کوپلینگ انعطاف پذیر

کوپلینگ انعطاف پذیر

کوپلینگ های انعطاف پذیر  بیشتر برای انتقال دادن گشتاور میان محرک های اصلی و عنصر چرخان در سیستم کاربرد دارد. این نوع از کوپلینگ ها برای جبران کردن و اصلاح نمودن ناهمراستایی محورها می باشد، ولی معمولاً توصیه نمی گردد که از یک کوپلینگ انعطاف پذیر برای جبران کردن ناهمراستایی عنصر چرخان و محورهای محرک بیشتر استفاده نمایید.

هدف از کوپلینگ های انعطاف پذیر جبران کردن تغییرات حاصله از دما در کوپلینگ ها و حتی در محورها و برقراری کردن امکان انتقال دادن توان از شافت (محور) به عنصر چرخان است، در صورتی که محورها هیچ تداخلی با یکدیگر نخواهند داشت.

دو قاعده و نظام برای استفاده از کوپلینگ های انعطاف پذیر را نام ببرید؟

  1. دارای ساختار کوچکی می باشند که استفاده کردن  از آن ها را در ماشین های اداری، سرومکانیزم ها، ابزارهای دقیق، ماشین آلات بسیار سبک و.. ممکن خواهد ساخت.
  2. نظام صنعتی مهمی را در بر دارند، که استفاده کردن ز آن ها را در صنایع فولاد، پتروشیمی، آب و برق، ماشین آلات راهسازی، ماشین آلات سنگین و… را موجب می گردد.

خاصیت کوپلینگ های انعطاف پذیر را ذکر کنید؟

کوپلینگ های انعطاف پذیر مکانیکی دارای انواع بسیار مختلفی می باشند. ماهیت مکانیکی این نوع کوپلینگ امکان استفاده کردن در هر میزان اسب بخار و گشتاوری را  مقدور ساخته است. متداول ترین مدل کوپلینگ های مکانیکی، کوپلینگ دنده ای می باشد. این مدل کوپلینگ از دو توپی (هاب) با چرخ-دنده با دندانه خارجی بشدت یکپارچه بر روی توپی ها (هاب ها)، و چرخ دنده با دندانه داخلی در غلاف ها و یک جداکننده شناور است.

به علت وجود داشتن تلرانس انطباقی بسیار دقیق، و لغزش کردن چرخ دنده های داخلی، وجود روانکاری با استفاده کردن از روانکاری: گریس یا روغن برای جلوگیری از سایش این سطوح ضروری می باشد. کوپلینگ های دنده ای محدوده گشتاور خیلی مناسبی را پوشش خواهند داد.

بیشتر بخوانید مقاله کوپلینگ انعطاف پذیر : تولید کننده کاسه نمد اصفهان

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

عملکردی کوپلینگ های انعطاف پذیر  چگونه است؟

کوپلینگ زنجیر غلطکی انعطاف پذیر دارای دو عضو زنجیری، یا توپی ی باشد که بر روی محرک و تجهیزات شافت (محور) قرار می گیرد، توسط بخشی از زنجیرغلتکی متصل می گردد. این مدل از کوپلینگ ها در موارد بسیار زیادی با سرعت های پایین کاربرد دارند.طرح ترکیبی که از هر دو ویژگی کوپلینگ های الاستومری و مکانیکی انعطاف پذیر است، مدل شبکه ای فنری (گرید فنری) می باشد. این کوپلینگ دارای دو هاب (توپی چرخ)، یک شبکه الاستومری می باشد که دو هاب را به یکدیگر کوپل می کنند و یک پوشش غلاف  که شبکه را در موقعیت ثابت نگه می  نماید.

 انواع کوپلینگ های انعطاف پذیر شامل: کوپلینگ های محدودکننده، شناور، دیسکی، دیافراگمی و نوع گیره ای می باشد هر مدل از این کوپلینگ ها در اثر کاربردهایی که دارند و اندازه یا مدل تجهیزات، کارایی بسیار ویژه ای را دارا اند؛ تمامی کوپلینگ‌های انعطاف پذیر در انواع و اقسام بسیار مختلفی در دسترس می باشند که هر یک برای شرایط کاری بسیار خاصی مناسب اند. 

کوپلینگ انعطاف پذیر معمولا برای همترازی های بسیار غلط کاربرد بسیار زیادی دارند یعنی به این منظور به ظاهر همترازی برقرار می نماید، ولی لرزش داشتن دستگاه وجود خواهد داشت و به همراه لرزش دستگاه خرابی های بسیار زیادی دارد. انواع کوپلینگ های انعطاف پذیر و سایر کوپلینگ های معمولی قدرت بدنی بسیار زیاد سفت و سختی دارند، که برای قدرت دادن به گشتاورد و افزایش دادن انتقال های سرعت در یک محور به محور دیگری به کاربرد بسیار زیادی دارند. یعنی در اصل کوپلینگ ها قدرت گشتاور را از یک محور یا شفت به محور دیگری منتقل می نماید. 

کوپلینگ ها در قدرت دادن بسیار زیاد بخشیدن و انتقال دادن گشتاور بین دو محور کاربرد دارند و ب این علت که بدنه سفت و سختی دارند، موجب بحرانی شدن موقعیت موتور می گردد. در موتورها به سبب خاصیت هم ترازی بسیار ضعیف کوپلینگ ها شاهد آسیب دیدن به اجزای حیاتی موتور می باشد.

انواع مختلفی از کوپلینگ ها را نام ببرید؟

کوپلینگ میله ای (beam coupling) که به عنوان کوپلینگ هلیکال (helical coupling) است، مدلی از کوپلینگ انعطاف‌پذیر برای انتقال دادن گشتاور بین دو شافت می باشد که امکان نا هم‌ترازی زاویه‌ای، فاصله موازی و حرکت کردن محوری یک شافت نسبت به دیگری را فراهم می‌آورد. کوپلینگ سرعت ثابت (constant-velocity couplings) هر اندازه که زاویه اتصال تغییر نماید، سرعت چرخش شافت خروجی با شافت ورودی برابر می باشد.

کوپلینگ‌ های دیافراگمی (diaphragm couplings) مدلی از کوپلینگ انعطاف‌پذیر می باشند که از میان یک قطعه قرقره‌ای یا فاصله انداز، گشتاور را از قطر خارجی صفحه انعطاف‌پذیر به داخلی آن و  از قطر داخلی به خارجی منتقل می نمایند. کوپلینگ دیسکی (disc couplings) مدلی از کوپلینگ انعطاف‌پذیر اند که گشتاور را از یک پیچ راننده به یک پیچ رانده شده که به شکل کاملا مماس بر روی یک دایره  قرار دارند منتقل می نمایند. 

کوپلینگ سیالی (fluid coupling) یا کوپلینگ هیدرولیک (hydraulic coupling) یک وسیله هیدرودینامیک می باشد که برای انتقال دادن توان مکانیکی دوار کاربرد دارند. مدلی از کوپلینگ انعطاف‌پذیر اند که از دنده‌های شعاعی اند که به وسیله شیارهای فرزکاری شده یا تراش‌کاری شده هستند در قسمت های انتهایی یک شافت استوانه‌ای ایجاد خواهند شد، کوپلینگ هیرت می باشد. 

بیشتر بخوانید مقاله کوپلینگ انعطاف پذیر : تولید کننده بلادر اصفهان

چهار دسته بندی اصلی کوپلینگ های انعطاف پذیر  به شرح زیر می باشد:

کوپلینگ های الاستومری: این کوپلینگ های انعطاف پذیری را از کشیدن یا متراکم کردن یک ماده ی کاملا فنری (رزین، پلاستیک و غیره) کسب می نمایند. مقداری لغزش یا غلطش نیز  وجود خواهد داشت، ولی  میزان آن خیلی کم می باشد.

کوپلینگ های انعطاف پذیر مکانیکی:  این کوپلینگ های انعطاف پذیری  را از قطعات دارای انطباق لق و یا قطعات جفت شونده لغزشی یا غلطشی کسب می کنند. معمولاً به روانکاری احتیاج دارند.  قطعه متحرک از ماده ای است که نیازهای روانکاری  را تأمین می نماید (کوپلینگ دنده ای از جنس نایلون) در این دسته، کوپلینگ هایی وجود خواهند داششت که از ترکیب قطعات دارای انطباق لق با قطعات غلطشی و لغزشی با میزان خمش و انحناء استفاده می کنند.

کوپلینگ های غشاء فلزی: این کوپلینگ ها انعطاف پذیری را از دیسک ها یا دیافراگم-های نازک فلزی کسب می کنند.

سایر کوپلینگ های متفرقه: این کوپلینگ ها انعطاف پذیری را از ترکیب کردن مکانیسم های شرح داده شده در بالا و یا یک مکانیسم منحصر به فردی همانند کوپلینگ فنری، کسب خواهند کرد.

جنس و خاصیت

کوپلینگ های انعطاف پذیر الاستومری،  از یک ماده رزینی یا پلاستیکی می باشند که امکان رشد (انبساط) دمایی یا حرکت محوری را فراهم می کنند. عنصر الاستومری به اندازه کافی نسبت به شکست خستگی مقاوم می باشد که باعث می گردد طول عمر قابل قبولی در مقایسه با هزینه کوپلینگ فراهم کند.

این کوپلینگ ها از روانکاری استفاده نمی نمایند، و تحت بار های برشی هستند. اگر چه رایج نمی باشد، ولی طرح،گیره و پین و بوش کوپلینگ برای بارگذاری های فشاری است.

بیشتر بخوانید مقاله کوپلینگ انعطاف پذیر : تولید کننده اورینگ اصفهان