راهنمای انتخاب گسکت

راهنمای انتخاب گسکت

گسکت یا واشر در فرهنگ فارسی به معنای درز و آستر است. در فرهنگ لغت اصطلاحات فنی واشر به این صورت تعریف شده است: گسکت آب بند مکانیکی است که به گونه ای طراحی شده است که در فضای خالی بین دو جسم (اتصالات فلنجی) که تحت فشار هوا یا آب هستند قرار گیرد تا نشت سیال از آن خارج شود. لایه بین سطوح فلنج باید جلوگیری و آب بندی شود. معمولاً با برش موادی که به صورت ورق هستند تولید می شوند. هنگام انتخاب این نوع باید راهنمای انتخاب نوع مناسب فلنج را بدانید تا بتوانید با فلنج مورد نظر نوع مناسب را انتخاب کنید. برای این کار بهتر است با انواع آنها آشنا شوید.

انواع گسکت

 • گسکت غیر فلزی:

یکی از انواع گسکت­ ها، مدل غیر فلزی آن است که از موادی مانند گرافیت، آزبست، لاستیک، کاغذ و… ساخته می شوند. این نوع به دلیل مقاومت کمی که در برابر دما و فشار دارند، در بخش های کم فشار استفاده می شود.

 • گسکت های غیر فلزی :

گسکت یا واشرهای غیر فلزی می‌توانند به راحتی و با فشار کم فشرده شوند. گسکت های غیر فلزی در دمای پایین استفاده می‌شوند اما نوع گرافیتی‌شان تا دمای ۵۰۰ درجه سانتیگراد قابل استفاده است. واشرهای غیر فلزی ارزان‌ترین و در دسترس ترین نوع واشرها هستند. این واشرها همچنین به عنوان واشر نرم نیز شناخته می‌شوند.

متداول‌ترین مواد مورد استفاده در این نوع گسکت  یا واشرها شامل موارد ذیل است:

 • گرافیت
 • تفلون
 • لاستیک
 • PTFE
 • فیبربدون آزبست فشرده شده (CNAF)
 • گسکت نیمه فلزی:

نوعی گسکت است که از دو جنس فلز و غیر فلز به صورت ترکیبی ساخته می ­شود. نوع نیمه فلزی به دلیل استفاده از فلزات مقاومت و استحکام بالایی دارد و به دلیل استفاده از مواد غیر فلزی، آب بندی فلنج ها را به درستی انجام می دهد.

بیشتر بخوانید مقاله راهنمای انتخاب گسکت : تولید کننده کاسه نمد اصفهان

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

 • گسکت یا واشر فلزی

نوعی واشر هستند که از فلزات فولادی، مسی و آلومینیومی ساخته می شوند و در مواردی که دما و فشار بالا باشد در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. نوع رینگ آن پرمصرف ترین نوع فلز است که از فولاد یا آلیاژ نرم ساخته می شود و به دلیل مقاومت بالا در برابر فشار و دما برای آب بندی یا آب بندی فلنج در صنایع مختلف استفاده می شود.

برای ساخت واشر فلزی از مواد مختلفی استفاده می‌شود که شامل موارد زیر هستند:

 • آهن نرم
 • فولاد کم کربن
 • استیل ضد زنگ
 • مونل
 • اینکونل

ویژگی گسکت ها

واشرها باید در برابر خوردگی در برابر مایعات و موادی که با آنها در تماس هستند مقاومت بالایی داشته باشند.

نوع مورد استفاده در صنایع شیمیایی باید در برابر مواد اسیدی و قلیایی و رطوبت محیط مقاوم باشد تا در اثر تماس با آن دچار خوردگی نشود. مواد مورد استفاده در ساخت آنها باید مقاومت بالایی در برابر دما و فشار داشته باشند تا بتوانند به درستی عمل کنند. واشرها باید قیمت مناسب و منصفانه ای داشته باشند تا در صورت خرابی یا تعمیر، هزینه های زیادی را برای صنعت مورد نظر به همراه نداشته باشد.

گسکت  یا واشر سیلیکونی

سیلیکون به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر دما، ماده بسیار مناسبی برای ساخت واشر به حساب می آید. همچنین به دلیل مقاومت بالا در برابر اشعه ماوراء بنفش برای استفاده در فضای باز بسیار مناسب است. همچنین به دلیل مقاومت بالای شعله، واشر سیلیکونی در صنایع الکترونیک و حمل و نقل کاربرد فراوانی دارد.

واشر لاستیکی و پلاستیکی

به دلیل خاصیت ارتجاعی بسیار بالای لاستیک، از این ماده برای ساخت واشرهای زیادی استفاده می شود. لاستیک به راحتی می تواند تغییر شکل داده و درزها را بپوشاند تا مهر و موم مناسبی ایجاد کند. برخی از انواع پلیمرها با خواص لاستیک مانند معمولا برای ساخت واشر استفاده می شود. از واشرهای لاستیکی و پلاستیکی می توان به الاستومر ترموپلاستیک، لاستیک ترموپلاستیک و پی وی سی اشاره کرد.

گسکت ها معمولاً از مواد مختلفی ساخته می‌شوند، برخی از آن‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • لاستیک
 • چوب پنبه یا کاغذ
 • فلز
 • فوم و …

بیشتر بخوانید مقاله راهنمای انتخاب گسکت : تولید کننده بلادر اصفهان

ارزیابی مقاومت شیمیایی گسکت ها

قبل از انتخاب یکی از متریال های بالا برای گسکت باید مقدار مقاومت گسکت در برابر مواد شیمیایی بررسی شود. لذا ویژگی های خورندگی سیال در این انتخاب نقش مهمی را ایفا می کند. برای مثال لاستیک نیتریل NBR، در برابر انتقال نفت مقاوم بوده اما در انتقال سیالات اکسید کننده از بین می رود.

در مقابل متریال Eptfe برای تمامی سیالات با PH در محدوده ی 14-0 مناسب است اما نمی تواند در انتقال فلزات قلیایی مذاب و فلوئور به کار برده شود. این انتخاب ممکن است برای بعضی از افراد گیج کننده باشد و این به دلیل این است که باید همه واقعیت ها را در مورد جایی که گسکت به کار برده می شود شناخته شود تا گسکت انتخاب شده به شکل مناسب عمل کند.

عوامل موثر در ساختار گسکت (غیر فلزی، فلزی، نیمه فلزی)

گسکت یا واشرهای فلزی مقاومت بالایی دارند، در حالی که واشرهای غیر فلزی انعطاف پذیر بوده و به راحتی شکل می گیرند.

واشرهای نیمه فلزی واشرهای ترکیبی و کامپوزیتی هستند که مقاومت بالایی در واشرهای فلزی و انعطاف پذیری واشرهای غیرفلزی دارند.

انواع گسکت یا واشر از نظر ساختار:

 • گسکت یا واشر ژاکت دار:

در این نوع واشر انعطاف پذیری و کارایی واشرهای نرم (لاستیکی یا پلاستیکی) با مقاومت و دوام ایجاد شده توسط روکش فلزی ترکیب شده است. از انواع این واشر می توان به واشر تک ژاکت و واشر دو ژاکت اشاره کرد که نوع دوم مقاومت بسیار خوبی در برابر فشار، دمای بالا و خوردگی دارد. نوع دیگر آن واشر ژاکت شیاردار است و همچنین می توان به واشر ژاکت نوع فرانسوی اشاره کرد که هم در داخل و هم از بیرون با فلز پوشیده شده است.

 • گسکت یا واشر سخت:

واشرهای سخت معمولاً از فلز ساخته می شوند و قیمت کمتری نسبت به واشرهای ژاکت دارند. این واشرها در برابر دما و فشار مقاومت بالایی دارند اما برای اینکه با واشرهای سخت به آب بندی خوب برسید نیروی زیادی لازم است زیرا این واشرها انعطاف پذیر نیستند و برای اتصال آنها باید نیرو و انرژی زیادی مصرف کنید. سفت شد.

 • واشر حلقه ای  گسکت رینگی Ring Joint Gasket) )

واشرهای حلقه بر اساس استانداردهای API 6A و ASME B16.20 ساخته شده اند و برای اتصال فلنج های Ring Type Joint: RTJ مطابق با استانداردهای API 6A, ASME B16.5, MSSSP-44 استفاده می شوند. جنس آنها معمولاً فولاد ضد زنگ 304 یا 316 یا آهن نرم و دارای سطح مقطع بیضی یا هشت ضلعی است. آنها می توانند فشار و دمای بالا را تحمل کنند و بیشتر در محیط هایی که عوامل خورنده وجود دارد استفاده می شوند. همیشه توصیه می شود که سختی واشر رینگ کمتر از سختی فلنج های مورد نظر باشد.

واشر حلقه ای پرمصرف ترین واشر فلزی است که از فولاد یا آلیاژ نرم ساخته شده و به دلیل مقاومت بالا در برابر فشار و دما برای آب بندی یا درزبندی فلنج در صنایع متفاوت استفاده می شود.

بیشتر بخوانید مقاله راهنمای انتخاب گسکت : تولید کننده اورینگ اصفهان