پکینگ گرافیتی

پکینگ گرافیتی چیست؟

پکینگ گرافیتی (Pure Graphite Packing) یا پکینگ گرافیت خالص مشهور به نخ آب بندی گرافیتی از جمله مهم ترین و پرمصرفترین انواع پکینگ های آب بندی بشمار می آید که از الیاف گرافیت خالص و منبسط شده ی بسیار منعطف ساخته شده است. مقاومت حرارتي پکینگ گرافیتی 650 درجه سانتي گراد، مقاومت شيميايي بین 1 تا 14 PH و اصطکاک کم از ویژگی های اين پکینگ است.

پیش از شرح مشخصات پکینگ گرافیتی خالص اول باید با ویژگی های مواد بکار رفته در ساختار پکینگ گرافیتی از جمله کربن و گرافیت آشنا شوید. اولا کربن که مقاومت در برابر مواد شیمیایی، مقاومت در برابر فرابنفش و استحکام در برابر خستگی را تضمین می کند. دوما گرافیت که در برابر دما های بالا و ساختار لایه لایه مقاوم است.

بیشتر بخوانید مقاله تفاوت پکینگ گرافیتی : انواع پکینگ پیستونی

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

کاربردهای پکینگ گرافیتی

پکینگ گرافیت از پرکاربردترین محصولات در صنایع است که می تواند نقش های گوناگونی را برعهده بگیرد. این نقش ها که به واسطه خصوصیات این محصول ممکن می شود، شامل موارد زیر می شود:

 •  در انواع دستگاه های مولد برق کاربردی، انواع گشتاور های صنعتی.
 • در ولو ها و پمپ های پر فشار در تمامی نیروگاه های گازی.
 • آب بندی حرارتی مخازن پتروشیمی.
 • نیروگاه و تاسیسات دریایی.
 • درزبندی تمامی دریچه های جداسازی در راکتور اتمی.
 • درزبندی مخزن های آزمایشگاهی در محیط های شیمیایی.

مشخصات فنی  پکینگ گرافیت

حالا که با ویژگی های مواد بکار رفته در تولید پکینگ گرافیت نسوز خالص آشنا شده اید نوبت توصیف مهمترین ویژگی های این نوع از آببندها رسیده است:

 • تراکم مناسب

میزان تراکم گرافیت و الیاف کربن موجود در این پکینگ ۱.۳ تا ۱.۴ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد که  این میزان می تواند مقاومت بسیار خوبی را نشان دهد. البته این تراکم یکی از اثر گذارترین عوامل بر روی میزان تحمل فشار می باشد. بطور کلی این بکینگ ها در ولو ها و شیرآلات صنعتی فشاری معادل ۲۵۰ بار را تحمل می کنند و در روتو ها این رقم به ۲۰۰ بار می رسد.

بیشتر بخوانید مقاله تفاوت پکینگ گرافیتی : کاربرد پکینگ لاستیکی

مشخصات فنی  پکینگ گرافیت

 • مقاومت دمایی عالی

پکینگ گرافیتی می تواند تا ۷۵۰ درجه سانتی گراد را هم تحمل نماید اما میزان تحمل استاندارد آن ۵۵۰ درجه سانتی گراد می باشد. این میزان از مقاومت دمایی سبب شده است تا این محصول بتواند استاندارد های ( API 589 )  و ( API 607 ) را هم دریافت نماید. دو استاندارد یاد شده به جهت سنجش مقاومت دمایی مواد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

 • مقاومت خوب شیمیایی

پکینگ گرافیتی می تواند در محیط های اسیدی و بازی با هر میزان PH به خوبی عمل کند. از سویی پکینگ گرافیتی می تواند در محیط هایی با پرتوهای خطرناک و یا مواد و گاز های شیمایی مختلف هم به خوبی کار کند. در کل این موارد باعث شده است تا این محصول گزینه ای مناسب برای صنایع باشد. این سبب شده تا پکینگ گرافیت در ابعاد گوناگونی تولید شود تا نیاز این صنایع را به خوبی در برگیرد. این محصول در سایزهای ۴ تا ۲۵ میلی متر و در وزن های ۲۳ تا ۸۷۵ گرم بر متر موجود است.

انواع پکینگ گرافیتی

پکینگ نسوز گرافیت خالص به دو صورت پکینگ گرافیت خالص سیم دار و پکینگ نسوز گرافیت خالص بدون سیم طراحی و تولید می شوند که در ادامه به برسی هر کدام می پردازیم.

 • پکینگ نسوز گرافیتی سیم دار

در نوع سیم دار پکینگ نسوز گرافیت خالص رشته هایی از سیم اینکل استیل 304 یا 316 در لایه های نوار گرافیت خالص قرار می گیرد و سپس مراحل تولید همچون نوع بدون سیم اجزا می شود. در واقع وجود سیم در لایه های نوار گرافیت منجر به افزایش بیشتر استحکام آببند می شود.

 • پکینگ گرافیتی بدون سیم

در نوع بدون سیم پکینگ گرافیت خالص نوار های گرافیت خالص پس از دسته بندی وارد دستگاه بافت میشوند و به منظور حفظ تراکم و افزایش استحکام زیر فشار پرس قرار میگرند و با اعمال فشار کنترل شده غبار های گرافیت با سطح مقطع های چهار گوش در ابعاد 4×4 تا 25×25 میلی متر شکل داده می شوند.

بیشتر بخوانید مقاله تفاوت پکینگ گرافیتی : انواع پکینگ لاستیکی

معرفی محصولات مشابه پکینگ گرافیتی

پکینگ آب بندی گرافیت جز مواد نسوز است که نام دیگر آن نخ آب بندی تفلون (PTFE Graphite Packing) می باشد که قادر به تحمل حرارت بالایی است و در محیط های بهداشتی هم قابل استفاده می باشد. محصولات مشابه این محصول عبارتند از:

 • ورق ویکتوری

ازجمله قدیمی ترین ورق های صنعتی درزمینه تولید انواع واشرها ورق ویکتوری محسوب می شود که نام دیگر آن ورق ضد روغن است.ورق ویکتوری تشکیل شده از الیافی از جنس سلولز است. چگالی مناسبی که این ورقه ها دارند باعث شده تا ویژگی های منحصر به فردی پیدا کنند. این ویژگی ها عبارت اند از: مقاوم بودن در برابر روغن داغ و دیگر سوخت ها، استقامت در برابر خوردگی شیمیایی، استقامت در برابر فشار، نور، گرما، حرارت و اشعه.

 • ورق آزبست

نام دیگر ورق آزبست مقوای نسوز است. این محصول فوق العاده پرکاربرد است. جالب است بدانید با وجود اثبات ضرر این محصول برای محیط زیست و یا حتی سلامت انسان، بازهم از این محصول استفاده می شود! اما خب میزان مصرف آن بسیار محدود شده و فرآورده هایی مانند سرامیک یا فایبر گلاس جایگزین آن شده اند. ترکیب اصلی آن پودر آزبست و چسب می باشد؛ البته درساختاربعضی از آن ها سیمان هم وجود دارد. قدرت تحمل حرارت ورقه آزبست بسیار بالاست و بیش از ۶۰۰ درجه سانتیگراد را می تواند تحمل کند.

 • ورق تکسون

ورق تکسون یک محصول کاربردی در صنایع تولیدی می باشد که جنس آن از کاغذ سلولزی و پودر چرم است.این محصول تراکم و چگالی مناسبی دارد و بسیار محکم است و مقاومت حرارتی متوسطی دارد. از این ورق ها درکارخانه ها و کارگاه های کیف و کفش چرم جهت مقاومت دادن به محصولات استفاده می شود. طراحی آن طوری است که در اثر ضربه یا حرارت به یک شکل ثابت بماند؛ به همین دلیل در طراحی کیف های اداری و ساک های دستی از آن استفاده فراوانی می شود.

بیشتر بخوانید مقاله تفاوت پکینگ گرافیتی : تفاوت پکینگ پیستون و گلویی 

این محصول معمولاً در سیم پیچ های استاندارد به طول 8 متری و به قطر های: 3 میلی متر (1/8 اینچ)، 5 میلی متر (3/16 اینچ)، 6.5 میلی متر (1/4 اینچ)، 8 میلی متر (5/16 اینچ)، 9.5 میلی متر (3/8 اینچ) ، 11 میلی متر (7/16 اینچ)، 12.5 میلی متر (1/2 اینچ)، 14 میلی متر (9/16 اینچ)، 16 میلی متر (5/8 اینچ)، 19 میلی متر (3/4 اینچ)، 22 میلی متر (7/8 اینچ) و در شکل مربع به قطر 25 میلی متر (1 اینچ) موجود است.

پکینگ گرافیت خالص تقریباً در برابر تمام سیالات آلی و معدنی به جز اسیدها و مواد شیمیایی بسیار مقاوم است. این سازگاری شیمیایی برجسته به طور کلی در کل محدوده دمایی  -400 درجه فارنهایت تا 850 درجه فارنهایت وجود دارد.