlibel
 • کوپلینگ های soid یا ریجید کوپلینگ  Rigid
 • کوپلینگ های سه تکه ای رای محورهای موازی
 • کوپلینگ های مفصلی

روش‌های کوپل موتور به ژنراتور

انواع روش‌های کوپل دیزل ژنراتور شامل کوپل مستقیم با کوپلینگ بسته یا باز، کوپل با جعبه دنده و کوپل با سیستم پولی (Pully) می‌شود. هنگام انتخاب نوع کوپلینگ مورد استفاده، طراح ژنراتور جنبه های کاربردی برای دستگاه را بازبینی کرده و بعد با هم‌فکری با تولیدکننده، جهت اطمینان از سازگاری موتور دیزلی با ژنراتور، ویژگی‌های طراحی زیر را در نظر می‌گیرد:

 • تناسب طراحی، سفتی و استحکام محفظه فلاویل با بلوک در موتور دیزل
 • تناسب موتور دیزل برای اتصال و پشتیبانی وزن روتور ژنراتور
 • آنالیز نیروی پیچشی مجموعه دیزل ژنراتور جهت اطمینان از سازگاری موتور و ژنراتور
 • تعادل طراحی حفاظت مکانیکی دیزل ژنراتور به لحاظ قاب ژنراتور و دقت در محل قرارگیری لرزه‌گیرها

اجزای دیزل ژنراتور کوپله

موتور دیزل، مهم‌ترین قسمت دیزل ژنراتور و منبع تولید انرژی است. وظیفه موتور دیزل این است که توان مکانیکی مورد نیاز برای تولید برق را تولید نماید. ژنراتور دیزل که وظیفه تامین توان برق را با گرفتن انرژی از موتور بر عهده دارد.

 • کانوپی ژنراتور دیزل
 • شاسی ژنراتور دیزل
 • مخزن سوخت دیزل ژنراتور
 • باطری دیزل ژنراتور
 • خفه‌کن اگزوز دیزل ژنراتور

بیشتر بخوانید : کوپلینگ

عوامل مؤثر بر کیفیت دیزل ژنراتور کوپله

موارد گوناگونی برکیفیت این نوع دیزل ژنراتور موثر وجود دارند که در زمان خرید دیزل ژنراتور کوپله ایران، باید این عوامل را مد‌نظر قرار دهید:

 • کاربری

عامل اول موثر بر کیفیت آن، نوع کاربردی است که شما انتظار دارید. دیزل ژنراتور در دو کاربرد اضطراری و یا همان (standby) و همیشگی کار و یا همان (prime) مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد اول آن، در جاهایی است که احتمال قطع برق وجود دارد. در این مراکز، از این نوع فقط در موقع قطع شدن برق استفاده می‌شود و در بقیه موارد، این دستگاه خاموش می‌ماند. در مراکز صنعتی و ارگان ها و سازمان های مهم و حساس که قطع برق باعث می‌گردد خسارات مالی و  حتی خسارت های جانی به بار داشته باشد، استفاده از این نوع دیزل ژنراتور، اهمیت فراوانی دارد. این مراکز حساس و مهم عبارت هستند از: انواع بیمارستان ها, همه فرودگاه ها, کارخانه های مختلف از جمله کارخانه های تولید موادغذایی و…  .

این در حالی است که کاربرد دوم آن، در مکان هایی است که خطوط انتقال برق وجود ندارد و یا اینکه استفاده از برق شهر به هیچ عنوان، ممکن نیست و یا صرفه اقتصادی ندارد. منظور ما از این مکان ها، جاهایی مانند انواع معادن و تالارها و… است. در این کاربرد توصیه می‌شود. دیزل ژنراتور حتما دارای تابلوی حفاظت و کنترل قدرتمند, که شامل بردهای کنترل حفاظت است, باشد. ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که در بسیاری از  اوقات، استفاده از دیزل ژنراتور، موجب بروز آلودگی صوتی می‌شود و  آزار و اذیت زیادی را به دنبال خود دارد. در این صورت، استفاده از کانوپی برای دیزل ژنراتور، گزینه بسیار مناسبی است.

 • گرم‌کن

 عامل تاثیر گذار دیگر بر کیفیت آنها، گرمکن است. می‌دانید که کشور یک کشور با اقلیم ها و آب و هوای متفاوت و متنوع است. در نتیجه، در مناطق سرد ایران و در فصل زمستان، سرما موجب می‌گردد دمای گازوئیل به نقطه احتراق نرسد. این امر باعث می‌شود پس از استارت زدن، دیزل ژنراتور خاموش شود. در این مواقع،  استفاده از گرم‌کن برای گرم‌کردن دمای اولیه بدنه موتور دیزل، بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: ضربه گیر

چرا کوپلینگ از صنعت دیزل ژنراتور حذف شد؟

سالیان پیش قبل از استانداردسازی صنعت ژنراتور و موتورهای دیزل جهت کاربری دیزل ژنراتور، شرکت های تولید کننده دیزل ژنراتور از یک واسط که در اصطلاح بازار کوپلینگ گفته می‌شد استفاده می‌نمودند. اما از مدت‌ها قبل با استانداردسازی ژنراتورها و موتورهای دیزل کلمه ژنراتورها و دیزل‌های هم توان را می‌توان بدون نیاز به هیچ‌گونه واسطه به یک‌دیگر متصل کرد. امروزه شرکت‌های سازنده دیزل ژنراتور اهم از FG Wilson  و … تنها باید 8 یا 6 پیچ دیزل و ژنراتور را به هم متصل و کوپل می نمایند.

مهمترین بخش این ابزار می توان به تابلو کنترل و قطعات بکار رفته در آن اشاره نمود. کلیدهای برد کنترلر دیجیتال، برند کلید قطعات قدرت فرمان از جمله عوامل موثر بر کیفیت کوپل دیزل ژنراتور است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به بخش تابلو کنترل مراجعه فرمایید. از دیگر موارد موثر می‌توان به کیفیت و نوع باطری بکار رفته سایلنسر اگزوز و سایر قطعات اشاره نمود. ابتدا اثر هیچ‌کدام از این متعلقات به اندازه اثر تابلو کنترل مشهود نیست. از دیگر مواردی که سبب عمر و دوام دیزل ژنراتور در شرایط آب و هوایی می‌شود، کیفیت رنگ استفاده‌شده در شاسی دیزل ژنراتور و تابلو کنترل آن می‌باشد. در حال حاضر بهترین نوع رنگ، رنگ پودری الکترواستاتیک است.

بیشتر بخوانید: کوپلینگ بافر لاستیکی

نکات مهم در کوپله کردن دیزل ژنراتور

 • چک کنید، چرخش خروجی موتور با جهت ورودی ژنراتور مطابقت داشته باشد.
 • زمانی‌که آن‌ها را سوار می‌کنید، آنها را به طور محکم روی یک قاب نصب کنید و سپس از پایه‌های جداکننده روی آن قاب به یک قاب نصب روی زمین استفاده کنید.
 • حتما بررسی کنید میل لنگ و میل ورودی در تراز کامل، هم از نظر طولی و هم از جهت جانبی هستند.
 • از کوپلر محور محرک استفاده کنید که بارهای شوک و ناهماهنگی جزئی را کاهش می‌دهد.
 • اگر مجبورید آن‌ها را در کنار هم سوار کنید، به‌جای زنجیر از تسمه‌های V استفاده کنید، چون تسمه‌های V بسیار نرم ترند، نگهداری پایین‌تری دارند و در عملکرد بسیار کم‌صدا هستند.
 • در صورت استفاده از قرقره، نسبت بین قرقره موتور و قرقره ژنراتور را بهینه کنید. این بدان معناست که موتورهایی که با مصرف سوخت خوب/ قدرت اسب بخار/ گشتاور در RPM کار می‌کنند، را پیدا کنید و آن RPM را با مقدار RPM مورد نیاز ژنراتور برای تولید خروجی نامی مطابقت دهید.
 • به نظر می‌رسد، در برنامه خود، شما موتور را به ژنراتور متصل خواهید کرد. کارکردن موتور در 1800 دور در دقیقه نباید بزرگ باشد، اما باید اطمینان حاصل کنید که ژنراتور به‌خوبی بارگذاری شده است تا موتور در سوراخ‌ها لعاب نکند.
 • موارد جزئی مانند سیستم اگزوز مناسب که اگزوز را به خوبی از ورودی تخلیه می کند مهم است.
 • اطمینان از اینکه ورودی دارای یک فیلتراسیون مناسب است نیز حیاتی‌است.
 • در اتصالات بسیار خوب هزینه کنید.

هزینه کوپله کردن دیزل ژنراتور

گاهی فروشندگان پس از فروش دیزل ژنراتور هزینه باتری، سایلنسر و … جداگانه محاسبه و به قیمت کل اضافه می‌نمایند و عنوان می‌کنند که قیمت قبلی تنها شما قیمت دیزل ژنراتور بوده است. لذا پیش از خرید دیزل ژنراتور به این نکته نیز دقت فرمایید.