نکات نگهداری و نصب اورینگ

نکات نگهداری و نصب اورینگ

در این مقاله به بررسی نکات نگهداری و نصب اورینگ پرداخته میشود. وظیفه اصلی حلقه های اورینگ از طریق تغییر شکل مکانیکی است که مانعی برای مسیر بالقوه نشت سیال بین دو سطح مجاور ایجاد می کند. اورینگ ها معمولاً در شیاری نصب می شوند که در یکی از سطوحی که قرار است آب بندی شوند، ماشین کاری یا قالب گیری می شود. اورینگ ها و واشرهای لاستیکی، مانند هر قسمت دیگری برای داشتن عمر مفید و طولانی مدت، نیاز به نگهداری مناسب دارند. در این مقاله روش نگهداری، نحوه نصب O-ring توضیح داده شده است.

شیوه نگهداری از اورینگ

از مهمترین اصول نگهداری اورینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کشش و فشار

اورینگ ها باید همیشه بدون کشش یا فشار نگهداری شوند. حلقه های اورینگ بزرگ را به قلاب آویزان نکنید، از انجام این کار خودداری کنید.

 • دما

دمای بهینه برای نگهداری اورینگ ها در انبار بین 4 تا 27 درجه است ؛دما نباید از 49 درجه بیشتر شود همچنین لازم است حداقل 1.5 متر اورینگ از وسایل گرم مانند بخاری، بخاری، هیتر و … فاصله داشته باشد.

 • رطوبت

رطوبت انباری که اورینگ ها در آن نگهداری می شوند باید بین 25 تا 65 باشد، رطوبت بیش از حد و یا خشک نگه داشتن محیط انبار که در آن اورینگ ها نگهداری می شوند باعث ضعیف شدن و آسیب رساندن به اورینگ ها می شود و باید از آن اجتناب شود.

 • نور

اشعه ماوراء بنفش به طیف وسیعی از الاستومرها آسیب می رساند. و تا جایی که می توانید و استطاعت مالی دارید، محیط ذخیره سازی O-rings باید تاریک باشد.

اورینگ ها باید از نور مستقیم خورشید و سطوح بالای اشعه ماوراء بنفش محافظت شوند.

بهتر است اورینگ ها را در بسته بندی های مات یا ضد نور نگهداری کنید تا نور خورشید و اشعه UV به آنها نرسد و به راحتی آسیب نبینند.

بیشتر بخوانید مقاله نکات نگهداری و نصب اورینگ : دیافراگم لاستیکی  

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

 • اکسیژن و ازن

اکسیژن و ازن دو گازی هستند که الاستومرها را سخت کرده و مقاومت شیمیایی آنها را ضعیف می کنند.محیط ذخیره سازی باید تا حد امکان از این دو گاز اکسیژن و ازن محافظت شود. کارکرد برخی از تجهیزات نیز باعث تولید ازن و اکسیژن می شود، بنابراین نباید این تجهیزات را با اورینگ ذخیره کنید.

 • اولین ورود و اولین خروج

اورینگ ها باید تاریخ ورود به انبار داشته باشند و اورینگ های قدیمی همیشه باید آنقدر زود از انبار خارج شوند تا مورد استفاده قرار گیرند و کمتر بلا استفاده بمانند و به مصرف برسند.

جهت محافظت محصول از تخریب به نکته های زیر توجه کنید:

اورینگ ها اغلب به صورت عمده خریداری می شوند و برای اهداف مختلف در انبار نگهداری می شوند. این اورینگ ها در محیطی با دمای متوسط ​​در دمای بین 20 تا 60 درجه، نه خشک و نه مرطوب نگهداری می شوند. از آنجایی که اکسیژن و ازن کیفیت حلقه های O را کاهش می دهند، این محصول نباید در معرض این گازها قرار گیرد. اورینگ ها الاستیک هستند، اما نباید تحت فشار باشند زیرا ممکن است آسیب جدی ببینند. کاهش کیفیت محیط به دمای بالای آن بستگی دارد. اگر محصول در موقعیتی قرار گیرد که نور خورشید به آن نتابد، سالم می ماند.

حتی در برخی موارد مواد دچار سوختگی یا تجزیه می شوند. حمله شیمیایی می تواند حلقه را از بین ببرد، ترک شکننده ایجاد کند یا باعث تورم آن شود. به عنوان مثال، درزگیرهای NBR در صورت قرار گرفتن در معرض غلظت های پایین ازن می توانند منفجر شوند.

یکی دیگر از عوامل مخرب التهاب ناشی از تماس با مایعات با ویسکوزیته کم است. این مشکل باعث افزایش ابعاد رینگ و همچنین کاهش استحکام کششی لاستیک می شود. برخی از خرابی ها به دلیل استفاده نادرست از اندازه گیری حلقه برای فرورفتگی های خاص ایجاد می شود. این خطا باعث اکستروژن لاستیک می شود.

الاستومرها به تشعشعات یونیزه کننده حساس هستند. در کاربردهای معمولی، حلقه محافظت خوبی در برابر اشعه کم مانند اشعه ماوراء بنفش و اشعه ایکس نرم ایجاد می کند. اما تشعشعات نافذتر مانند نوترون ها می تواند باعث تخریب سریع این محصولات شود. در چنین محیطی بهتر است از درزگیرهای فلزی نرم استفاده شود.

بیشتر بخوانید مقاله نکات نگهداری و نصب اورینگ : ضربه گیر

نصب صحیح اورینگ

اورینگ ها باید مستقیماً در شیار و موقعیت خود قرار گیرند و در حین نصب پیچ خورده یا تاب نداشته باشد. همچنین سفت شدن بیش از حد بست ها نیز می تواند باعث آسیب به آب بندی شود. در اینجا موارد مهمی وجود دارد که هنگام نصب اورینگ باید در نظر بگیرید.

 1. یکی از مهمترین اصول نگهداری اورینگ این است که قبل از نصب باید سطح اورینگ را به درستی تمیز کنید. هر گونه کثیفی، روغن یا آلودگی روی سطح کانال بر روی خواص آب بندی تاثیر می گذارد. از یک پارچه یا حلال بدون پرز برای تمیز کردن سطح استفاده کنید.
 2. هنگام نصب اورینگ دقت کنید که آن را به درستی در شیار قرار دهید. اورینگ باید در جهت صحیح نصب شود تا از آب بندی مناسب اطمینان حاصل شود. در حین نصب از خم شدن یا کشش واشر خودداری کنید. همچنین در هنگام نصب اورینگ از ابزار نوک تیز مانند چاقو یا پیچ گوشتی نوک تیز استفاده نکنید بلکه اورینگ را با ابزار مخصوص نصب آن نصب کنید.
 3. پس از نصب O-ring، با اعمال فشار به محل نصب، نشتی را بررسی کنید. اگر نشتی وجود دارد، واشر را بررسی کنید و مطمئن شوید که به درستی در شیار قرار گرفته است.
 4. به طور خلاصه، قرار دادن O-ring مناسب برای اطمینان از عملکرد مناسب در کاربردهای مختلف ضروری است. با انتخاب اندازه و متریال مناسب، تمیز کردن سطح، روغن کاری اورینگ، نصب صحیح آن، بررسی نشتی، و بازرسی و نگهداری منظم، می توانید از عملکرد طولانی مدت و مناسب اورینگ خود اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید مقاله نکات نگهداری و نصب اورینگ : کوپلینگ

نکات هنگام نصب اورینگ

 • هرگز از O-ring های استفاده شده مجددا استفاده نکنید.
 • هنگام نصب اورینگ کمی روغن به آن بزنید تا به راحتی و بدون آسیب نصب شود.
 • O-ring را بدون چرخاندن در شیار نصب کنید.
 • برای تمیز کردن اورینگ از بنزین یا هیدروکربن خالص استفاده نکنید، در غیر این صورت کاسه نمد خراب شده و شکل آن تغییر می کند و قدرت آب بندی آن کاهش می یابد.
 • اگر نصب O-ring نیاز به عبور از شیارها، رزوه ها و سطوح تیز یا ناهموار دارد، از ابزاری مناسب برای جلوگیری از آسیب رساندن به O-ring استفاده کنید.

سخن پایانی مقاله نکات نگهداری و نصب اورینگ

برای مقاصد مختلف صنعتی، استفاده از انواع مختلف اورینگ نیاز بخش های مختلف را برآورده می کند. این محصول به دلیل کارایی بالا به بهترین شکل ساخته شده و از نظر کیفیت با دقت بالایی سنجیده می شود. با استفاده صحیح از اورینگ به راحتی می توان برای مدت طولانی از آن استفاده کرد.

بیشتر بخوانید مقاله نکات نگهداری و نصب اورینگ : نحوه انتخاب اورینگ