ساخت غلطک لاستیکی

ساخت غلطک لاستیکی

ساخت غلتک لاستیکی در صنعت های متنوعی مانند فولاد، تولید و بازیافت کاغذ، پارچه و  نساجی، چاپ، پلاستیک، لمینیت، رنگرزی، سیمان و … در ابعاد کاملا سفارشی، مورد استفاده قرار می گیرد. الگوی غلطک را مطابق نقشه فنی و URS تولید می کنند.

برای ساخت غلطک لاستیکی، باید توجه داشت که  این وسیله تشکیل شده از لایه بیرونی لاستیکی، لایه ی سخت لاستیکی، هسته فلزی، گردنه غلطک  و با قابلیت هایی همچون کار در شرایط جوی، مقاوم در برابر سایش، حرارت و سرما که قادر است به ۲۰۰الی ۲۵۰ درجه برسد و ارتعاشات مکانیکی و مقاومت در مقابل مواد شیمیایی، مواد اسیدی و بازی است، وظیفه ی اصلی این روکش ایجاد اصطکاک و جلوگیری از سایش یا خوردگی سطح غلطکها می باشد.

دو قسمت اصلی غلتک لاستیکی هسته غلتکی و روکش لاستیکی اساسی ترین موارد ساخت غلطک اند. هسته غلطکی از اجزای ساختار مرکزی متصل به واحد محرک اصلی است. از سویی روکش لاستیکی قسمتی است که در مقابل بار فشرده می گردد :

هسته غلطک

هسته غلتک جز ساختار محکم و بادوامی  است که بار را متحمل می شود. غالبا از مواد با سختی بالا همچون  فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ، فولاد ابزار آلیاژی و آلیاژهای آلومینیوم ساخته می شوند. هسته های غلطکی با توجه به کاربردشان طراحی می گردند. 

بلبرینگ هسته غلطکی

یاتاقان ها جهت کاهش اصطکاک در مقابل تجهیزات ثابت و متحرک بکار می روند. پیکربندی، نصب و نوع بلبرینگ بسته به طراحی غلطک می تواند گوناگون باشد. در پیکربندی، شفت همراه با سیلندر غلطکی نصب گردیده است. در انواع دیگر، بلبرینگ را می توان روی غلطک نصب نمود، در حالی که شفت روی تجهیزات اصلی ثابت است.

سیلندر هسته غلطکی

سیلندر یک بخش درون تهی است که اکثرا به صورت لوله است. همان جایی است که آستر لاستیکی پیچیده و چسبانده می شود. ضخامت کافی جهت مقاومت در مقابل انحراف در زمان اعمال بار دارد. سیلندر بیشتر  از فولاد ساخته می شود، اما می توان از مواد سفت و سخت ولی سبک دیگر مثل پلاستیک و آلومینیوم تقویت شده استفاده کرد.

بیشتر بخوانید مقاله ساخت غلطک لاستیکی : تولید کننده کاسه نمد اصفهان

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

شفت هسته غلطکی

شفت قسمتی از ماشین است که تمام  غلطک را به موتور، چرخ دنده یا دیگر واحدهای محرک اتصال می دهد. در مرحله ساخت و جامد، با بادوام بالا و سختی یکنواخت است. شفت جهت تحمل فشار خمشی و پیچشی طراحی گردیده است. تنشهای خمشی ناشی از نیروی شعاعی در برابر  غلطک است. تنش های پیچشی ناشی از گشتاوری است که با چرخش غلطک برای حرکت مماس بارها ایجاد می شود. شفت را می توان با استفاده از کلید و صندلی کلید یا با پیچهای تنظیم به قسمت محرک کوپل نمود.

فلنج هسته غلطکی

فلنج یا صفحه انتهایی بخشی است که  سیلندر را به شفت متصل می کند. شفت، سیلندر و فلنج با جوش بهم متصل می شوند. گاها، فلنج ‌ها در جای خود فشرده می‌شوند و با تداخلی که در سازه ‌های غلطکی کوچک‌ دیده می‌شود، نگه داشته می‌شوند.

فرآیند ساخت

انواع روکش های غلطک لاستیکی  و چرخ های صنعتی (صاف و شیاردار) در قطر و طول های مختلف، بر اساس درخواست و نوع کارکرد غلطک با توجه به متریال درخواستی NR – SBR – NBR – EPDM – SILICON – PU – P.V.C – VITON – PTFE و سیلکون ، وایتون ، پلی اورتان ، EPDM ، کلروپرن ، … توسط کارخانجات داخلی در ایران طراحی و تولید می گردند.

برخی غلطک سازی های داخلی، کیفیت مطلوبی در بازار ایران و خارج از ایران عرضه داشته اند. لازم به ذکر است تولید این قطعه نیاز به دقت عمل فراوان در مراحل تولید دارد و روش تولید و کیفیت مواد مصرفی در کارکرد و عمر مفید قطعه نقشه مهمی دارد.

انواع روکش غلطک ها را بشناسیم:

 • غلطک سیلیکونی: آستانه تحمل با مقاومت حرارتی مطلوب از 200 الی 250 درجه سانتی گراد
 • غلطک پلی اورتان PU: دارای استحکام کششی و سایشی مناسب و مقاوم در برابر حلال ها
 • غلطک لاستیکی NBR: مقاوم به روغن و در صنایع غذایی ، غلطک پرینترها ، غلطک رنگ رزی ، پارچه های چاپی و صنایع نساجی از آنها استفاده میشود ، البته مقاومت به ازن ضعیفی دارد.
 • غلطک های NR SBR: مقاومت سایشی خوبی دارند و در کارهای معمولی بیشتر کاربرد دارند.

بیشتر بخوانید مقاله ساخت غلطک لاستیکی : تولید کننده بلادر اصفهان

کاربرد های ساخت غلطک لاستیکی

 • صنعت: به دلیل مصرف وسیع غلطک و شرایط خاص با توجه به نیاز مشتری غلطک طراحی و تولید می گردد.
 • تولید و چاپ صنایع بسته بندی ( کارتن ، کاغذ سازی و…): روکش این نوع غلطک ها به گونه ای طراحی و تولید شده که مقاومت بالایی در مقابل عوامل فیزیکی مکانیکی مثل عوامل دینامیکی و هیدرولیکی و شیمیایی مثل اسید ها ، بازها دارا می باشد . مورد مصرف این غلطک ها در قسمت رنگرزی شستشو و آهار می باشد.
 • صنایع فولاد: غلطک در انواع مواد اولیه مختلف و مقاوم در مقابل مواد شیمیایی اسیدی و بازی و سایش و حرارت طراحی می شود.
 • پتروشیمی:  غلطک در انواع مواد اولیه و بادوام در برابر انواع مواد شیمیایی، اسید و باز، سایش و حرارت  تولید می شود.
 • کشت: غلطک ضدسایش و مقاوم طبق در خواست  تولید و عرضه می گردد.

کیفیت متریال مصرفی، انواع روکش های تولیدی در عمر غلطک نقش بسزایی دارد. روکش غلطک لاستیکی روکشی از جنس لاستیک یا PVC است. امروزه در کارخانه های ساخت غلطک علاوه بر ساخت انواع مدل های مدرن و جدید، عملیات سنگ زنی و شیار زنی نورد های لاستیکی ، تعمیر و بازسازی انواع روکش غلطکهای لاستیکی نیز انجام می شوند.

پوشش لاستیکی

پوشش لاستیکی پوششی خارجی است که با بار یا مواد فرآیند در تماس است. این بخش بیشترین سایش و پارگی را برای محافظت از هسته غلطکی و سطح بار می گیرد. نوع مواد لاستیکی و درجه آن بر اساس کاربرد غلطک است. در ذیل بطور خلاصه انواع لاستیک هایی که برای ارائه یک خاصیت خاص توصیه می شود، آورده شده است:

 • مقاومت حلال: NBR برای حلال های مبتنی بر نفت؛ CR، EPDM، سیلیکون، و بوتیل برای حلال های مبتنی بر الکل. CR، EPDM، CSM، و بوتیل برای حلال‌های مبتنی بر کتون و استر.
 • سختی: SBR و FKM برای سختی بالا (Shore A 60 تا 95)؛ NBR و PUR برای گستره وسیع تر (Shore A 10 تا 95)
 • مقاومت در برابر سایش: SBR، PUR، XNBR، HNBR، CSM
 • مقاومت در برابر پیری: بوتیل، CR، EPDM، سیلیکون
 • قدرت پارگی: SBR، PUR، XNBR، HNBR، CSM
 • مجموعه فشرده سازی: NBR، CR، سیلیکون، PUR
 • چقرمگی در دمای پایین: NBR، CR، EPDM، سیلیکون
 • مقاومت در برابر اسید و قلیایی: بوتیل هالوژنه، EPDM، CSM
 • مقاومت در برابر آب: بوتیل هالوژنه، سیلیکون، EPDM، CSM
 • مقاومت روغن: NBR، CR، FKM
 • مقاومت حرارتی: SBR، EPDM، سیلیکون، FKM، CSM

کلام آخر ساخت غلطک لاستیکی

ساخت غلطک لاستیکی و انواع روکش های غلطک، چرخ های صنعتی، غلطک سیلیکونی، غلطک پلی یورتان، غلطک چاپ و… را میتوانید با متریال دلخواه خود سفارش دهید.

بیشتر بخوانید مقاله ساخت غلطک لاستیکی : تولید کننده اورینگ اصفهان