شستن دیزل ژنراتور

شست‌وشوی دیزل ژنراتور

شستن دیزل ژنراتور یکی از اقدامات تعمیر و نگهداری یک ژنراتور است. در یک محیط غبارآلود یا کثیف ، ممکن است شکاف رادیاتور دیزل ژنراتور توسط باقی مانده ها ، حشرات و غیره مسدود شود و در نتیجه بر کارایی رادیاتور تأثیر بگذارد. در این مقاله با مراحل و نکات شست‌و‌شوی دیزل ژنراتور آشنا می‌شویم.

بیشتر بخوانید: دیافراگم لاستیکی

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

نحوه شستشوی دیزل ژنراتور و بررسی دستگاه در 8 مرحله

در این بخش با مراحل و شیوه شستن زنراتور به ترتیب آشنا می‌شویم.

 • بررسی روغن ژنراتور

حتما باید پیش از هر بار استفاده یک‌مرتبه روغن ژنراتور را چک کنید. اگر دستگاهتان جدیدا خریداری شده، باید پس از 20 ساعت اولیه اقدام به تعویض روغن کنید. قاعدتا روغن موتور را در هر صد ساعت استفاده باید عوض کنید، مگر در شرایطی خاص که روغن بسیار کثیف شده باشد که البته علت این کثیفی زود هنگام روغن باید بررسی شود.

 • تمیز نگه‌داشتن سوخت مخزن

سعی کنید از مخزن سوخت استاندارد استفاده کنید و ظروف و باک های نگهداری از مخزن جایگزین را در مکانی تمیز و به دور از گرد و غبار و آلودگی نگه دارید. سوخت کثیف به قطعات موتور ژنراتور آسیب می رساند و قدرت احتراق دستگاه را کاهش می‌دهد.  ضمنا اگر از سوخت 1 سال گذشته استفاده می‌کنید، انتظاری از روشن کردن ژنراتور در زمان ضرروی از آن نداشته باشید.

 • تمیزی فیلتر هوا

موتور دستگاه ژنراتور برای تنفس نیاز به هوا دارد، نگهداری از فیلتر هوا و تمیز نگه داشتن آن امری حیاتی و کاربردی است، پس اگر دیزل ژنراتور در معرض هوای باز است، در هر مرحله تعویض روغن اقدام به تعویض فیلتر هوا بکنید.

 • دقت به آچارکشی موتور

مرحله بعد مربوط به سفت و محکم بسته شدن پیچ های دستگاه است. بنابراین در هنگام تمیز کردن ژنراتور پیچ ها را تمیز کنید.

 • تمیزی شمع‌های دیزل ژنراتور

برای افزایش عملکرد موتور شمع‌ها موثرند، به‌مرور زمان شمع ها در دستگاه آلوده می شود، زیرا گرد و غبار و کربن آلوده دور آن را می‌پوشاند و برای پاک‌کردن دیزل ژنراتور حتما شمع‌ها را در صورت وجود رسوب در اطراف آن عوض کنید.

 • اطمینان از نداشتن نشتی

بعد پاک‌کردن ژنراتور، دستگاه را بازبینی کنید تا درصورتی که نشتی روغن مشاهده شد، آن را تعمیر کنید و این ممکن است به‌خاطر شل شدن پیچ ها باشد.

 • پاکسازی صافی

اگر درگاه سوخت را ملاحظه کنید، یک صافی سوخت مشاهده می‌کنید، این صافی برای جمع آوری گرد و غبار و آلودگی های احتمالی در سوخت است، به مرور زمان ممکن است رسوب گرفته شده باشد که نیاز است اقدام به تعویض کنید.

 • مکان مناسب دیزل ژنراتور

اگر به صورت موقت یا فصلی از دستگاه استفاده می‌کنید پیشنهاد می‌شود در زمان خاموشی دستگاه آن را در انبار و به دور از گرد و غبار و آلودگی و نور مستقیم خورشید قرار دهید.

بیشتر بخوانید : کوپلینگ دیزل ژنراتور

اقدامات پس از شست‌وشو

پس از شستشو، اگر دستگاه موردی پیدا کرد، بر این‌اساس عمل کنید:

 • تجزیه و تحلیل ایراد

 ابتدا باید علت ایراد را تجزیه و تحلیل کنید. بررسی کنید که آیا این ایراد از شستشو ناشی شده یا از مشکلات قبلی است.

 • مشاوره با تخصصی‌ها

اگر ایراد بزرگتر یا پیچیده باشد، بهتر است با تعمیرکاران یا کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت کنید.

 • بررسی دقیق قطعات

قطعات دستگاه را دقیق‌تر بررسی کنید و مشکلات محتمل در آن‌ها را تشخیص دهید.

 •  اعمال تنظیمات

اگر شستشو باعث تغییر تنظیمات دستگاه شده است، تنظیمات را به حالت مورد نیاز بازگردانید.

 • تعمیر و تعویض

اگر ایراد خاصی در قطعات یا سیستم‌های دستگاه شناسایی شود، اقدام به تعمیر یا تعویض این قطعات کنید.

 • نگهداری و پیگیری

پس از تعمیر، به نگهداری منظم و پیگیری از دستگاه ادامه دهید تا از ایجاد مشکلات جدید جلوگیری شود.

 • تست و راه‌اندازی

پس از تعمیرات، دستگاه را تست کرده و مطمئن شوید که عملکرد آن به درستی بازگشته است.

بیشتر بخوانید: اورینگ کالرز

اسید شویی دیزل ژنراتور

برای انجام اسید شویی دیزل ژنراتور دو روش  وجود دارد : دستی و مکانیکی. حال برای انجام اسید شویی از چه موادی استفاده کنیم؟ از انواع مایع تمیز کننده.

 • حلال‌های آلی

به نفت سفید، گازوئیل سبک، بنزین، الکل و تری کلرواتیلن مراجعه کنید. چربی زدایی حلال آلی بر اساس حل شدن خاک است. هیچ آسیبی به فلز نمی‌رساند، می‌تواند انواع گریس ها را حل کند ، به گرمایش احتیاج ندارد، استفاده از آن آسان است و اثر تمیز کنندگی خوبی دارد. با‌این‌حال، حلال‌های آلی عمدتا قابل اشتعال و هزینه‌برند و برای واحدهای در مقیاس کوچک و کارهای نگهداری غیرمتمرکز مناسب اند.

 • حلال‌های قلیایی

این یک محلول آبی یک قلیایی یا یک نمک اساسی است. محلول قلیایی با روغن صابون‌پذیر روی سطح قطعه واکنش شیمیایی داده و صابون و گلیسیرین محلول در آب را تشکیل می‌دهد که به راحتی روی سطح قطعه شناور نمی‌شود و سپس با آب داغ شستشو می‌شود تا روغن به راحتی از بین برود.

در مواردی که روغن غیر قابل تصفیه و روغن صابون قابل حذف نیستند، باید یک امولسیفایر به محلول تمیز کننده اضافه شود تا روغن امولسیون شود و از سطح قطعه جدا شود. امولسیون کننده هایی که معمولاً استفاده می شوند صابون، لیوان آب (سیلیکات سدیم)، صمغ و مواردی از این دست هستند. برای قسمت‌هایی از مواد مختلف باید از مایعات تمیز کننده مختلف استفاده شود. محلول‌های قلیایی دارای درجه‌خوردگی مختلفی به فلزات، خصوصا آلومینیوم هستند. هنگام اسیدشویی دیزل ژنراتور با محلول قلیایی، به طور کلی لازم است محلول را تا دمای 80 تا 90 درجه سانتی گراد گرم کنید. بعد از چربی زدایی با آب داغ بشویید، باقی مانده روغن را از سطح خارج کنید تا از خوردگی قطعات جلوگیری شود. از تمیز کردن محلول‌های قلیایی به طور گسترده ای استفاده می‌شود.

 • محلول تمیز کننده شیمیایی

این ماده تمیز کننده فلز بر پایه آب با ترکیب شیمیایی است و بر اساس سورفاکتانت‌ها ساخته شده است. این ماده به دلیل ماده فعال سطحی که باعث کاهش کشش سطحی می شود و باعث خیس شدن ، نفوذ ، امولسیون و پراکندگی می شود ، توانایی ضد عفونی شدن زیادی دارد. این ماده همچنین دارای مزایای غیر سمی ، غیر خورنده ، غیر قابل احتراق ، غیر انفجاری ، بدون آلودگی ، توانایی خاص ضد زنگ زدگی و هزینه کم است.

بیشتر بخوانید: گسکت گرافیت خالص گرافویل

شیوه اسید شویی دیزل ژنراتور

 • زدن اسکراب

قطعات را در ظرفی پر از گازوئیل، نفت سفید یا سایر مایعات تمیز كننده قرار دهید، با نخ پنبه ای یا مسواك بزنید. این روش به راحتی کار می‌کند، در تجهیزات ساده است اما کارایی کمی دارد و برای قطعات کوچک و متوسط ​​تولید شده در دسته های کوچک استفاده می‌شود.

 • جوشاندن

محلول آماده شده و قطعات تمیز شونده در مخزن تمیزکاری با اندازه مناسب که با یک صفحه فولادی جوش داده شده قرار می‌گیرد. در قسمت پایین استخر، اجاق گاز برای گرم کردن وجود دارد و قطعات برای پخت و پز تا دمای 80 ~ 90 درجه سانتی گراد گرم می‌شوند.

 • اسپری

یک مایع تمیز کننده با فشار و درجه حرارت مشخص روی سطح قطعه پاشیده می‌شود تا روغن از بین برود. این روش دارای اثر تمیز کنندگی خوب و کارایی بالایی است، اما تجهیزات پیچیده است و برای تمیز کردن قطعات با اشکال کمتر پیچیده و چربی جدی روی سطح مناسب است.

 •  تمیز کردن التراسونیک

این با عمل شیمیایی مایع تمیز کننده و عملکرد نوسانی امواج مافوق صوت وارد شده به مایع تمیز کننده برای دستیابی به هدف از بین بردن روغن از قطعات حاصل می شود.

 • تمیز کردن ارتعاشات

قطعات تمیز شده را بر روی سبد تمیز کردن یا قفسه تمیز کردن دستگاه تمیز کردن ارتعاشات قرار دهید ، مایع تمیز کننده را غوطه ور می کند ، برای شبیه سازی عمل شستشوی مصنوعی ، توسط دستگاه تمیز کننده لرزش ایجاد می‌کند و برای دستیابی به حذف آن با عمل شیمیایی مایع تمیز کننده  از لکه های روغن هدف همکاری می‌کند.

کلام آخر

شستشو و نگهداری منظم دیزل ژنراتور به عمر مفید و عملکرد بهتر آن کمک می‌کند. با دنبال کردن مراحل مشخص شده و استفاده از مواد مناسب، می‌توانید از دیزل ژنراتور خود بهره‌برداری بهتری داشته باشید.