رابرلاینینگ

 رابرلاینینگ | آستر لاستیکی چیست؟

 رابرلاینینگ (به انگلیسی: rubber lining) یا رویه پلاستیکی نوعی ماده‌ی پلیمری یا لاستیک صنعتی الاستیک سخت است که برای پوشش بیرونی و داخلی محفظه‌هایی چون مخازن، لوله‌ها و… به کار می‌رود تا این نوع قطعات لاستیکی تجهیزات را در برابر مواد خورنده و سایش محافظت کنند و عمر آنها بیشتر شود. به‌منظور محافظت از سطوح فلزی در برابر خورندگی مواد شیمیایی و سایش توسط مواد ساینده از پوشش لاستیکی به ضخامت حداقل ۳ میلی‌متر روی سطوح فلزی استفاده می‌شود. همچنین در سطوح بتنی نیز به‌منظور جلوگیری از نفوذ مواد شیمیایی مختلف و یا تخریب توسط مواد ساینده توسط پوشش لاستیکی محافظت می‌شوند. این امر باعث افزایش طول عمر مخازن می‌شود.

 لاستیک از سال ۱۹۲۹ میلادی در صنعت استفاده شده است. زمانی که متخصصان صنعت متوجه شدند که برای محافظت از مخازن ذخیره‌سازی فولاد و بتن عالی است. در این مطلب با کاربرد رابرلاینینگ مخازن، اسید و آب و مراحل اجرای رابرلاینینگ آشنا می‌شوید و به خواص لاستیک کاری مفصلاً پی خواهید برد.

برای استعلام قیمت و خرید رابرلاینینگ در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت تماس بگیرید.

 رابرلاینینگ مخازن چیست و اهمیت استفاده از آن در صنایع

 پوشکاری با ورق لاستیک غالبا جهت محافظت سطوح داخلی مخازن، لوله‌ها و قطعات با کاربری‌های زیر در صنایع نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، حفاری، معدن و کارخانه‌ها تولید یا حمل مواد خورنده استفاده می‌شود.

 رابرلاینینگ مخازن ذخیره اسیدهایی از قبیل اسیدکلریدریک، آب‌ژاول یا همان هیپوکلریت سدیم، اسیدسولفوریک رقیق، اسید فسفریک و اسید نیتریک و مخازن ذخیره قلیاهایی مثل سود سوزآور یا همان کاستیک سودا.  به‌عنوان لایه نفوذناپذیر در دستگاه‌های کاشی و آجرکاری ضد اسید و باز در مخازن یا سامپ های خنثی‌سازی اسید و باز (Neutralization sumps).

 رابرلاینینگ مخازن حمل مواد خورنده

 •  رابرلاینینگ مخازن واحدهای تصفیه آب‌های صنعتی (WTP-Water Treatment plant) در نیروگاه‌ها و کارخانجاتی که به نحوی استفاده‌کننده دائمی آب هستند و به تولید آب (Demineralised Water) نیازمندند مانند مخازن (Mixed-Bed Tanks)، مخازن آنیونی و کاتیون (Cation tanks & Anion)، مخازن شستشو و احیای رزین (Resin Back Washn Tanks) .
 •  داخل سل‌های الکترولیز در کارخانه‌های کلر آلکالی (Elektrolyse Cell Chlorakali).
 •  لوله‌ها و شیرآلات انتقال آب‌نمک، آب دریا و مواد خورنده.
 •  در لوله‌ها و اتصالات و پوسته پمپ‌ها و هر قسمتی از معادن که خورندگی ناشی از سایش وجود داشته باشد.

 ویژگی‌های لاستیک کاری (رابر لاینینگ)

 از موارد زیر می‌توان به‌عنوان خواص رابرلاینینگ نام برد:

 •  مقاومت مطلوبی در برابر سایش دارد.
 •  عایق حرارتی است.
 •  قابلیت تغییر در شکل و سایز دارد.
 •  قابلیت اتصال به سطوح فلزی با چسب مناسب را داراست.
 •  قابلیت میرایی آن که از ضربه، انفجار و لرزش جلوگیری می‌کند.
 •  انعطاف‌پذیری و کشش آن که آن را به یک درزگیر عالی تبدیل می‌کند.

 رابرلاینینگ مخازن آب چیست؟

رابرلاینینگ مخازن آب با آسترهای سفارشی از لاستیک بوتیل یا EPDM ساخته شده می‌شوند. هر دوی این مواد غشاهای مصنوعی انعطاف‌پذیر هستند و برای پوشش مخازن آب ایده‌آل هستند و خواص مشابهی دارند. لاستیک بوتیل و EPDM یک سطح کاملاً ضد آب ایجاد می‌کنند و با ساختار مولکولی که دارند، در مقابل انتقال مایعات یا بخار بسیار مستحکم هستند.

 ازآنجاکه هم لاستیک بوتیل و هم EPDM هیچ نرم‌کننده یا افزودنی ندارند که می‌توانند در طول زمان تبخیر یا شسته شوند، خواص مقاومت در برابر هوازدگی این دو ماده بسیار عالی است، با وجود قرارگرفتن در معرض نور خورشید، اشعه ماورای‌بنفش و ازن، استحکام و کشش تقریباً طی سالیان متمادی بدون تغییر باقی می‌ماند.

 رابرلاینینگ مخازن اسید چیست؟

 برای محافظت از قطعات و مخازن از مواد شیمیایی مانند اسید باید از رابرلاینینگ مقاوم در برابر این مواد استفاده کرد. یکی از این مواد هیدروکلریک‌اسید است که در کاربرد و غلظت‌های متنوع در صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای این نوع اسید معمولاً از رابرلاینینگ نرم و طبیعی استفاده می‌کنند. اگر این اسید رقیق باشد؛ یعنی غلظت آن کمتر از ۳۰ درصد باشد، باید از پوششی استفاده کرد که قوی باشد و بتواند از مخازن در برابر آب هم محافظت کند.

 مراحل اجرای رابرلاینینگ

 مراحل آماده‌سازی رابرلاینینگ به ترتیب شامل موارد زیر می‌شود:

 •  گام آماده‌سازی سطوح پایه
 •  گام آماده‌سازی اوراق لاستیکی
 •  استفاده از ورق‌های لاستیکی روی سطح فلز
 •  گام پروسه ولکانیزاسیون
 •  فرایند بررسی و آزمودن

 چسب رابرلاینینگ چیست؟

 عمر آستر لاستیکی بسیار به چسبندگی مداوم روکش لاستیکی به زیرلایه فلزی وابسته است. چسب لاستیکی مواد چسبنده ویژه‌ای‌اند که جهت چسباندن فلز به فلز و لاستیک به فلز استفاده می‌شوند. ازآنجایی‌که کاربرد آن کمی با دیگر چسب‌ها متفاوت است، از افزودنی‌ها و مواد شیمیایی ویژه‌ای برای افزایش شدت چسبندگی و همچنین به‌اندازه کافی بادوام برای مقاومت در برابر دماهای بسیار گرم یا سرد تشکیل شده است. فلزاتی مانند آلومینیوم، فولاد، مس و غیره از چسب‌های لاستیکی به‌عنوان عامل اتصال برای اهداف چسباندن استفاده می‌کنند.

 •  معرفی چسب سیانواکریلات

 سیانواکریلات، چسب مناسبی برای رابرلاینینگ است، همان‌طور که برای بسیاری از بسترها یک چسب کاربردی است. چسب سیانواکریلات یک رزین اکریلیک است که ماده اصلی آن، سیانواکریلات، یک مونومر اکریلیک است که بعد از عمل‌آوری به حالت پلاستیکی تبدیل می‌شود. درحالی‌که برای اجرا نیاز به وجود رطوبت دارد، پیوند فوراً بسیار محکم می‌شود.

رابرلاینینگ فقط برای محافظت از دیواره مخازن به کار نمی‌رود؛ بلکه هر کجا که عوامل شیمیایی و عوامل سایشی باعث ازبین‌رفتن سطح فلز شوند از رابر لاینینگ استفاده می‌شود مثل دیواره لوله‌ها، فلنج‌ها، پوسته‌های پمپ، پروانه‌های معادن و دیواره آسیاب‌ها، رآکتورها، حوضچه‌ها، دودکش‌ها، اتصالات و…!

صنایع لاستیک سازی ماهان صنعت تولیدکننده انواع رابرلاینینگ و دیگر محصولات لاستیکی صنعتی در اصفهان، پاسخگو تمام مشتریان عزیز است. برای استعلام قیمت و خرید انواع رابرلاینینگ با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید رابرلاینینگ در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ما تماس بگیرید.

صنایع لاستیک سازی ماهان صنعت، تولیدکننده رابرلاینینگ در اصفهان و تمامی محصولات صنعتی لاستیکی آماده پاسخگویی به مشتریان عزیزان است.

03133686571-09136854152

پیشنهاد مطالب مرتبط: