کوپلینگ صلب | معرفی انواع کوپلینگ صلب

همه چیز درباره کوپلینگ صلب 

کوپلینگ صلب (rigid coupling) قطعه‌ای است برای اتصال دو شافت در یک موتور یا در یک سیستم مکانیکی که انواع کوپلینگ صلب می‌تواند برای اتصال دو سیستم جداگانه، مانند یک موتور و یک ژنراتور و یا برای ایجاد اتصال در یک سیستم واحد مورد استفاده قرار گیرد. کوپلینگ صلب را می‌توان در میان شافت‌ها اضافه کرد تا به‌عنوان کاهنده شوک و سایش در نقطه اتصال شافت‌ها استفاده شود.

کوپلینگ‌ صلب دقیقا برعکس کوپلینگ انعطاف پذیر، کمترین میزان انعطاف پذیری را دارند. این کوپلینگ‌ها قابلیت جذب ارتعاشات را ندارند و از مواد پلیمری در ساخت آن‌ها استفاده نمی‌شود. در کل کوپلینگ به دو نوع کوپلینگ‌های صلب و کوپلینگ انعطاف پذیر تقسیم می‌شود که در این مقاله، به انواع کوپلینگ صلب می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: کوپله دیزل ژنراتور

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

کاربرد کوپلینگ صلب

 این کوپلینگ را نمی‌توان در دورهای زیاد استفاده کرد، زیرا امکان اعمال تغییرات حرارتی شفت‌ها را که در سرعت بالا ایجاد می‌شود، ندارد. در هر صورت، جایی که ناهماهنگی به طور نامناسب کنترل می‌شود، کوپلینگ‌های صلب عملکردهای عالی را در سرو ارائه می‌دهند. برای ایجاد تراز محور، موتور و قطعات پایه، عدم لرزش بسیار مهم است تا اینگونه از حرکت آزاد اطمینان حاصل شود. کوپلینگ‌های صلب به دو شفت متصل شده و به‌صورت یکپارچه عمل می‌کنند.

انواع طرح ‌های کوپلینگ صلب و کاربرد آن‌ها

کوپلینگ‌های صلب در طرح‌های مختلف، با کلید یا بدون کلید برای اتصال شفت‌های پشتیبانی شده، ارائه می‌شوند. کاربرد کوپلینگ صلب بر اساس انواع طرح‌های یک، دو و سه تکه متفاوت از یکدیگر است.

طرح‌های یک تکه از نزدیک به انتهای شفت‌ها می‌لغزند و تکه تکه به هم چسبیده و پی در پی با بستن پیچ و مهره‌ها متصل می‌شوند. این امر باعث می‌شود تا کوپل به طور دقیق روی شفت قرار بگیرد. با توجه به طرح یک تکه، کوپل‌های گیره‌ای دو تکه را می‌توان در هر نقطه و در هر زمان مونتاژ کرد، زیرا به راحتی بدون مکانیسم و ​​ابزار از هم جدا می‌شوند. طرح‌های سه تکه را می‌توان در هرجایی استفاده کرد، کوپلینگ صلب سه تکه همچنین می‌توانند در حالی که از یک شفت برداشته شده‌اند، به‌راحتی بر روی یک شفت دیگر سوار شوند.

معرفی انواع کوپلینگ صلب

کوپلینگ‌های صلب به ۶ دسته تقسیم می‌شوند:

 • کوپلینگ‌های دندانه‌ای. (hirth coupling)
 • کوپلینگ‌های زنجیری. (chain coupling)
 • کوپلینگ‌های فلنچی رایج ترین نوع کوپلینگ. (flanged coupling)
 • کوپلینگ‌های پوسته‌ای یا غلافی. (sleeve coupling)
 • کوپلینگ‌های موف. (muff coupling)
 • کوپلینگ‌های مخروطی. (tapered coupling)

بیشتر بخوانید : کوپلینگ

معرفی انواع کوپلینگ صلب

 • کوپلینگ های دندانه ای (hirth coupling)

یکی از انواع کوپلینگ صلب،‌ کوپلینگ‌های دندانه‌ای اند. این از دندانه‌های هرمی یا مربع شکل برای انتقال نیرو استفاده می‌کنند.
کوپلینگ‌های دندانه‌ای شباهت زیادی به چرخ دنده‌ها دارند .البته چرخ دنده‌ای که یک طرف آن دنده‌ای شکل است.

 • کوپلینگ‌های زنجیری (chain coupling)

کوپلینگ‌های زنجیری، سه بخش دارند. دو قسمت این کوپلینگ‌ها توپی نامیده می‌شوند و یکی دیگر از بخش‌ها، زنجیر است. دو توپی در دو طرف کوپلینگ قرار دارند و بخش زنجیری،‌ در وسط دو توپی قرار دارد.

 • کوپلینگ های فلنچی (flanged coupling)

این نوع از کوپلینگ بسیار محبوب است، چرا که با توجه به قیمت خود، توانایی انتقال گشتاورهای بسیار زیادی را دارد. کوپلینگ‌های فلنچی دارای ساختار مقاوم و دقیق است و از دو توپی تشکیل شده است که هر کدام در یک طرف محور قرار می‌گیرند.

 • کوپلینگ‌های پوسته‌ای یا غلافی (sleeve coupling)

این نوع کوپلینگ به شکل استوانه‌ است و در دو طرف محور آن حفره‌هایی قرار دارد. این نوع کوپلینگ به سادگی توسط دو پیچ که در روی آن قرار دارد، سفت می‌شود.

 • کوپلینگ‌های موف (muff coupling)

کوپلینگ‌های موف، کوپلینگ گیره‌ای یا کلمپی (clamped coupling) هم نامیده می‌شوند و تقریبا عملکردی مشابه کوپلینگ پوسته‌ای دارد. کوپلینگ‌های موف، در دو نوع یکپارچه و دو پارچه ارائه می‌شوند.

 • کوپلینگ‌های مخروطی (tapered coupling)

کوپلینگ‌های مخروطی هم دارای دو متصل محور هستند. در یک طرف محور به طور میله تک و در طرف دیگر به وسیله پیچ به چند حفره اطراف محور کوپلینگ متصل می‌شوند. در بعضی از کوپلینگ‌های مخروطی، برای اطمینان خاطر بیشتر از اتصال محکم و استوار کوپلینگ مخروطی به محور، از چند پیچ عرضی نیز استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: آموزش تعویض اورینگ موتور سیکلت

نحوه عملکرد کوپلینگ صلب

کوپلینگ‌های صلب معمولاً در جاهایی کاربرد دارند که دارای محرک عمودی باشند. این نوع کوپلینگ نه تنها حرکت دورانی را از محرک (که معمولاً یک موتور الکتریکی است) به عضو چرخان سیستم منتقل می‌کند، بلکه هر حرکت محوری (بالا و پایین) که بین دو قسمت از تجهیزات یک سیستم اتفاق می‌افتد، نیز توسط کوپلینگ‌های صلب بین آن‌ها انتقال می‌یابد. به‌خاطر سخت‌بودن کوپلینگ‌های صلب، تجهیزاتی که از این نوع کوپلینگ‌ها جهت انتقال حرکت استفاده می‌کنند، می‌بایست کاملاٌ هم محور بوده و از تراز محوری دقیقی برخوردار باشند و هیچ انحرافی در این خصوص پذیرفتنی نیست.

با توجه به اینکه کوپلینگ‌های صلب محور تجهیزات را به طور مستقیم به محور موتور متصل می‌نمایند، این انتقال حرکت هیچ‌گونه بار محوری (فشار محوری) به موتور وارد نمی کند. وزن قطعات محوری و چرخان باید توسط یک یاتاقان طولی ویژه در موتور یا پشتیبان موتور در نظر گرفته شود. اگر از یک استندموتور با یاتاقان طولی استفاده نمی شود، موتور باید متناسب با وزن عناصر چرخان و بار محوری انتخاب و طراحی گردد.
رایج ترین طرح کوپلینگ های صلب، نوع شکاف‌دار آن است. شکاف کوپلینگ در امتداد خط مرکزی محور است. نوع فلانچ‌دار (لبه‌دار) کوپلینگ‌های صلب نیز در دسترس است. ساختار و پیکربندی این کوپلینگ‌ها از دو کوپلنگ لبه‌دار که به یکدیگر پیچ شده‌اند، بهره برده است و ممکن است دارای یک جداکننده نیز باشد تا امکان برداشتن یک آب بند (کاسه نمد) مکانیکی را فراهم نماید.
بر اثر طراحی و نصب مناسب فلانچ‌های پیچ شده، امکان انتقال گشتاور محرک از طریق وجود اصطکاک کافی حاصل از تماس فلانچ‌ها، امکان پذیر می‌گردد. در این حالت، چفت‌های (پیچ و مهره) فلانچ در معرض تنش‌های برشی حاصل از گشتاور قرار نمی‌گیرند.

بیشتر بخوانید: کوپلینگ بافر لاستیکی

قیمت کوپلینگ صلب

کوپلینگ‌ها تنوع بسیار بالایی دارند و هر یک از این محصولات از قطعات خاصی تولید می‌شوند. همچنین جنس هر کدام از این قطعات با دیگری تفاوت دارند و برای انتخاب و قیمت گذاری این محصولات باید به کیفیت و نحوه ساخت آن توجه نمود. با توجه به این‌که کوپلینگ‌ها در صنایع کاربرد بسیاری دارند، باید پیش از در نظر گرفتن قیمت، ابتدا کیفیت را مورد توجه قرار دهید. تنها کافی‌است از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در سایت با این نمایندگی تماس بگیرید تا لیست قیمت را برای شما ارسال کنند.

کلام آخر

کوپلینگ صلب برای محورهایی استفاده می‌شود، که ناهمراستایی ندارند. با توجه به اینکه این کوپلینگ‌ها نمی‌توانند، هیچ انحراف یا عدم همراستایی محورهایی را که به‌وسیله آن‌ها به یکدیگر متصل شده‌اند را جبران نمایند، بنابراین محورها باید از تراز جانبی و زاویه خوبی برخوردار باشند. کاربرد کوپلینگ‌های صلب در مقایسه با نوع انعطاف پذیر آن کمتر است. کوپلینگِ صلب قادر به جبران ناهمراستایی محورها نیست و بنابراین در مواردی کاربرد دارد که محورها دارای تراز جانبی و زاویه‌ای دقیقی باشند. وجود هرگونه ناهمراستایی میان محورها سبب ایجاد تنش های بالا و افزایش بارهای تکیه‌گاهی می‌شود.