کاربرد رابر لاینینگ مخازن

کاربرد رابر لاینینگ مخازن

درباره ی کاربرد رابر لاینینگ مخازن چیزی شنیده اید؟ بنظرتان مربوط به چه زمینه ی کاری می باشد؟ برای پوشش دهی پلاستیکی کاربرد بسیار زیادی دارد؛ پوششکاری با ورق های لاستیکی برای محافظت کردن سایر سطوح داخلی مخازن، انواع مختلفی ازلوله ها و قطعات با کاربری های مختلف در صنایعی مانند: نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، حفاری، معدن و حتی در کارخانجات تولید یا حمل مواد خورنده استفاده ی بسیار زیادی میشود کجا اصلا پلاستیک کاربردی ندارد؟ تقریبا هیچ کجا!

رابرلاینینگ مخازن یا همان پوشش لاستیکی و پلاستیکی با عنوان های آستر لاستیکی  و لاستیک کاری هم در صنایع بسیار مختلفی ، به این اسم شناخته شده است. به راه محافظت کردن سطح در برابر خوردگی می گویند که در آن کل سطح توسط لایه ای از لاستیک به ضخامت 3 تا 5 میلیمتر پوششی کامل داده خواهد شد.

کاربرد رابر لاینینگ مخازن را ذکر کنید؟

پوششکاری کردن با ورق های لاستیکی برای محافظت کردن از سطوح داخلی مخازن در تمامی صنایع، لوله ها و سایر قطعات صورت می گیرد تا مخزن یا خط لوله را از تمامی مواد شیمایی آسیب زا و خورنده حفاظت کند دارندگان این صنعت اگر سرمایه ی لازم را برای رابر لاینینگ ننمایند باید چندین برابر سرمایه ی اولیه را خرج نو کردن مخازن و خطوط لوله کنند، برخی از این رابر لاینینگ های مخازن به شرح زیر است:

 • رابرلاینینگ مخازن فلزی
 • رابرلاینینگ مخازن بتونی
 • رابرلاینینگ خط اسید شویی مخازن؛ حوضچه های امولاسیون

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد رابر لاینینگ مخازن : تولید کننده کاسه نمد اصفهان

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

عوامل موثر در انتخاب اجرای رابرلاینینگ به روش سرد یا گرم چگونه می باشد؟

علی رغم خوب بودن بودن کاملا نسبی کیفیت  رابرلاینینگ گرم ، سایر محدودیت هایی نیز وجود خواهد داشت که موجب می گردد سهم بسیار عمده ای از رابرلاینینگ به روش سرد اجرا گردد که بعضی از این موارد عبارت است از:

 1. بزرگی و غول پیکری سایر قطعات و مخازن  به صورتی که نشود آنها را درون اتوکلاو قرارش دهید ،  فرمولاسیون  برخی از لاستیک ها به صورتی طراحی می گردد که در فشار و دمای خیلی کم (مثلاً فشار حدود 1.5 Bar gage و دمای 120 درجۀ سانتیگراد ) قابلیت ولکانیزاسیون را خواهند داشت که در آنصورت با تعبیۀ درپوش هایی بسیار مناسب برای  ورودی و خروجی و منهول های مخزن ، خود مخزن را به یک اتوکلاو تبدیل خواهند کرد. سایر اتوکلاو غول پیکر برای ولکانیزاسیون رابرلاینینگ مخازن و قطعات  خیلی بزرگ در کارگاه (شرکت Steuler-KCH آلمان)
 2. مدت زمان  کاملا محدود نگهداری کردن ورق های لاستیک کاملا خام به علت وجود داشتن مواد پخت در فرمولاسیونی که دارند موجب می گردد پس از تولید کردن و شیوه ی  نگهداری محصولات در دمای محیط یا سردخانه بین 2 تا 6 ماه طول بکشد، که باتوجه داشتن به زمان حمل وترخیص کردن برای کالاهای وارداتی موجب بحرانی شدن زمان انقضاء مصرف می گردد.
 3. زیادتر بودن هزینه های حمل کردن لاستیک خام در انواع کانتینرهای یخچالدار و نگهداری کردن در سردخانه.
 4. خیلی طولان بودن مدت زمان نصب کردن لاستیک ها به علت اضافه شدن عملیات های پخت و کنترل های کیفی مضاعف بعد از کیورینگ.
 5. بالاتر بودن هزینه های نصب کردن لاستیک به شیوه ی  گرم به علت طولانی تر بودن زمان عملیات نصب نمودن و نیاز به امکانات کارگاهی زیادتر نظیر ، دیگ بخار و کمپرسور باد.

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد رابر لاینینگ مخازن : تولید کننده بلادر اصفهان

جنس آستر لاستیکی کدام است؟

جنس ماده های سازنده پایه پوشش های لاستیک به شرایط و محیط بسیار زیاد بستگی داشته است. با توجا داشتن به جنس آستر محلهای کاردهی آستر لاستیکی عبارت است از:

 • محافظت بدنه  داخلی لوله ها
 • محافظت بدنه داخلی قطعات
 • محافظت بدنه  داخلی مخازن
 • قطعه های گاز
 • قطعه های پالایش
 • قطعه های حفاری
 • قطعه های معدن
 • قطعه های صنایع نفت
 • قطعات پتروشیمی

و…جنس خام لاستیکی که به شکل شیت در دسترس باشد. در مخزن یا قطعه نصب خواهد شد؛ پس از نصب نمودن به سایر دلایل و عوامل دستیابی به مقاومت های شیمیایی و خواص لازم مکانیکی مورد قبول کارهایی صورت خواهد گرفت صدرصد امکان دارد فرمول سازنده لاستیک به صورتی باشد که رابرلاینینگ در مدت زمان طولانی تر و بیشتر ولی در دما و فشار محیط به طور خود پخت ، ولکانیزه گردد.

برخی از پوشش دهی های لاستیکی بصورت خام در مخزن/قطعه قرار خواهند گرفت. پس از اعمال شدن ، به علت دستیابی به مقاومت شیمیایی و خصلت  مکانیکی کاملا بهینه  باید ولکانیزه گردد. این ولکانیزاسیون یا با انجام دادن عملیات کیورینگ ، تحت فشار و حرارت زیاد در اتوکلاو شکل خواهد گرفت. کیورینگ با بخار ، آب داغ یا هوای داغ ممکن خواهد شد؛ یا شرکت سازندۀ لاستیک ، فرمولاسیون لاستیک را به شکلی طراحی می کند. به شیوه ای که پوشش لاستیکی در مدت  طولانی تری در دما و فشار محیط ولکانیزه گردد.

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد رابر لاینینگ مخازن : تولید کننده اورینگ اصفهان