کاربرد دیافراگم لاستیکی

کاربرد دیافراگم لاستیکی

در مقاله کاربرد دیافراگم لاستیکی به بررسی این موضوع میپردازیم. دیافراگم های  لاستیکی صفحه ای می باشند از جنس لاستیکی یا پلیمری کاملا منعطف و انعطاف پذیر بوده است، که کنترل جریان بین دو فضا را به خوبی قابل انجام می باشدد. به دیافراگم های لاستیکی، آب بند دیافراگم یا مهر و موم دیافراگم نام داده اند. کاربرد دیافراگم لاستیکی بسیار ئسیع و کارآمد می باشذ؛ دیافراگم های لاستیکی از انتقال نا خواسته مواد و سالات مایع به صورتی بسیار عالی جلوگیری می نماید، این مواد و مایعات توانایی این را دارند سیال یا انواع گازها را در بر می گیرند؛ دیافراگم لاستیکی از متریال های بسیار متفاوتی تولید و توزیع شده اند.

جنس این سازه و یا آب بند، دیافراگم های لاستیکی با توجه به نوع واسطه ای دارند  و ماده و متریال هایی که بناست با آن در رابطه باشند بسیار  متفاوت بوده است. لاستیک بکار رفته در دیافراگم مقاوت بسیار زیادی را در برابر فشار و حرارت  در هر سازه و اتصالای را دارا می باشند و می توانند تا ۱۰۰ درجه ی سانتی گراد را تحمل نمایند.

یکی از قطعات بسیار  پرکاربرد در صنعت بسیار بزرگ لاستیک‌سازی، تولید و توزیع دیافراگم بوده است. روش تولید و ساخت این قطعه، کیفیت مواد اولیه و شرایط استفاده آن  باعث و بانی  اهمیت دیافراگم نسبت به دیگر محصولات لاستیکی صنعتی می باشد. دیافراگم در حرفه ی  مکانیک به عنوان یک صفحه لاستیکی یا پلیمری بسیار انعطاف پذیر می باشد که جریان بین دو فضا را در کنترل‌ولو‌ها و پمپ‌ها به خوبی خوب کنترل می‌ نماید، تا از انتقال خودبه‌خودی مواد  و سیالات به خوبی جلوگیری می نماید.

این مواد می‌توانند سیال یا از انواع گازها در هر سازه ای که فکرش را می کنید؛ باشد. این قطعات که با استفاده از دیافراگم تقویت خواهند شد، مقاوت خیلی بالایی در مقابل فشار و حرارت دارند و می‌توانند تا دمای 100 درجه سانتی‌گراد را تحمل نمایند.

کاربرد دیافراگم لاستیکی را نام ببرید؟

در مقاله کاربرد دیافراگم لاستیکی اشاره داریم به کاربرد دیافراگم های لاستیکی در هر صنعت و سازه ای که فکرش را در سر دارید؛ دیافراگم‌ در انواع و سایزهای مختلف استاندارد در بازار موجود می باشند و به شکلی طراحی شده اند که در موارد بسیار متعددی در معرض مواد شیمیایی، فشارها و دماهای مختلف، کاربرد بسیار زیادی دارند میزان فشار دچار تغییراتی بسیار اساسی درد دیافراگم ها خواهند شد و کنترل تغییرات، وظیفه دیافراگم های لاستیکی بوده است. طول عمر دیافراگم‌های لاستیکی با توجه به ساینده بودن متریال های درگیر جریان و درگیر بودن با آن، دما، سایز دیافراگم و محیط پمپاژ بسیار متفاوت خواهد بود؛ لازم به ذکر است دیافراگم های لاستیکی در صنایع بسیار مختلفی کاربردی بسیار فراوان دارد.

در مکانیک، یک دیافراگم لاستیکی ، یک ورق از یک ماده نیمه انعطاف پذیر می باشد که  از  جنس لاستیک ساخته شده هستند، در حاشیه های موجود در آن لنگر و اغلب به شکل دایره مانند می باشند، ورق دیافراگم لاستیکی تخت با مخلوط لاستیک طبیعی یا مصنوعی لاستیک و پارچه های بسیار مناسب و  تقویت کننده تهیه و تولید خواهند شد. ورق پارچه ای در دیافراگم ها، انعطاف پذیری بسیار بالایی را ندارد و  دیافراگم لاستیکی در صنایع بسیار مختلفی کاربردهایی فراوانی را دارا هستند. دیافراگم لاستیکی تقویت شده پارچه ای شامل مواردی از جمله: یک یا چند ورق تقویت کننده برای افزایش قدرت در دیافراگم بوده است و قدرت مواد با مقاومت برشی آن در یک سوراخ اندازه گیری خواهند شد.

دیافراگم های لاستیکی به عنوان یک مانع بین دو فضا وارد عمل خواهند شد. دیافراگم لاستیکی به عنوان وسیله ای می باشد که  فرکانس های بسیار خاصی به آن اعمال گردد، مرتعش خواهد شد.

این مورد نیز به جای واشر لاستیکی استفاده های بسیار فراوانی را دارد. این یک نوع کلاه پوشیده شده می باشد و در شکل های بسیار  فشرده کاربرد دارد. دیافراگم های لاستیکی پارچه تقویت شده با استفاده از یک لایه از مواد پارچه ای تشکیل شه است . این به عنوان بخشی بسیار مهم از ساخت دیافراگم لاستیکی است. این لایه پارچه، طراحی بسیار  فوق العاده انعطاف پذیری را قرار می دهد. دیافراگم های  لاستیکی بسیار نازک دیواره، فشار بالا را حفظ  می نمایند در حالی که در عین حال با انعطاف پذیری بسیار بالایی که دارند و واکنش به تغییرات فشار جزئی که موجود می باشد. دیافراگم لاستیکی از پارچه های بسیار مختلفی  همانند: پلی استر، نایلون و ابریشم می باشد.

به عبارت دیگر، یک دیافراگم لاستیکی غشایی به شدت انعطاف پذیر با نفوذپذیری بسیار پایین به مایعات و گاز را دارد. این ویژگی این اجازه را می دهد حرکت نسبی بین یک عضو ثابت و متحرک و جدایی از دو رسانه در هر دو طرف را محافظت نماید، در بسیاری از کاربردها، دیافراگم لاستیکی همچنین اختلاف فشار بین دو رسانه را نگهداری می نماید. زمانیکه در فلنج ابزار نصب گردد، دیافراگم لاستیکی به عنوان واشر وارد عمل می شود؛ و منجر به یک مهر و موم تنگ مایع خواهد شد.

بیشتر بخوانید مقاله کاربرد دیافراگم لاستیکی : تولید کننده دیافراگم لاستیکی در اصفهان

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

کاربرد دیافراگم لاستیکی در سازه ها را ذکر کنید؟

 • دستگاه های کنترل گر
 • متر
 • تنظیم کننده
 • پمپ ها و سایر دستگاه های خاص مربوط به پمپاژ

در صنعت کاربردهای بسیار زیادی را دارند، دیافراگم های لاستیکی در صنعت هوا فضا، در صنعت نفت و گاز، در پمپ های هیدرولیک و پنوماتیک، در کمپرسورها، پمپ خلا، شیرهای کنترل کنترل ولو ها، در محرک های حرارتی، سوپاپ های صنعتی کاربرد بسیار فراوانی را دارند.

انواع لاستیک های مورد استفاده در دیافراگم لاستیکی را نام برید؟

 • لاستیک نیتریل (NBR)
 • اتیلن پروپیلن دیونه مونومر (EPM، EPDM)
 • نئوپرن
 • استایرن بوتادین لاستیک
 • لاستیک سیلیکون (SiR) مزایای
 • مهر مهر
 • بدون روانکاری
 • هیچ نیروی Breakaway
 • بدون اصطکاک
 • قدرت قوی
 • تیز مقاومت
 • عملکرد در محدوده فشار زیاد
 • طراحی ساده
 • تطبیق پذیری

تعریفی دقیق از دیافراگم لاستیکی

دیافراگم های لاستیکی، صفحه لاستیکی یا پلیمری انعطاف پذیر بوده است  که کنترل جریان بین دو فضا را در کنترل ولو ها و پمپ ها انجام داده است  که از انتقال نا خواسته متریال به سرعت جلوگیری می کند، این مواد می‌تواند سیال یا انواع گاز ها را شامل شود،  این قطعه با ساختار بسیار متفاوت در انواع مختلفی از سایز، کارکرد، شکل ظاهری دارای روش های تولیدی بسیار متفاوتی نسبت به یکدیگر است.

تولید دیافراگم های لاستیکی رابطه ای بسیار مستقیم با نحوه کارکرد، فشار کاری، سیال در تماس با دیافراگم، تعداد دفعات دم و بازدم در دستگاه را دارد؛ این قطعه با ابعاد کوچکتر با پرس های پخت با تناژ بسیار کمتری تولید خواهد شد و دیافراگم های با سطح مقطع بزرگتر با پرس های تناژ بالا تهیه می شوند.  دیافراگم هایی که تحت فشار های بسیار زیاد و بالایی کار می‌کنند با استفاده از منجید های پلی استر، کتان، کربن، و… تولید و عرضه خواهند شد.

کاربرد دیافراگم لاستیکی

کاربرد دیافراگم لاستیکی : در صنعت کاربرد زیادی دارند، دیافراگم لاستیکی در صنعت هوا فضا، در صنعت نفت و گاز، در پمپ های هیدرولیک و پنوماتیک، در کمپرسورها، پمپ خلا، شیرهای کنترل کنترل ولو ها، در محرک های حرارتی، سوپاپ ها کاربرد دارند.

جنس دیافراگم لاستیکی چیست؟

 • لاستیک ای پی دی ام (epdm)
 • لاستیک طبیعی مصنوعی ( nr sbr)
 • لاستیک نیتریل (nbr)
 • لاستیک وایتون (viton)
 • لاستیک سیلیکون(silicon)
 • لاستیک نئوپرن (noperan) موارد فوق و بالا بسته به کاربرد و شرایط کاری استفاده ی بسیار زیادی را دارند، لاستیک epdm در شرایط شیمیایی، آب شور، اوزون، مورد مصرف بسیار زیادی دارند،
 • لاستیک Nr sbr در شرایط و موقعیتی که فشار بسیار زیاد بوده است و مواد شیمیایی بسیار مختلفی حضور نداشته باشند از این جنس لاستیک قابل استفاده است،
 • لاستیک نیتریل nbr در فشار های کاملا متوسط و روغن های صنعتی کارکرد بسیار زیادی را دارد.
 • لاستیک وایتون viton در اکثر مواد شیمیایی و حرارت های بسیار بالا و فشاری بسیار متوسط کاربرد فراوانی را دارند.
 • لاستیک نئوپرن noperan در مواد مختلف شیمیایی و فشار نسبتا بالا کارایی بسیار زیادی دارد و دمای متوسط را تحمل می‌ نمایند.
 • لاستیک سیلیکون silicon در دماهای بسیار بالا و بسیار پایین کارکرد بسیار زیادی دارد و در صورت نیاز به تحمل فشار بالای کاری  باید با منجید و الیاف تقویت گردد.