رایج ترین فرآیند لاستیک سازی

رایج ترین فرآیند لاستیک سازی

رایج ترین فرآیند لاستیک سازی به چهار شکل مختلف در سراسر جهان وجود دارد. هر فرآیند تولید دارای مزایای خاصی است که آن را به یک انتخاب ایده آل برای تولید لاستیک و ایجاد انواع خاصی از محصولات تبدیل می کند. درک فرآیند تولید لاستیک به شما کمک می‌کند تا پیامدهای هزینه و معاوضه را بهتر درک کنید. رایج ترین فرآیندهای تولید لاستیک عبارتند از: اکستروژن، فرو بردن لاتکس، قالب گیری و تقویم .

شکل دهی رایج ترین فرآیند لاستیک سازی

شکل دهی به معنی فرم دادن یا شکل گیری تدریجی یک آمیزه لاستیکی به همراه واکنش شبکه ای شدن آن می باشد. باید گفت ماشین آلات شکل دهی درلاستیک ها تقریباً مشابه ماشین آلات شکل دهی پلاستیک ها می باشد. انتخاب یک فرآیند شکل دهی باید با در نظر گرفتن پارامتر  های فنی و اقتصادی و همچنین برای رسیدن به یک پخت کاملاً یکنواخت در محصول صورت پذیرد. در هنگام شکل دهی یا فرآیند پخت همزمان با شکل  دهی صورت می پذیرد که به آن دسته ای (Batch) گویند و یا مانند تسمه نقاله یا شیلنگ یا روکش های کابل فرآیند پخت بعد از شکل دهی انجام می  شود که به آن پیوسته (Continues) گویند.

شکل دهی به سه طریق انجام می شود:

 • قالب گیری و تزریق

  • قالب گیری فشاری
  • قالب گیری انتقالی
  • قالب گیری تزریقی
 • اکستروژن

  • اکستروژن با اعمال برش بالا در کلگی
 • کلندرینگ

  • کلندر دستگاهی است مخصوص شکل دهی و تولید ورق است ولی رل میل ها در اختلاف توزیعی ،per-shaping یا شکل دهی اولیه و یا برای mastication را برای هموژناسیون و غیره به کار می رود.

بیشتر بخوانید مقاله رایج ترین فرآیند لاستیک سازی : تولید کننده کاسه نمد اصفهان

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

اکستروژن

اکستروژن با یک ترکیب غیرمولد شده در یک اکسترودر تغذیه می شود. هنگامی که در اکسترودر قرار می گیرد، به رنگ منتقل می شود، که یک ابزار تولید تخصصی است که برای شکل دادن به لاستیک استفاده می شود. هنگامی که ترکیب به رنگ رسید، فشار فرآیند آن را از طریق دهانه اکسترودر وارد می‌کند.

محصول اکسترود شده باید قبل از اینکه ” قابل استفاده ” در نظر گرفته شود، هواساز شود. توجه به این نکته مهم است که هر ترکیب لاستیکی باید دارای یک بسته بهبودی باشد که قبل از جوشکاری مخلوط شده باشد.

در طی فرآیند آتشفشان ، لاستیک ممکن است متورم یا منقبض شود، پس از جوشکاری، طول اکستروژن لاستیک ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. تولید اکستروژن این مزیت را دارد که می تواند محصولاتی را در مقادیر زیاد با هزینه تولید کمتر تولید کند. برخی از محصولات لاستیکی رایج که به روش اکستروژن ساخته می شوند شامل پروفیل ها، طناب ها، لوله ها، واشرها و ورق های لاستیکی می باشند فرو بردن لاتکس زمانی اتفاق می افتد که قالب های  دیواره نازک در ترکیبات لاتکس غوطه ور شوند و سپس به آرامی خارج شوند.

ضخامت محصول غوطه وری را می توان به راحتی با فرو بردن مجدد محصول در ترکیب لاتکس افزایش داد. پس از تکمیل فرآیند غوطه وری ، محصول با استفاده از آتشفشان به پایان می رسد. بسته به محصول فرو رفته ، ممکن است به بهبود های بعدی نیز نیاز باشد.

در شرکت Hygenic ما از یک فرآیند غوطه وری ویژه برای دستیابی به محصول نهایی بهینه استفاده می کنیم. مزیت اصلی قالب گیری  و سازه ای ، امکان غوطه ور کردن محصولات لاتکس با دیواره های نازک تر و ایجاد اشکال پیچیده تر از اکستروژن است. برخی از محصولات متداول قالب سازی شده شامل دستکش لاستیکی ، گیره ، کیسه ها، بادکنک ، لوله و غیره است.

انواع رایج ترین فرآیند لاستیک سازی

فرایند قالب گیری شامل سه فرآیند تولید تشکیل شده است از جمله قالب سازی فشرده سازی ، قالب سازی انتقال و قالب تزریق.  قالب‌گیری فشرده اکنون قدیمی‌ترین و ارزان‌ترین فرآیند است.

قالب سازی فشرده سازی در رایج ترین فرآیند لاستیک سازی

در طول قالب‌گیری فشرده‌سازی، یک ترکیب لاستیکی به شکل خالی (تکه لاستیک) تشکیل می‌شود. سپس قسمت خالی درون یک حفره قالب قرار می گیرد تا شکل بگیرد. زمان گرمایش آهسته است ، و در نتیجه زمان پخت طولانی می شود. گرمایش می تواند از سه دقیقه برای دیوارهای نازک تا چندین ساعت برای دیوارهای ضخیم باشد. برخی از مزایای این فرآیند مناسب بودن آن برای ترکیبات لاستیکی با سطح وسیع و قابلیت استفاده از ترکیبات لاستیکی با ویسکوزیته بالا و خواص جریان ضعیف است.

در سمت پایین ، روند تولید با میزان تولید پایین زمانبر است. برخی از محصولات متداول ساخته شده با فرآیند قالب گیری فشرده سازی شامل مهر و موم ، حلقه های o ، مقره های برقی و بندهای سیلیکونی هستند.

بیشتر بخوانید مقاله رایج ترین فرآیند لاستیک سازی : تولید کننده بلادر اصفهان

قالب سازی انتقال

قالب انتقال یک پیشرفت طبیعی در توسعه برای محدود کردن معایب فشرده سازی قالب است. این فرآیند با بارگذاری یک خالی در محفظه شروع می شود، که سپس در چندین حفره توزیع می شود. در این مرحله اولیه، لاستیک از قبل گرم می شودو باعث می شود لاستیک از طریق کانال ها جریان یابد. این پیش گرم کردن زمان پخت را کوتاه می کند.

این فرآیند به لاستیک اجازه می‌دهد تا راحت‌تر جریان داشته باشد و حفره‌های قالب را به طور موثرتری پر کند. با این حال، قالب ها پیچیده‌تر و گران‌تر هستند.

قالب تزریق

قالب گیری تزریقی سومین فرآیند قالب گیری رایج است. در قالب گیری تزریقی، واحد پرس و واحد تزریق به عنوان دو واحد مجزا با کنترل های مستقل عمل می کنند. واحد پرس اجازه می دهد تا قالب ها به صورت افقی یا عمودی قرار گیرند. یک واحد اکسترودر همچنین می‌تواند با حرکت در یک الگوی از پیش برنامه‌ریزی شده، چند پرس را انجام دهد.

همه اینها منجر به تزریق کوتاه مدت با مقادیر زیادی پیش گرمایش می شود. این نوع قالب، جابجایی فضای خالی را حذف می کند، فرآیندها را می توان خودکار کرد، و حفره ها دشوار هستند و کانال های جریان به راحتی پر می شوند

تقویم

آخرین و متداول‌ترین فرآیند تولید تقویم نامیده می‌شود که در آن مواد نرم شده توسط غلتک‌های ضد چرخش به سمت مرکز رانده می‌شوند. غلتک ها مواد را می گیرند.

ضخامت کلی محصول با فاصله بین سیلندرها تعیین می شود که می تواند برای ضخامت های مختلف محصول تنظیم شود. وقتی مواد از میان غلطکهای سرد عبور می‌کنند، باید آن را آتشفشان کنید. این فرآیند برای تولید ورق های لاستیکی یا فیلم های لاستیکی مناسب است. از مزایای تقویم می توان به کنترل ضخامت محصول و توانایی تولید قطعات باریکتر و پهن تر از اکستروژن اشاره کرد.

با این حال ، تقویم هزینه های عملیاتی بالایی در مقایسه با سایر مراحل دارد.

هر فرآیند تولید برای تولید انواع خاصی از محصولات لاستیکی ایده آل است. درک فرآیندهای موجود می تواند تا حد زیادی برنامه ریزی تولید را ساده کند، زیرا هر فرآیند هزینه و محدودیت های زمانی خاص خود را دارد.

بیشتر بخوانید مقاله رایج ترین فرآیند لاستیک سازی : تولید کننده اورینگ اصفهان