کاربرد نوار طولی لاستیکی

کاربرد نوار طولی لاستیکی

نوار طولی لاستیکی در انواع مختلفی تولید می شود این محصول دارای شکلی رشته مانند و طولی می باشد که دسته بندی آن بصورت کلاف انجام می شود. از جمله تولیدات لاستیکی که برای کاربردهای مختلف  در تاسیسات و تجهیزات در ابعاد کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به انواع قطعات لاستیکی، نوارها، درزگیرها و آب بندها اشاره کرد.

یکی از محصولات لاستیکی که کاربردهای زیاد و گوناگونی دارد، نوار لاستیکی است این نوار تولید شده از مواد اولیه چون از ای پی دی ام (EPDM) ضد اسید، وایتون و سیلیکون ، اسفنجی، ان بی آر(NBR) ضد روغن می باشد. نوارهای طولی لاستیکی با توجه به شکل ظاهریشان دردسته بندی قرار می گیرند که کاربردهای گوناگونی دارند. نماد های که بروی آنها موجود می باشد نوع و دسته آنها را تعیین می کند.

کاربرد نوار طولی لاستیکی

 • قطعات لوله کشی

نوار لاستیکی آب بندی، محصولات لاستیکی سفارشی را برای برنامه های خط لوله در اختیار شرکت ها قرار می دهد.

 • تجهیزات ایمنی برقی

نوار طولی، ایمنی برق را با محصولات طراحی شده برای تجهیزات ایمنی فراهم می کند.

 • کشاورزی

قطعات لاستیکی مورد استفاده در صنعت کشاورزی برای رفع انواع چالش ها طراحی شده اند. برای نمونه برنامه های آب بندی برای جلوگیری از نشت، دفع آلودگی ها و مقاومت در برابر مواد شیمیایی.

 • نفت و گاز

صنعت نفت و گاز برخی از شدیدترین شرایط کار را نشان می دهد. بنابراین، قطعات لاستیکی طراحی شده برای کاربردهای نفت و گاز باید بتوانند در برابر این شرایط مقاومت کنند.

 •  باغداری

محصولات لاستیکی را برای شرکت هایی با برنامه های چمن و باغ فراهم می کند. قطعات لاستیک نقش مهمی در موفقیت برنامه های چمن زن و باغ ایفا می کند.

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد نوار طولی لاستیکی : دیافراگم لاستیکی  

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

معرفی  انواع نوار طولی لاستیکی

 • نوار طولی لاستیکی PVC

پی وی سی ازدیگر انواع نوار لاستیکی است که برای آب بند و درزگیری استفاده میشود. از کاربرد آن ها میتوان به  پوشش لبه ی درب های فاضلاب وجعبه های صنعتی مثل تابلو برقها اشاره نمود تولید این محصول در ابعاد مختلف انجام می شود که همین امر باعث تنوع در کاربرد های آن است. این محصول در اندازه های عرضی  ۵ میلیمتر  تا ۱۵۰ میلیمتر در اشکال و ضخامت های مختلف موجود می باشد.

 • نوار طولی لاستیکی سیلیکون

نوار سیلیکون یکی از پرکاربردترین انواع نوارهای لاستیکی بحساب می آید. این نوار دارای ویژگی های خاص می باشد که همین امر باعث کاربرد خاص آن شده است.  خاصیت غیر سمی بودن سیلیکون باعث شده از این ماده بیشتر در صنایع بهداشتی استفاده شود.  

از موارد کاربردی نوار سیلیکون میتوان به ساخت اسباب بازی های کودکان، ساخت وسایل بهداشتی نوزادان و در کل لوازم بهداشتی، ایزوله سازی محیط اشاره کردهمچنین به دلیل داشتن تأییدیه از سازمان غذا و دارو در صنایع غذایی وپزشکی و دارویی نیزاستفاده می‌شود.

 • نوار لاستیکی مصنوعی SBR

این نوع نوار دارای انعطاف پذیری بالا می باشد و در مقابل سایش بسیار مقاوم می باشد. در مواردی که با مواد شیمیایی و فشاربالا سروکاری نداشته باشند این نوار برای آب بندی بسیار مناسب می باشد.همچنین قیمت این نوار نسبت به انواع دیگر بسیار کم هزینه تر می باشد. میتوان گفت عمده ی استفاده از نوارهای لاستیکی ، بکارگیری این نوع نوار می باشد.

 • نوار لاستیکی ضد روغن NBR

این نواربدلیل دارا بودن خاصیت مکانیکی بالا مقاوم در برابر انواع مواد روغنی می باشد.

 • نوار لاستیکی ضد اسید EPDM

این نوع نوار لاستیکی برای مقاومت در برابر مواد اسیدی، گازها، زنگ زدگی، آب شور، نور خورشید و الکتریسیته تولید شده است. این مواد در فضاها و محیط هایی که با اسید برخورد دارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 • نوار لاستیکی وایتون

نوار لاستیکی وایتون با خاصیت مقاومت در برابر مواد شیمیایی همچنین دمای بالا و مواد اسیدی کاربرد زیادی در موارد این چنینی دارد.

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد نوار طولی لاستیکی : ضربه گیر

 • نوار دورگیری شیشه

این نوع از نوارهای لاستیکی برای درزگیری و عایق (آب بندی)درانواع شیشه های ساده، دوجداره، سکوریت و شیشه اتومبیل مورداستفاده قرار داده می شود.جنس آنها معمولا از لاستیک های طبیعی و مصنوعی یا پی وی سی می باشد که به شکل U و L ساخته میشوند. نوار شیشه نامی است که در این صنعت برای این نوار پلاستیکی با این کاربرد تعیین شده است.

از ویژگی های این محصول میتوان به استحکام و مقاومت بالا در برابر هر نوع تغییر از جمله دما اشاره نمود همچنین در صورت انبساط و انقباض شیشه این نوار دارای رسانایی حرارتی بالا می باشد.

 • نوار طولی لاستیکی درزگیر درب خودرو

یکی دیگراز انواع نوارهای لاستیکی ، نوار درزگیر درب خودرو می باشد. این نوار در صنعت خودرو سازی بسیار پرکاربرد بوده است. این نوار متشکل از موادی چون پی وی سی(PVC) ومواد اسفنجی می باشد.این نوار بعنوان ضربه گیر و درزگیربرای درب خودرو تعبیه شده است. قابلیت انعطاف و شکل پذیری بالای این مواد باعث مهار و دفع ارتعاش و ضربه های ناشی از حرکات بین دربها با چارچوب می شوند.

کاربرد نوار طولی سیلیکونی برای دماهای شدید

 • لاستیک سیلیکون در مقابل درجه حرارت بالا و پایین بسیار بهتر از همتاهای لاستیکی آلی خود مقاومت می کند.
 • امکان کاربرد نوار سیلیکونی و استفاده مداوم در دمای 150 درجه سانتیگراد (302 درجه فارنهایت) و تقریباً هیچ تغییری در خصوصیات آن وجود ندارد.
 • سیلیکون می توانند حتی در دمای 200 درجه سانتیگراد به مدت 10،000 ساعت یا بیشتر مقاومت کنند.
 • برخی از لاستیک های سیلیکونی در زمان کوتاه در برابر حرارت 350 درجه سانتیگراد مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.
 • لاستیک سیلیکون همچنین مقاومت بسیار خوبی در برابر دمای سرد دارد.
 • نقطه آغشته سازی برای برخی از قطعات سیلیکون بین -60 تا -70 درجه سانتیگراد. (-76 درجه تا -94 درجه فارنهایت) است.
 • برخی از محصولات نوار طولی قادر به مقاومت در برابر درجه حرارت بسیار پایین هستند و قابلیت ارتجاعی خود را در دمای -100 درجه سانتیگراد (-148 درجه فارنهایت) و پایین تر نگه می دارند.

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد نوار طولی لاستیکی : کوپلینگ

سخن پایانی مقاله کاربرد نوار طولی لاستیکی

نوار طولی لاستیکی قابلیت اطمینان زیادی دارد. سهولت نصب نوار طولی سیلیکونی جایگاه ویژه ای را در صنایع مختلف برای خود ساخته است. به کارگیری نوار طولی لاستیکی در قطعات مختلف از عناصر موجود در آن ها محافظت می کند. استفاده از آن ها بسیار ساده است. نوارهای طولی لاستیکی با فوم سلول EPDM یک راه حل عالی برای ایجاد یک عایق مطمئن ارائه می دهد. EPDM یک عایق با دوام هستید که قایق ها، اتومبیل ها یا کامیون ها را از آسیب های غیرضروری محافظت می کند.

اگر این عایق های لاستیکی را بر روی لبه ی مورد نظر فشار دهید. این نوار طولی سیلیکونی از نفوذ باد، گرد و غبار و آب جلوگیری می کند. نوار طولی لاستیکی می توانند با سطوح خمیده و نامنظم مطابقت نمایند و می توان آن ها را با قیچی یا کاتر برش داد.

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد نوار طولی لاستیکی : انواع نوار طولی لاستیکی