مقایسه اورینگ متری و اورینگ مدار بسته

اورینگ چیست ؟

مقایسه اورینگ، در واقع مسئله ایست که باید پس از اطلاع دقیق از ماهیت و کارایی اورینگ بدان پرداخت! بطور کلی، اورینگ یک نوع واشر مکانیکی برای آببندی با سطح مقطع O  شکل بوده که می توانند به صورت استاتیک یا داینامیک مورد استفاده قرار گیرد. کاربرد داینامیک آن عبارتند از شفت های دوار پمپ و پیستون های هیدرولیک سیلندر است.

به طور کلی در صنایع مختلف برای جلوگیری از نشتی بین دو سطح فلزی یا غیر فلزی از اورینگ های لاستیکی استفاده می شود. عامل نشتی در این قطعات می‌تواند مانند آب، روغن، بنزین و.. سیال باشد که اورینگ لاستیکی به راحتی می تواند جلوی نشت آن را گرفته و مسدود کند. اورینگ علاوه بر مسدودسازی نشتی ها، کاربرد های دیگری هم مانند گرفتن لقی بین دو سطح و یا فاصله انداز (speacer) بین دو قطعه صنعتی یا غیر صنعتی دارد.

یکی از خصوصیات اورینگ که تاثیر قابل توجهی در عملکرد و کارایی اورینگ ها دارد، طراحی شکل ظاهری، سایز و جنس اورینگهاست. همانطور که اشاره شد، سایز و جنس صحیح اورینگ که در عملکرد آن نقش مهمی دارد با توجه به شرایط کاری انتخاب می‌گردد. اندازه اورینگ ها بر اساس قطر بیرونی و ضخامت آن مشخص خواهد شد.

بیشتر بخوانید: اورینگ چیست ؟

مقایسه اورینگ اصفهان

ویژگی های کلی اورینگ

اورینگ به نوعی نشتی گیر و درزبند مکانیکی است که اغلب از جنس الاستومر و دارای سطح مقطعی گرد می‌باشد. این محصولات لاستیکی یکی از رایج ترین واشرها در طراحی ماشین ها است زیرا ارزان هستند، بسیار ساده هستند، مطمئن هستند و نصب آسانی دارند. آنها مي توانند ده ها مگاپاسکال (هزاران اسب بخار) فشار را تحمل کنند. اورینگ ها را می توان به وسیله اکستروژن، قالب گیری تزریقی، قالب گیری فشار یا قالب بندی انتقالی تولید کرد. اورینگ به‌طور رایج به گونه‌ای طراحی می‌شود که در یک شیار نشسته در طول فرایند مونتاژ بین دو یا چند قسمت فشرده می‌شود و سبب ایجاد یک آب‌بند مکانیکی در میان قسمت‌ها می‌شود.

طراحی اورینگ

یکی از نکات مهم هنگام خرید اورینگ، توجه به نیاز ها و کارکرد مورد نیاز این محصول است. بطورکلی برای کاربرد اورینگ در محیط و قطعات مختلف، از دودسته اورینگ های مداربسته و اورینگ های متری استفاده می کنند. در ادامه به مقایسه هریک از این اورینگ ها خواهیم پرداخت.

طراحی و ساخت اورینگ

اورینگ مدار بسته

اورینگ مداربسته همان رینگ های لاستیکی و یا پلاستیکی می باشند که سطح مقطعی گرد داشته باشد و به صورت یک مدار بسته در حالت دینامیک واستاتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. اورینگ مدار بسته با سطح مقطع O برای متصل نمودن دو قطعه و یا سطح فلزی و یا غیرفلزی در کنار هم و همچنین برای جلوگیری از نشتی های این دو به کارگرفته می شود. عامل نشتی می‌تواند سیال، هوا، گاز، بخار هم باشد. از کاربردهای دیگر Oring می توان به گرفتن لقی بین دو سطح و یا فاصله انداز اشاره کرد.

اورینگ مداربسته چیست

می توان اورینگ را نمونه ای از قطعات پلاستیکی( واشر اورینگ در شکل حلقه های پلاستیکی و یا لاستیکی) استفاده شده در صنایع مختلف از جمله صنایع نفت و گاز، صنایع پتروشیمی، پالایشگاهها، صنایع لاستیک سازی، اتصالات در مصارف آب و فاضلاب، خودرو، لوازم خانگی، کارخانجات سیمان، مواد شیمیایی و انواع ماشین آلات صنعتی نام برد.

مواد و متریال مورد استفاده در اورینگ مدار بسته

متریال تولیدی Oring ها بنا بر کاربرد و استفاده آن متفاوت می باشد. آن ها در سایز ها و ابعاد متفاوتی تولید می گردد. جنس این رینگ ها می‌تواند از لاستیک های Nbr, Sbr, Nr, Epdm, silicon, viton, pbr انتخاب گردد. همچنین می‌تواند در شرایط خاص از خانواده ترموپلاست ها استفاده گردد.

باید توجه داشت که جنس و متریال سازنده اورینگ مدار بسته، هر کدام خصوصیات مختلفی را دارا هستند که با توجه به خصوصیات آنها در موارد مختلف باید به کار گرفته شوند. به طور مثال اورینگ وایتون ضد مواد نفتی و اسیدی وضد روغن، در حالیکه اورینگ سیلیکون ضد حرارت است. اورینگ EPDM مقاوم در برابر گرما، حرارت، نور، اوزون بوده و اورینگ NR مقاوم در برابر پدیده های طبیعی همچون آب است.

اورینگ متری چیست ؟

در محیط های کاری مختلف، در بسیاری از موارد  اورینگ ( مدار بسته ) متناسب با قطر سیلندر و پیستون  و یا قطعات مورد نیاز، یافت نمی شود. در این مواقع می توان از اورینگ های متری ( مدار باز ) به مقدار نیاز استفاده نمود. اورینگ های متری، از لحاظ کیفی و کارایی همانند اورینگ های معمولی (مداربسته) می باشند؛ با این تفاوت که اورینگ متری را می‌توانید با اندازه دلخواه برش بزنید و در محل مورد نظر برای آب‌بندی استفاده کنید. اما نکته مهم در خرید اورینگ متری، توجه به سایز و اندازه مورد نیاز و چسباندن دقیق دو طرف اورینگ به یکدیگر با چسب مخصوص است.

اورینگ های متری در سایز ها و ابعاد متفاوتی تولید می شود. اورینگ های متری در دو نوع گرد و چهار گوش تولید می شوند. متریال به کار رفته در اورینگ های متری بنا به کاربرد و شرایط محیط و استفاده متفاوت می باشد. متریال های مورد استفاده شامل EPDM، SBR ، SILICON  ، VITON  و SPONG می باشد.

اورینگ متری چگونه کار میکند؟ 

بطورکلی اساس عملکرد اورینگ متری و اورینگ های معمولی حلقه ای یکسان است. تغییرشکل مکانیکی اورینگ مانند اورینگ معمولی مانعی ایجاد میکند که سیالات مختلفی مثل آب، گاز و.. توانایی عبور از ناحیه و بین دو قطعه را نداشته باشد. بطورکلی عملکرد تمامی آب‌ بندها به گونه‌ای است که به هر شکل ممکن، در مسیر عبور سیالات و گازها مانع ایجاد می‌کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید اورینگ در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ما تماس بگیرید.

صنایع لاستیک سازی ماهان صنعت، تولیدکننده انواع اورینگ و تمامی محصولات صنعتی لاستیکی آماده پاسخگویی به مشتریان عزیزان است.

03133686571-09136854152