نوار طولی لاستیکی اسفنجی چیست؟

نوار طولی لاستیکی اسفنجی چیست؟

نوارهای اسفنجی لاستیکی از جمله نوارهای طولی هستند که در مهندسی، شیمی، داروسازی، نساجی، متالورژی، کشتیرانی، وسایل نقلیه، الکترونیک و سایر صنایع کاربرد دارند.  این نوارهای اسفنجی را می‌توان بسته به نیاز و با توجه به نوع کاربرد،‎ با چند نوع تراکم (کم، متوسط و بالا) و به صورت پشت چسب‌دار نیز طراحی و تولید کرد.

مقاومت دمایی نوارهای اسفنجی لاستیکی از ۴۰- تا ۱۱۰+ درجه سانتی‌گراد متغیر است. این نوارها را همچنین می‌توان به کاورفرمان یا محافظ تجهیزات تناسب اندام و تجهیزات پزشکی تبدیل نمود.اغلب در متریال‌های نئوپرن، نیتریل یا  NBR،EPDM ،SBR ، CR، silicon  و از فوم‌های لاستیکی سلول‌ بسته‌‌ و انعطاف‌پذیر ساخته می‌شوند.

ویژگی‌هایی همچون سبک و نرم بودن، تراکم‌پذیری عالی (خاصیت ارتجاعی)، مقاومت بالا در مقابل دما و شرایط محیطی، مقاومت عالی در برابر اکسیداسیون اوزون، گرما، حرارت، اسید و روغن، معمولاً برای کاربردهای داخلی و خارجی در طولانی مدت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع نوارطولی لاستیکی اسفنجی

 • نوار اسفنجی گرد متری
 • نوار اسفنجی مثلثی
 • نوار اسفنجی طولی D شکل
 • نوار اسفنجی طولی P شکل
 • نوار اسفنجی طولی K شکل
 • نوار اسفنجی طولی L شکل
 • نوار اسفنجی طولی پشت چسب‌دار

بیشتر بخوانید مقاله نوار طولی لاستیکی اسفنجی : دیافراگم لاستیکی  

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

انواع نوار اسفنجی لاستیکی

 • اسفنج مخلوط Neoprene / EDPM

 Neoprene EPDM ترکیبی از فوم بسته سلول ارزان قیمت است. اغلب از آن به عنوان یک لاستیک اسفنجی با کیفیت عمومی استفاده می شود. به دلیل خاصیت طول عمر بالا و عدم وجود ترک و شکنندگی آن، از فرم های جداگانه آن محبوب تر است. یعنی این ترکیب نسبت به حالت جداگانه نئوپرن و EPDM دارای خواص بهتر و مقاومت بالاتری است.

مخلوط اسفنج Neoprene و EPDM ضد آب است. برای صنعت ورزشی و اوقات فراغت و همچنین صنعت دریایی و شناوری نیز ایده آل است. این ماده در برابر سوخت، روغن و واکنش های شیمیایی مقداری مقاومت از خود نشان می دهد. در برابر شعله های اجاق از خود مقاومت نشان می دهد. بنابراین از این نوع نوار اسفنجی لاستیکی در صنعت اجاق سازی از آن بهره می گیرند.

 • نوار اسفنجی لاستیکی طبیعی (NR) – نوع سلول باز

نوار طولی لاستیکی طبیعی با نام NR شناخته می شود. این ماده دارای ساختار سلولی باز و سنگین با کارایی بالا است. در برابر فشار مقاومت بسیار خوبی دارد و ضد لغزش است. همچنین در طبیعت بازیابی می شود.

نوار لاستیکی اسفنجی طبیعی همچنین عایق بسیار خوبی در برابر صوت و لرزش است. بنابراین برای محیط های پر سر و صدا با کاربردهای صنعتی که نیاز به کنترل صدا مناسب است.  NR را می توان در بسیاری از محصولات روزمره به کار برد. آن ها را می توان در واشرهای طبل، تشک ماساژ، ابزارها و قالب ها و نوارهای مقاوم یافت.

 • اسفنج EPDM

اگرچه ترکیب Neoprene و EPDM به طور فزاینده ای محبوب شده است. اما هنوز هم EPDM به خودی خود مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع نوار لاستیکی اسفنجی مورد علاقه طیف گسترده ای از شرکت های مهندسی عمران، ساخت و ساز و کاربردهای الکتریکی است.

 • اسفنج PVC / Nitrile

اسفنج PVC و Nitrile یک نوار لاستیکی با ساختار نرم و منعطف است. این نوار طولی سیلیکونی خواص حرارتی عالی دارد. این خواص حرارتی آن را برای کاربردهایی که عایق لوله گرم و سرد هستند ایده آل می کند. کاربردهای معمولی اسفنج PVC / Nitrile برای کارخانه های گرمایش، تصفیه آب سرد و گرم، عایق مجاری لوله ها و واشر خودرو مناسب است.

در مکان هایی که میزان فشار کمتری وارد می شود، این نوار اسفنجی لاستیکی برای تشکیل یک عایق انعطاف پذیر مناسب است. به راحتی در واشرها، پدها، نوارها، ورق ها و لوله های نیمه دایره استفاده می شود. این نوع نوار اسفنجی هم در برابر مواد روغنی و هم به مواد شیمیایی مقاوم است. همچنین از جذابیت صوتی خوبی برخوردار است.

بیشتر بخوانید مقاله نوار طولی لاستیکی اسفنجی : ضربه گیر

 • اسفنج وینیل / نیتریل

اسفنج وینیل / نیتریل اغلب برای لباس های محافظتی به کار می رود. از جمله در جلیقه های ضربات پلیس و نظامی و محافظ بدن سوارکاری از آن استفاده می شود.

این ماده برای مقاومت در برابر ضربه عالی است و خواص ضد لرزش قدرتمندی در برابر مواد مرطوب کننده دارد. این نوار اسفنجی لاستیکی یک لاستیک مصنوعی با سلول بسته است. این لاستیک بسیار انعطاف پذیر است و برای پوشیدن بسیار راحت است.

 • کلروپن / نئوپرن اسفنجی (CR)

Chloroprene / Neoprene یک لاستیک مصنوعی و پلیمریزه است که یک ماده سلولی بسته به خوبی تثبیت شده باشد. این ماده به طور گسترده استفاده می شود.  برای مقاومت در برابر دما می تواند در هر دو محیط گرم و سرد استفاده شود. از مقاومت شیمیایی، خواص حلال بودن و روغن بسیار خوبی برخوردار است.

با توجه به خاصیت مهار شعله و جذب آب، باعث می شود این مواد در برابر تخریب مقاوم باشند. اغلب در نوار اسفنجی مورد نیاز برای برنامه های کاربردی خودرو محبوب است. بنابراین در صنعت اتومبیل سازی از آن استفاده می شود. کلروپن/نئوپرن انعطاف پذیر و بادوام است و خیلی خوب در مقابل فشار مقاومت می کند.

کاربرد نوارهای اسفنجی لاستیکی

 • آب‏بندی ولرزش‌گیری در درب و پنجره
 • عایق‌کاری بسیاری از لوله‌ها و محفظه‌ها برای کاهش اتلاف حرارتی و اتلاف سرما
 • آب‏بندی، لرزش‌گیریو درزگیری در خودرو
 • آب‏بندی درتابلوی برق

بیشتر بخوانید مقاله نوار طولی لاستیکی اسفنجی : کوپلینگ

انواع اصلی لاستیک اسفنجی

انواع اصلی لاستیک اسفنجی عبارتند از : 

 1. سلول باز
 2. سلول بسته 

 

 • روش تولید ورق و نوار لایتسیک اسفنجی سلول باز

برای تولید ورق و نوار  لاستیک اسفنجی سلول باز ، بی کربنات سدیم یا سایر مواد پف زا در قالب های گرم به سایر مواد اولیه اضافه می شود . در طول زمانی که اسفنج نپخته – که فقط مواد اولیه آن با یکدیگر ترکیب شده اند- مانند کیک در حال بالا آمدن و افزایش حجم است ، بی کربنات سدیم موجب ایجاد ساختار اسفنجی سلول های باز و بهم پیوسته می شود .

 • روش تولید ورق و نوار لایتسیک اسفنجی سلول بسته

برای ساخت لاستیک اسفنجی سلول بسته ، به جای بی کربنات سدیم از یک پودر شیمیایی که در زیر حرارت و فشار تجزیه می شود استفاده می شود . گاز نیتروژن آزاد شده در طی فرایند تولید به بسته بودن سلول های لاستیک اسفنجی و فشرده سازی قوی و ویژگی های بازیابی آن کمک می کند.

اگرچه نیتروژن یک گاز است اما مانند مواد دمنده گازی که از لاستیک فوم استفاده می شود ، کف ایجاد نمی کند . کف سازی فرآیند تولید خاصی است که لاستیک فوم حاوی سلول های باز به آن نیاز دارند . اگرچه برخی از سلول های لاستیکی فوم بسته هستند اما این مواد لاستیکی آزمایش های ASTM  برای جذب آب نمی گذرانند.

جمع بندی مقاله نوار طولی لاستیکی اسفنجی

 با توجه به خصوصیات انعطاف پذیری نوارهای طولی لاستیکی اسفنجی، این نوارها قابل استفاده برای آب بندی، لرزه گیری است.

به علاوه نوارهای طولی اسفنجی مقاوم در برابر حرارت و گرما است. ضد اسید و روغن است و مقاوم در برابر لایه اوزون و اکسیداسیون است. تحمل پذیری و مقاومت در برابر گرما در نوارهای طولی لاستیکی اسفنجی زیاد بوده است. این مقدار به بیش از 95 درجه سانتی گراد هم می تواند برسد.

بیشتر بخوانید مقاله نوار طولی لاستیکی اسفنجی : کاربرد نوار طولی لاستیکی