کاربرد پکینگ لاستیکی

کاربرد پکینگ لاستیکی

پکینگ لاستیکی (سیل)، از لاستیک‌های طبیعی و مصنوعی تولید می‌شوند و میزان ماندگاری و کارایی آن‌ها به مواد اولیه هر کدام از پکینگ‌ها بستگی دارد. کاربرد اصلی پکینگ‌ لاستیکی جلوگیری از نشت هرگونه مایعاتی به داخل قسمت اصلی دستگاه است. اما با توجه به جنس و اندازه پکینگ‌ها، موارد مصرف آن‌ها می‌توانند متفاوت باشند. یکی از کاربردهای پکینگ، جلوگیری از نشت جامدات، مایعات و گاز است. همچنین در کارخانه‌های فولاد، تولید سیمان و آهن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. این قطعات اصطکاک پایینی داشته و دارای مقاومت شیمیایی بالایی هستند.

انواع پکینگ‌ها به صورت استاتیک یا دینامیک کار می‌کنند که در نوع استاتیک آن اجرای پکینگ حرکت نمی‌کنند و در یک جا ساکن هستند. در حالی که در پکینگ دینامیک این قطعه در کنار سیالات و گازها حرکت می‌کند. آب‌بندهای میله‌ای، رایج‌ترین آب‌بندهای دینامیکی هستند که در آن سیلندرهای هیدرولیکی، یک میله پیستون دارند که در حین کار حرکت می‌کند.    پکینگ‌ها به‌صورت ردیفی یا چند تکه بوده و با استفاده از الیاف تقویت می‌شوند. اگر برای تقویت این پکینگ‌ها از رینگ پشتیبان هم استفاده شود، تحمل فشار آن‌ها افزایش خواهد یافت.

کاربرد پکینگ لاستیکی در صنعت

به طور کلی، پکینگ های لاستیکی نقش مهمی در تضمین عملکرد ایمن و کارآمد سیستم های دینامیکی در صنایع مختلف ایفا می کند. برخی از کاربردهای رایج عبارتند از:

 • شیرآلات: استفاده از پکینگ ها در انواع شیرها برای جلوگیری از نشت مایعات یا گازها از بدنه شیر
 • کمپرسورها: استفاده از پکینگ در کمپرسورهای رفت و برگشتی، کمپرسورهای اسکرو چرخشی و …
 • پمپ ها: استفاده از پکینگ در پمپ های گریز از مرکز، پمپ های جابجایی و …
 • توربین ها: استفاده از سیل های مکانیکی در توربین های بخار، توربین های گاز و …
 • میکسرها: استفاده از پکینگ برای جلوگیری از نشت مایعات یا گازها از محفظه اختلاط
 • راکتورها: استفاده از Packing Seal در راکتورها برای جلوگیری از نشت مواد شیمیایی یا گازها از مخزن راکتور
 • مبدل های حرارتی: استفاده از پکینگ در مبدل های حرارتی برای جلوگیری از نشت سیالات از لوله های مبدل حرارتی

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد پکینگ لاستیکی: دیافراگم لاستیکی

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

معرفی انواع پکینگ لاستیکی و کاربرد آن ها

 • پکینگ لاستیکی طبقاتی (V PACK) وی پک

پکینگ های لاستیکی وی پک، یا پکینگ های طبقاتی برای جک های هیدرولیکی و هم جک های پنوماتیکی کاربرد دارند. کاربرد آن ها به این صورت است که به صورت 7 ردیف مورد استفاده قرار می گیرند و لایه های میانی بین آن ها با لاستیک های منجیددار تقویت می شوند. از دیگر مزایای این پکینگ ها می‌توان به قابلیت تنظیم ارتفاع آن اشاره کرد.

 • پکینگ یکطرفه لاستیکی و پلی یورتان

پکینگ های یک طرفه لاستیکی، عمل آب بندی را انجام می دهند و پر استفاده ترین پکینگ لاستیکی می باشد. در مدل پلیمری، هر چه فشار سیالات به قسمت پشتی پکینگ بیشتر باشد، پره ی بیرونی فشار بیشتری به بدنه ی سیلندر وارد می کند. این فشار، خود باعث جلوگیری از نشتی پکینگ می شود.

 • پکینگ دوطرفه فلز دار

پکینگ های دوطرفه ی فلز دار در جک های پنوماتیک کاربرد دارند. این جک ها به دلیلی اینکه دائما در حال حرکت هستند و از این بابت تحت فشارند، وجود یک صفحه ی فلزی در پکینگ بسیار ضروری است. در واقع این صفحه ی فلزی، برای تقویت پکینگ استفاده یم شود. در واقع این صفحه ی فلزی بین دو پکینگ نقش واسطه را ایفا می کند و  آن ها را به یک پکینگ تبدیل می کند.

 • پکینگ گردگیر

پکینگ گردگیر نوعی قطعه لاستیکی آب بندی است، که هر دو عمل سیل بندی و گردگیری را با هم در یک جک انجام می دهد. پکینگ گردگیر به عنوان نوعی سیل­­ و آببند پویا در صنایع مختلف به صورت کاملاً پویا  در ناحیه پیستون و شافت جک، عمل آببندی را انجام می دهد.

 • پکینگ جک

به عنوان یک واشر یا آببند لاستیکی متحرک در شافت انواع جک پنوماتیک (جک بادی) یا جک هیدرولیک (جک آبی) قرار می گیرد. این شرکت تولید کننده انواع پکینگ جک هیدرولیک و پکینگ جک پنوماتیک می باشد. امروزه جک های صنعتی به عنوان یکی از مصرفی ترین تجهیزات صنعتی در صنایع مختلف می باشند که به دو صورت بادی و آبی عمل می کنند. تولید انواع پکینگ جک در این شرکت به صورت قالبی و تراشکاری شده صورت می گیرد.

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد پکینگ لاستیکی : ضربه گیر

 • پکینگ پیستونی

نوعی پکینگ لاستیکی جهت آببندی است که بر روی پیستون شافت نصب می گردد و آببند می کند. عملکرد پکینگ پیستونی به صورت سیل کردن یکطرفه می باشد؛ به نحوی که در پیستون قرار می گیرد. پکینگ پیستونی به آسانی بر روی شیارهای نشیمن قرار می گیرد و عملکرد آببندی ثابت و متحرکی در پمپ و جک ها بر عهده دارد.

 • پکینگ کاستاس

به عنوان یک سیل­­ و آببند پویا در صنایع مختلف به صورت پویا  در قسمت پیستون و شافت پمپ، عمل آب بندی و سیل را انجام می دهند. پکینگ کاستاس با نام های مختلف پکینگ کاستاژ، پکینگ کاستاش، گردگیر کاستاس، پکینگ کاستاس ترک، پکینگ Kastas به کار برده می شود.

جنس پکینگ‌ لاستیکی

پکینگ لاستیکی که به قطعه آب بندی متحرک مشهور است، دارای دو جنس مختلف است. یکی آزبستوس که بیشترین کاربرد آن در درجه حرارت‌های پایین است و دیگری متالیک که برای فشار و دماهای بالا مناسب‌تر است. در پکینگ‌های لاستیکی که از جنس آزبستوس تشکیل شده‌اند، برای استحکام بیشتر از روغن یا گریس و پودر گرافیت استفاده می‌شود. از مزایای دیگر این نوع پکینگ می‌توان به انعطاف و تراکم مناسب آن اشاره کرد.

عملکرد پکینگ لاستیکی

 • تحمل فشار پکینگ لاستیکی

پکینگ لاستیکی بین دو سطح فشرده می گردد. این فشردگی، درز را به طور محکم در سطح های مختلف نگه می دارد. این فشار مانع نشتی آب و رطوبت می شود.

 • انعطاف پذیری پکینگ لاستیکی

مود اولیه پکینگ لاستیکی انعطاف‌پذیری بالایی دارد که به این آب بند اجازه می دهد تا با شکل و سطح غیرمنظم، متناسب و با درز و اتصالات جفت شود. انعطاف پذیری بالای این نوع محصولات باعث شده است تا امروزه کاربرد پکینگ لاستیکی و موارد استفاده از آن ها افزایش یابد.

مواد لاستیکی مورد استفاده در پکینگ ها دارای توانایی جذب آب هستند. زمانی که آب در معرض این نوع آب بندها قرار می گیرد، ماده لاستیکی جذب آب می شود و حجم آن افزایش می یابد. این تورم درز را بسته و جلوی نشتی آب را می گیرد.

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد پکینگ لاستیکی : کوپلینگ

مشکلات رایج پکینگ های لاستیکی

مشکلات رایج در پکینگ های لاستیکی شامل نشت، سایش بیش از حد و گرم شدن بیش از حد است. عیب یابی شامل شناسایی علت اصلی مشکل و انجام اقدامات اصلاحی مانند تنظیم فشرده سازی پکینگ یا جایگزینی اجزای آسیب دیده است.

سخن پایانی

پکینگ لاستیکی با انواع متریال و کاربرد در دستگاه های مختلف توانایی ساخت و تولید این قطعه  را همراه با طراحی اصولی جهت کارکرد در شرایط مختلف از قبیل فشاربالا، فشار پایین.جک های پنوماتیک، جک های روغنی، سیستم های انتقال نیرو مانند جک های تلسکوپی، پکینگ های حفاری برای تمیز کردن گل و لای و… استفاده می‌شوند.

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد پکینگ لاستیکی: نحوه انتخاب کاسه نمد