غلطک های لاستیکی

غلطک های لاستیکی

غلطک ها به دلیل چرخنده بودن کاربرد عملی و موثری برای افزایش سرعت انتقال محصولات در خط تولید صنایع مختلف دارند. در این میان به علت کم شدن اصطکاک فراوان و سایش و آسیب رساندن به غلطک ها از روکش غلطک استفاده می کنند. روکش غلطک لاستیکی که از جنس لاستیک یا pvcمی باشد، یکی از انواع روکش غلطک است که وظیفه جلوگیری از خوردگی و سایش سطح درام غلطک ها را وظیفه آن است و در صنایع مختلف برای پوشش غلطک ها کاربر دارد و مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع روکش غلطک

با توجه به کاربرد در صنایع مختلف روکش غلطک ها انواع مختلفی دارند. روکش غلطک سیلکونی ، نئوپرن، وایتون ، پلی اورتان ، EPDM ، کلروپرن ، NBR ، SBR و NR انواع مختلف روکش غلطک به شمار می روند.

 • روکش غلطک سیلیکونی

مقاومت بالا در برابر دماهای بالا (می تواند به ۲۰۰-۲۵۰ درجه برسد) و مقاومت شیمیایی خوب، اما استحکام کششی کم است. غلطک سیلیکون را می توان در غلطک تنظیم دمای پارچه، غلطک تنظیم حرارت امباس(منبت) پلاستیک، کلندرینگ، کپی عکس و غیره استفاده کرد.

 • روکش غلطک پلی اورتان 

در صنعت از گذشته تا به امروز استفاده از روکش های لاستیکی یا روکش غلطک و نایلونی برای چرخ ها متداول بوده است و با پیشرفت تکنولوژی در دنیای امروز از روکش چرخ پلی یورتان با توجه به خاصیت و ویژگی های متفاوتی که دارد در اکثر صنایع کاربرد عملی دارد و روز به روز تمایل برای استفاده از روکش چرخ پلی یورتان در حال افزایش است به طوری که استفاده از آن جایگزین روکش های قدیمی چرخ شده است.

روکش چرخ پلی یورتاندر دو نوع ترمو پلاست و ترموست یکی از پراستفاده ترین و پر کاربرد ترین نوع می باشد که با افزایش استحکام کششی در این نوع روکش نسبت به روکش های قدیمی اندازه ی ظرفیت حمل بار نیز افزایش داشته است.علاوه بر این روکش چرخ پلی یورتان در برابر انواع حلال ها و مواد پاک کننده مقاوم می باشد. استفاده از نوع ترموست روکش چرخ پلی یورتان از نوع دیگر به دلیل استحکام بالا، میزان ظرفیت بار بیشتر، بالا بودن مقاومت حرارتی و مقاومت در برابر سایشی و خاصیت ضد سایش آن رایج تر و مورد توجه بیشتر قرار گرفته است.

روکش چرخ پلی یورتان با توجه به خاصیت های لاستیک پلی یورتان، علاوه بر افزایش طول عمر مفید و کیفیت چرخ با دوام و استحکام بالایی که دارد می تواند نسبت به لاستیک، بار بیشتر و سنگین تری را حمل و جابجا نماید، بر روی سطوح مرطوب و لغزنده به خوبی حرکت کند، مقاوم بوده و با سطح مورد نظر اصطکاک کمی ایجاد با سطح ایجاد می کند و از ساییدگی و آسیب دیدن سطح زمین جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید مقاله غلطک های لاستیکی : تولید کننده کاسه نمد اصفهان

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

ویژگی و مزایای روکش چرخ پلی یورتان

با توجه به ویژگی های لاستیک پلی یورتان می توان مزایای زیر را برای روکش چرخ در نظر گرفت : استحکام در برابر مواد شیمیایی، انواع حلال ها و مواد روغنی ضد ساییدگی حفاظت از سطح و جلوگیری از آسیب آن حرکت آرام و بدون ایجاد آلودگی صوتی میزان بالای ظرفیت باری عایق الکتریکی قابلیت جذب شوک بسته به نوع ضخامت آج ضریب اصطکاک خوب به دلیل تماس محکم با سطح که موجب جلوگیری از سرخوردگی در سطوح لغزنده می شود.

توانایی تولید در رنگ های مختلف خواص فیزیکی: خواص مکانیکی خوب نظیر استحکام کششی، چقرمگی، مقاومت به سایش و مقاومت به تخریب شدن، به علاوه زیست سازگاری خوب می‌باشند که آن‌ها را در گروه مواد مناسب جهت کاربردهای پزشکی قرار می‌دهد.

 • غلطک آینه ای

در غلطک های آینه ای، سطح درجه پایانی غلطک تا حدود RA0.01 نیز می تواند برسد. علاوه براین با کمک پردازش آینه، می تواند تعادل، مقاوم بودن در برابر قیر، گرد و خاک و مسطح بودن سطح غلطک را فراهم کند.

 • غلطک های نئوپرن

مناسب برای غلطک چاپ نرم، غلطک چاپ حکاکی و غیره است.

 • روکش غلطک لاستیکی

این روکش غلطک در برابر روغن محکم است و بیشترین کاربرد را در غلطک های پرینترها ، غلطک رنگ رزی ، پارچه های چاپی و صنایع نساجی دارد.

 • روکش غلطک SBR و NR

این دو نوع روکش از مقاومت سایشی خوبی برخوردار هستند و پراستفاده ترین برای مصارف معمولی می باشند.

تذکر: NBR دارای مقاومت به ازن ضعیف و در این عملیات باید از محیط با غلظت زیاد ازن در طول پردازش اجتناب شود.

بیشتر بخوانید مقاله غلطک های لاستیکی : تولید کننده بلادر اصفهان

ویژگی های غلتک های لاستیکی

از مهم ترین دلایل استفاده از غلطک های لاستیکی در صنایع مختلف که باعث دقت در فرآیند تولید این محصول می شود در زیر به اختصار اشاره شده است:

 1. خاصیت ضد سایش آن ها نسبت به فلز که بیشتر در محیط هایی که غلطک ها بیشتر با مشکل سایش و خوردگی مواجه هستند، استفاده می شود.
 2. مقاوم بودن روکش لاستیکی در برابر مواد شیمیایی و محافظت از غلطک ها در محیط هایی که با مواد اسیدی، بازی، هیدروکربن ها، حلال ها و سایر مواد کار می کنند.
 3. استفاده از روکش پلاستیکی به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی غلطک به دلیل سایش، ضربه، خراش و ارتعاشات مکانیکی
 4. استفاده از روکش لاستیکی به منظور کاردهی ابلای غلطک ها در شرایط جوی متفاوت ( سرما و گرما)
 5. خاصیت ارتجاعی بودن لاستیک، مورد استفاده در روکش های لاستیکی که بسیار سریع به شکل اصلی خود باز می گردد.
 6. در مقابل عوامل فیزیکی ، دینامیکی و هیدرولیکی مقاوم است
 7. برابر فشار مقاوم می باشند
 8. تنظیم کردن برای تغییرات اندک برای اندازه گیری دقیق دستگاه

موارد مصرف غلتک لاستیکی

غلطک ها استفاده ی فراوانی  در صنعت دارند.ازجمله صنایعی که غلطک ها در آنها کاربرد دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد .صنایع کاغذ و سلولزی – چاپ و رنگرزی- صنایع چوب – صنعت سیمان – صنعت نساجی – صنعت بسته بندی – صنعت مقوا سازی – پردازش دانه، متالورژی، پردازش پلاستیک -صنعت فولاد و…غلطک ها با استفاده از روکشی از جنس لاستیک یا  PVC، پوشش داده می شوند که وظیفه ی مهم و اصلی این روکش ها ایجاد اصطکاک و جلوگیری از سایش و خوردگی سطح درام غلطک ها می باشد.

بیشتر بخوانید مقاله غلطک های لاستیکی : تولید کننده اورینگ اصفهان