نحوه انتخاب اورینگ

نحوه انتخاب اورینگ

در این مقاله به نحوه انتخاب اورینگ میپردازیم. اورینگ ها در قسمت های مختلف استفاده می شوند. روش های مختلفی برای اندازه گیری O-ring وجود دارد. در واقع می توان این اورینگ را نوعی آب بند مکانیکی دانست که به شکل حلقوی با مواد مختلف طراحی و ساخته می شود. در این مقاله نحوه انتخاب اورینگ را بررسی خواهیم کرد و به شما اطلاعاتی در مورد این محصول و نحوه اندازه گیری آن خواهیم داد، پس با ما همراه باشید تا نحوه انتخاب اورینگ را به شما آموزش دهیم.

اورینگ ها بر چه اساسی انتخاب می‌شوند؟

اورینگ ها بر اساس سازگاری شیمیایی، دمای کاربردی، فشار آب بندی، نیازهای روغنکاری، طول‌سنج، اندازه و هزینه انتخاب می شوند. اورینگ لاستیکی، حلقه ای لاستیکی است که دارای سطح مقطع دایره ای است و برای آب بندی ماشین آلات صنعتی جهت جابجایی و نگهداری استفاده می شود. بر اساس آزمایشات انجام شده، اورینگ ها می توانند فشار تا 5000 psi (35 مگاپاسکال) را تحمل کنند.

اهمیت اندازه گیری اورینگ

اگر اندازه اورینگ شما برای منطقه ای که قصد نصب آن را دارید متفاوت است. شما باید با استفاده از ابزاری مانند کولیس دقیقاً محل قرار دادن O-ring را اندازه بگیرید.

موضوع دیگری که باید به آن توجه کنید این است که بر خلاف تصور برخی از افراد که فکر می کنند در خرید اورینگ تنها جنس آن اهمیت دارد، ابعاد اورینگ نیز در نظر گرفته می شود. مهمترین پارامتر این است که اورینگ های کوچک و بزرگ ویژگی های متفاوتی دارند.به همین دلیل باید با توجه به نیاز خود به سراغ سایزهای مختلف محصولات بروید تا در نهایت بتوانید از اورینگ ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

نحوه اندازه گیری سایز اورینگ

اندازه گیری اندازه O-ring مناسب برای آب بندی پیچیده نیست و دستورالعمل های کلی برای انتخاب اندازه های O-ring وجود دارد. فقط باید قطر داخلی (ID) یا قطر خارجی (OD) و سطح مقطع یا عرض (CS) را اندازه گیری کنید. با کمک روابط زیر می توانید اندازه O-ring مورد نظر خود را پیدا کنید.

ID= OD+(CS)2

بیشتر بخوانید مقاله نحوه انتخاب اورینگ : دیافراگم لاستیکی  

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

سایز استاندارد اورینگ

دو اندازه اصلی O-ring وجود دارد: استاندارد و متریک

این استاندارد برای استفاده در آمریکا ایجاد شد و اندازه‌گیری‌های متریک عموماً توسط جامعه بین‌المللی استفاده می‌شود. معیارها بر اساس منطقه، به ویژه ژاپن و اروپا تقسیم می شوند.

اندازه استاندارد (AS568B)

اندازه استاندارد مورد استفاده توسط سازندگان اورینگ در آمریکا به عنوان Aerospace Standard 568B، استاندارد اندازه هوافضا برای سنگ معدنی تعریف شده است.این استاندارد توسط انجمن مهندسین خودرو (SAE) منتشر شده است. اندازه‌های اورینگ در شش گروه فهرست شده‌اند که هم میلی‌متر و هم اینچ هستند. پنج پارامتر اول مربوط به عرض مقطع است.

اندازه های متریک

ابعاد متریک  بر اساس استاندارد بین المللی ISO 3601-1;2002 تعیین می شود. حاوی کد برای تعیین قطر داخلی، ضخامت، تحمل و اندازه است. ابعاد این گروه های استاندارد به دو سری کلی A و G تقسیم می شوند.

سری G در کاربردهای عمومی استفاده می شود و دارای قطر داخلی بزرگتر و اندازه 383 است.

سری A در کاربردهای هوافضا استفاده می شود که در آن تلرانس های سخت تری توصیه می شود و در 445 سایز موجود است.علاوه بر این، بخش ISO با استاندارد هوافضا کمتر از 0.001 اینچ تفاوت دارد. بنابراین، بسیاری از اندازه های AS568B  با اندازه های ISO سازگار هستند.

انواع اورینگ

 • اورینگ PTFE

از ویژگی های خاص اورینگ های PTFE مقاومت بالای آنها در برابر گرما و سرما می باشد. این نوع اورینگ می تواند دمای بین 73-تا73 و 260-تا260 درجه سانتیگراد را تحمل کند. با این حال، این نوع اورینگ ها از مواد سفت و سخت ساخته شده اند و استفاده از آنها در سیستم های متحرک دشوار استO-Rings PTFE  در برابر ترک خوردگی، استرس، مواد شیمیایی و فشار بالا بسیار مقاوم هستند. این نوع اورینگ ها معمولاً در سیستم هایی مانند فرمان خودرو، فرآوری مواد شیمیایی، ذخیره سازی مواد شیمیایی و پیستوله‌های رنگ استفاده می شوند.

 • اورینگ سیلیکونی

اورینگ های سیلیکونی بیشتر در سیستم های لوله استفاده می شوند. این نوع اورینگ می تواند دمای 84-تا84 و 232تا232- درجه سانتیگراد را تحمل کند. علاوه بر این، مقاومت در برابر آب، اسیدها، اوزون، اشعه ماوراء بنفش و حرارت از خواص اورینگ سیلیکونی است. البته این نوع اورینگ در برابر پارگی و آسیب فیزیکی مقاوم نیست، بنابراین در شرایط دینامیکی قابل استفاده نیست. از جمله صنایعی که از اورینگ های سیلیکونی استفاده می کنند باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • پزشکی
 • داروسازی
 • غذایی
 • آب و فاضلاب
 • نیمه‌هادی‌ها

بیشتر بخوانید مقاله نحوه انتخاب اورینگ : ضربه گیر

 • اورینگ نیتریل

نیتریل یک الاستومر لاستیکی است که به طور گسترده در صنایع مختلف مانند ماشین آلات سنگین و هواپیما استفاده می شود. این الاستومر را می توان به روش های مختلفی ساخت. نیتریل در دمای عملیاتی 50-تا 50 و120-تا120 درجه سانتی گراد و نیتریل هالوژنه تا دمای 150 درجه سانتی گراد مقاوم است. با این حال، نمی توان از آن در دماهای بالاتر یا با مواد شیمیایی مانند مایعات ترمز و هیدروکربن های هالوژنه استفاده کرد.

نوع دیگری از حلقه های نیتریل به نام “Buna-N” وجود دارد که یک محصول مصنوعی است و مقاومت خوبی در برابر سایش و برخی حلال های شیمیایی دارد. این ماده مقاومت بسیار بالایی در برابر اوزون و عوامل جوی دارد که با ترکیب مواد دیگر می توان آن را بهبود بخشید. البته انتخاب حلقه Buna-N نیز باید برای شرایط دمایی زیر 149 درجه سانتیگراد باشد.

لازم به ذکر است که اورینگ های نیتریل در شرایط دماهای متغیر و بالا قابل استفاده هستند و برخی از این اورینگ ها حتی دمای 327 درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کنند. نیتریل اغلب در موارد زیر استفاده می شود:

 • سیستم‌های هیدرولیکی
 • پالایش نفت و روغن
 • سیستم‌های آبی
 • آب‌بندی سیستم‌های بنزین و روغن خودرو
 • صنایع نظامی
 • اورینگ HNBR

اورینگ های HNBR نوعی اورینگ نیتریل هستند که به دلیل دوام بالا در محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. این اورینگ ها در برابر دماهای بالا و اکسیداسیون بسیار مقاوم هستند و بدون هیچ مشکلی در مسیر مواد شیمیایی مانند روغن و سوخت قرار می گیرند.

 • اورینگ وایتون

حلقه های اورینگ وایتون جایگزینی برای حلقه های اورینگ نیتریلی در نظر گرفته می شوند. این اورینگ با ایجاد آب بندی بهینه در دماهای تا 205 درجه سانتی گراد، در برابر اسیدها، روغن ها و مواد سیلیکونی نیز مقاوم است. و به طور گسترده در تجهیزات فرآیند نفت خام استفاده می شود. این اورینگ همچنین در برابر سایش و خوردگی بسیار مقاوم است. این به این دلیل است که حلقه های اورینگ وایتون را می توان در دماهای مختلف و در شرایط مختلف استفاده کرد. بنابراین در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله موارد زیر:

 • فرآیندهای شیمیایی
 • سیستم سوخت خودروها
 • صنایع هوایی
 • نفت و گاز

بیشتر بخوانید مقاله نحوه انتخاب اورینگ : کوپلینگ

 • اورینگ EPDM

اتیلن پروپیلن دین ترپلیمر” (EPDM) یک ماده با عمر طولانی است که در برابر عوامل فرسایشی مانند اوزون، آب، بخار، گرما، اشعه ماوراء بنفش و اکسیژن مقاوم است. این ماده همچنین مقاومت خوبی در برابر استحکام متوسط ​​مواد قلیایی و ترکیبات اسیدی دارد. اورینگ های EPDM معمولا در صنایع دارویی، پزشکی و غذایی انتخاب می شوند.

 • اورینگ نئوپرن

O-ring های نئوپرن به ویژه در برابر آب و هوا، UV، اوزون و اکسیژن مقاوم هستند. دارای محدوده دمایی علمی 53-تا53 و 148-تا 148 درجه سانتیگراد بوده و در برابر نفوذ و ترک های خمشی مقاوم هستند. این ماده همچنین در برابر خنک کننده ها، روان کننده ها، اسیدها و روغن های خاص بسیار مقاوم است. اورینگ های نئوپرن کاربرد محدودی دارند و در سیستم های تهویه مطبوع و یخچال ها استفاده می شوند.

 • اورینگ پلی اورتان

پلی اورتان در تماس با دی اکسید کربن مقاومت زیادی از خود نشان می دهد. همچنین در برابر سایش و تغییر شکل مقاوم است. اما مقاومت دمایی بالایی ندارد و در برابر دمای بالای 100 درجه سانتیگراد نمی تواند مقاومت خوبی داشته باشد. اورینگ پلی اورتان در موارد زیر استفاده می شود:

 • سوپاپ‌ها
 • سیلندرها
 • سیستم‌های نیوماتیک (پنوماتیک)
 • اتصالات هیدرولیکی
 • صنایع نظامی
 • سیستم‌های انتقال سیالات

متریال اورینگ ها

اورینگ ها می توانند در معرض دماهای بالا یا پایین، حمله شیمیایی، لرزش، سایش و حرکت سریع قرار گیرند. بنابراین، مواد O-ring باید با انواع جامد جوش داده شود و همچنین طیف گسترده‌ای از الاستومرها انتخاب شود تا تحت تأثیر مایعات، گازها و سایر عوامل محیطی و ناملایمات غیرقابل نفوذ شوند. اورینگ ها بسته به شرایط کاری از لاستیک طبیعی، لاستیک مصنوعی، Nbr، Sb، Nr، Epdm، سیلیکون، ویتون، Pbr و … یا از خانواده ترموپلاستیک ها ساخته می شوند.

بیشتر بخوانید مقاله نحوه انتخاب اورینگ : لاستیک دیافراگم ست کنترل