کاربرد اورینگ لاستیکی

کاربرد اورینگ لاستیکی  | اورینگ لاستیکی چیست ؟ (o-ring)

کاربرد اورینگ لاستیکی اصلی ترین دلیلی است که این قطعه لاستیکی را به یکی از پراستفاده ترین قطعات صنعتی در صنایع مختلف تبدیل کرده است. پیش از اینکه به بیان کاربرد این قطعه پرمصرف بپردازیم، در ابتدا به معرفی و ماهیت آن پرداخته و در ادامه کاربرد انواع اورینگ لاستیکی را بررسی می کنیم.

اورینگ لاستیکی درواقع رینگ هایی از جنس لاستیک یا پلاستیک می باشندکه دارای سطح مقطع دایره ای شکلی بوده و به صورت یک مدار بسته در حالت دینامیک واستاتیک مورد استفاده قرار گرفته می شوند. درواقع، اورینگ های لاستیکی در حالت استاتیک در حالت سکون قرار دارند اما در حالت دینامیک روی شافت دوار چرخش خواهند داشت. به بیان ساده تر می توان گفت که این حلقه های لاستیکی یکی از رایج ترین مهر و موم های مورد استفاده در ماشین آلات صنعتی می باشند که برای پوشش دهی شیار ها و درزگیری کاربرد دارند.

 

بیشتر بخوانید: اورینگ چیست ؟

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

انواع اورینگ لاستیکی و ویژگی های آنها

 • همانطور که بدان اشاره شد، اورینگ های لاستیکی در انواع مختلف با ویژگی های مخصوص به خود طراحی و تولید می شوند که هریک از آنها متناسب با محیط های کاری مختلف کارایی داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با انواع اورینگ لاستیکی و ویژگی های آنها آشنا شده و سپس به بررسی کاربرد های آنها می پردازیم.
 • اورینگ های NR و :SBR این حلقه های NR و SBR دارای مقاومت کششی و پارگی بسیار بالایی هستند.
 • اورینگ های NB : حلقه های اورینگ NBR یا نیتریل در برابر سایش و روغن های معدنی، گریس و حرارت بسیار مقاوم هستند.
 • اورینگ های HNBR :حلقه های HNBR-O بسیار مقاوم در برابر سایش و فشار هستند و همچنین در برابر تعداد زیادی نفت، مواد شیمیایی و روغن ها مقاوم هستند.
 • اورینگ های VITON : از ویژگی های حلقه های اورینگ ویتون می توان به مقاومت فیزیکی و حرارتی بالا در برابر فشار و روغن ها، اسیدها و بنزین اشاره کرد.
 • اورینگ های Kalrez: حلقه های اورینگ رنگی مقاومت شیمیایی بسیار خوبی در برابر انواع مواد شیمیایی و اسیدها دارند. حلقه های اورینگ رنگی می توانند تا دمای 400 درجه را تحمل کنند.
 • اورینگ های :EPDMاین حلقه های اورینگ در برابر ازن بسیار مقاوم هستند، همچنین در برابر آب، اسیدها و آب شور بسیار مقاوم هستند.
 • اورینگ های سیلیکونی: حلقه های اورینگ سیلیکونی یکی از محبوب ترین انواع حلقه های اورینگ هستند که مقاومت حرارتی و الکتریکی بسیار بالایی دارند. از دیگر خواص سیلیکون می توان به رنگ پذیری خوب و مصارف بهداشتی، پزشکی و غذایی اشاره کرد.
 • اورینگ های فلوروسیلیکون: به طور کلی فلوروسیلیکون مقاومت بسیار بالایی در برابر سرما و گرما دارد و در برابر بنزین بسیار مقاوم است.
 • اورینگ های ACM و :AEMخود مواد ACM و AEM دارای مقاومت حرارتی بالا و خواص روغن داغ هستند.
 • اورینگ های هایپالون و کلروپرن: می توان خواص این حلقه های O را مقاوم در برابر انواع مختلفی از گازها توصیف کرد.

کاربرد اورینگ لاستیکی

همانطور که در مطالب پیشین بطور مفصل بدان پرداخته و در بخش های قبلی نیز اشاره شد، اصلی ترین کاربرد اورینگ لاستیکی این است که این قطعه بین دو سطح فلزی یا غیر فلزی جهت جلوگیری از نشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به اینکه در صنایع و محیط های کاری مختلف عامل نشتی می‌تواند از هرنوع سیال نظیر گاز، آب، روغن، بنزین و.. باشد، این قطعه لاستیکی می تواند بطورکامل آن را مسدود کند. همچنین این قطعه به غیر از جلوگیری از نشتی کاربرد های دیگری نیز نظیر گرفتن لقی بین دو سطح ویا فاصله انداز بین دو قطعه صنعتی یا غیر صنعتی را دارا می باشد.

البته توجه داشته باشید که انتخاب سایز صحیح این محصول در کاربرئ آورینگ لاستیکی و عملکرد آن نقش مهمی خواهد داشت؛ بنابراین انتخاب آن باید باتوجه به شرایط کاری انجام گیرد.

بطور کلی کاربرد اورینگ لاستیکی  به دو دسته تقسیم می شود:

 • کاربرد استاتیک اورینگ لاستیکی : شامل آب بندی و جلوگیری از نشت سیالات یا بنزین، هوا و یا گاز و …
 • کاربرد دینامیک اورینگ لاستیکی: شامل شفت‌های روتاری پمپ و پیستون‌های هیدرولیک سیلندر و در جاهایی که حرکتی نسبی بین قطعات و اورینگ وجود دارد.

کاربردهای متداول اورينگ لاستیکی

توجه داشته باشید که عملکرد موفق اورینگ لاستیکی به طراحی مکانیکی صلیبی آن بستگی دارد و باید بتواند نیروی مؤثری به اورینگ برای تغییر شکل مورد نیاز به آن وارد کند. این کار موجب به وجود آمدن تنش مکانیکی محاسبه شده‌ای بین نقاط تماس اورینگ خواهد شد که تا زمانی که فشار سیال داخل محفظه از تنش تماسی اورینگ بیشتر نشود، نشتی ایجاد نخواهد شد.

فشار داخل محفظه از طریق اورینگ فشرده شده، منتقل میشود و در نتیجه هرچه فشار داخل محفظه افزایش یابد، تنش تماسی نیز بیشتر خواهد شد. به همین دلیل تا زمانیکه اورینگ دچار شکست مکانیکی نشده است، به راحتی می‌تواند محفظه را آب‌بند نگه دارد. لازم به دکر است که متداول‌ترین عامل شکست عملکرد اورینگ‌ها، اکستروژن یا کشیده شدن اورینگ بین قطعات جفت شونده می باشد.

آب‌بندی به گونه ای طراحی می‌شود که بین سطح آب‌بندی شونده و اورینگ یک تماس نقطه ای ایجاد شود. اینکار موجب یک تمرکز تنش موضعی بالا شده که به حفظ فشار بالای داخل محفظه کمک می‌کند. به گونه‌ای که مقدار آن از تنش تسلیم بدنه اورینگ فراتر نمی‌رود. ساختار منعطف و لاستیکی اورینگ‌ها به کاهش اثر نواقص موجود در سطوح کمک خواهد کرد. با این وجود داشتن یک کیفیت سطح خوب برای آب‌بندی قابل اطمینان الزامی است، مخصوصاً در دماهای پایین که عملاً لاستیک به دمای انتقال شیشه رسیده و در حقیقت تبدیل به نوعی ساختار بلوری می‌گردد.

در نظر داشته باشید که در عملکردهای ساختار دینامیک یا اورینگ‌هایی که بر روی سطح می‌لغزند و حرکت دارند، پرداخت نهایی سطح بسیار اهمیت دارد. اگر سطح بیش از حد زبر باشد باعث آسیب دیدن و سایش اورینگ شده و اگر بیش از حد صاف باشد به آب‌بند اجازه روانکاری توسط فیلم مایع را نخواهد داد.

 

کاربرد اورینگ لاستیکی در خلاء

در کاربردهای خلاء، نفوذپذیری یا تراوایی ماده باعث بی فایده بودن تماس نقطه ای خواهد شد. در عوض از فشارهای نصب بسیار بیشتری استفاده می‌گردد به گونه ای اورینگ تمام سطح شیار را پر خواهد کرد.

همچنین از رینگ‌های پشتیبانی برای جلوگیری از تغییر شکل بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که آب‌بند فقط در معرض فشار محیط و فشار جزئی گاز داخل محفظه قرار گرفته خواهد شد. همچنین در سیستم‌های خلاء ای که قرار است در داخل نیتروژن مایع فرو برده شود، اورينگ‌هایی با جنس ایندیم به کار برده می شوند، چرا که لاستیک در دماهای خیلی پایین سخت و شکننده خواهد شد.

کاربرد اورینگ لاستیکی در دمای بالا

در برخی کاربردهای دما بالا برای جبران کردن اثر گف-ژول (منقبض شدن الاستومرهای تحت کشش در دمای بالا) اورینگ ‌های لاستیکی را به صورت متراکم در جهت مماسی نصب می‌کنند.

برای خرید اورینگ لاستیکی در انواع و سایز های متنوع و همچنین خرید دیگر قطعات لاستیکی و سیلیکونی با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 تماس بگیرید.