دیافراگم کمپرسور | کمپرسور دیافراگمی

دیافراگم کمپرسور

 دیافراگم کمپرسور (Compressor rubber diaphragm) از دو دستگاه، یک دستگاه هیدرولیک و یک دستگاه فشار هوا تشکیل شده است. دیافراگم فلزی بخشی از محافظ میان این دو دستگاه است. ولوهای کمپرسور دیافراگمی گاز بر پوشش دیافراگم نصب می‌شوند و با رینگ‌های فلزی آب‌بندی می‌شوند. مجموعه دیافراگم از سه صفحه جداگانه تشکیل شده که بین دو حفره صفحه، عملیات ورودی و خروجی هوا اتفاق می‌افتد. بخش کنترل موتور میل‌لنگ هیدرولیکی پیستون را در فشار کم‌حرکت می‌دهد و حرکت پیستون مایع هیدرولیک مخالف را تنظیم می‌کند تا نوسان حفره باعث تغییر روند هوا شود. بعضی از قسمت‌های دستگاه هیدرولیک می‌توانند به طور خودکار پمپاژ کنند و شیر مایع هیدرولیک و شیر هیدرولیک هوا را که هوای اضافی را پمپ می‌کند، پر نمایند.

 انواع کمپرسور دیافراگمی

 کمپرسورهای دیافراگمی نوعی از کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت هستند که به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند؛ مانند:

 •  پمپ دیافراگمی دستی (Manual)

 •  پمپ دیافراگمی الکتریکی (Electrical)

 •  پمپ دیافراگمی بادی (Pneumatic)

بیشتر بخوانید : تولید کننده دیافراگم لاستیکی در اصفهان

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

 مزایای دیافراگم کمپرسور

 آیا می‌دانید با استفاده از دیافراگم کمپرسور از چه خدماتی بهره‌مند می‌شوید؟

 • فشرده‌سازی بدون سایش به دلیل مهر و موم‌های ساکن در جریان گاز.

 •  فشار تخلیه تا ۳۰۰۰ بار.

 •  فشرده‌سازی بدون روغن به دلیل جداسازی هرمتیک بین محفظه گاز و روغن.

 •  جلوگیری از آسیب‌دیدگی با خاموش‌شدن خودکار در صورت خرابی دیافراگم.

 آشنایی با اجزای دیافراگم کمپرسور

 بخش‌های دیافراگم کمپرسور شامل چند جز می‌شوند: پیستون‌های هیدرولیک، دریچه‌های بررسی، سوپاپ چک هیدرولیک ورودی، شیرهای پمپ هیدرولیک، شیشه درون پمپ که نشانگر دید مایع هیدرولیک در پیستون است را فراهم می‌کند و پمپ تزریق هیدرولیک می‌شود.

 •  سوپاپ چک هیدرولیک ورودی: مایع هیدرولیک سوپاپ چک ورودی.
 •  دریچه‌های بررسی: شیرهای کنترل برای تطبیق با گاز فرایند طراحی شده‌اند. دریچه‌ها برای بازدید، تعویض یا تعویض کمپرسور به‌راحتی قابل‌دسترسی هستند.
 •  شیرهای پمپ هیدرولیک: فشار موجود در دستگاه هیدرولیک را کنترل می‌کند. حرکت ترکیبی ساقه، توپی و فنر محدوده فشار شیر را مشخص می‌کند.
 •  پیستون‌های هیدرولیک: پیستون فشار درون دیافراگم قرار دارد. برای اجزایی با فشار بالاتر، یک پیستون بدون حلقه، بدون بسته‌بندی، به حالت بازگشت نیز تنظیم می‌شود.
 •  پمپ تزریق هیدرولیک: پمپ تزریق مایعات به دستگاه هیدرولیک وصل است که توسط میل‌لنگ هدایت می‌شود.

 بررسی جنس کمپرسور دیافراگمی

کمپرسور دیافراگمی از مواد متنوعی برای ساخت بدنه و مخزن دیافراگمی استفاده می‌کنند. در زیر جنس‌های شایع بدنه و مخزن دیافراگمی آورده شده‌اند:

 آلومینیوم (Al): یک جنس متداول و سبک برای ساخت بدنه کمپرسورهای دیافراگمی با کاربری‌های کمتری از نظر شرایط شیمیایی.

 پلی‌وینیلی دین فلوراید: (PVDF) از جنس‌های شیمیایی و مقاوم در برابر تأثیرات شیمیایی برای ساخت بدنه استفاده می‌شود.

 پلی‌پروپیلن: (PP) از جنس‌های متداول برای بدنه کمپرسورهای دیافراگمی که دارای خواص مقاومتی و شیمیایی مناسبی هستند.

 استنلس‌استیل (SS): مورداستفاده برای ساخت بدنه و مخزن کمپرسورهای دیافراگمی به‌خصوص در مواردی که نیاز به مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و شرایط شیمیایی خاص دارند.

 جنس‌های مختلف مخزن دیافراگمی

 •  سنتوپرن (Santoorene)
 •  موادهایت رل (Hytrel)
 •  وایتون (Viton)
 •  اتیلن پروپیلن دی ان مونومر (EPDM)
 •  نئوپرن (Neoprene)

کاربرد کمپرسورهای دیافراگمی

 کمپرسورهای دیافراگمی ابزارهای متعددی هستند که در صنایع مختلف استفاده می‌شوند و به‌عنوان یکی از کمپرسورهای کارآمد در نظر گرفته می‌شوند. این کمپرسورها در برخی از صنایع بسیار حیاتی و مؤثر هستند و از جمله کاربردهای آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 صنایع تولیدات اسید و باز: در تولید اسید و باز، کمپرسورهای دیافراگمی برای فرایندهای شیمیایی به کار می‌روند.

 صنایع گاز و پتروشیمی: در این صنایع که با گازهای قابل‌انفجار سروکار دارند، استفاده از کمپرسورهای دیافراگمی بسیار مناسب و ضروری است.

 دستگاه‌های بیولوژی و آزمایشگاهی: کمپرسورهای دیافراگمی در دستگاه‌های آزمایشگاهی و تجهیزات بیولوژی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 شرکت‌ حفاری: در این شرکت‌ها برای مکانیزه‌کردن فرایند حفاری و استخراج از زمین از کمپرسورهای دیافراگمی استفاده می‌شود.

 شرکت‌های پالایش گازها و نفت و گاز: این شرکت‌ها نیز برای پردازش گازها و نفت و گاز از کمپرسورهای دیافراگمی بهره می‌برند.

 صنایع دارویی: در صنایع داروسازی و تولید محصولات دارویی، کمپرسورهای دیافراگمی برای فرایندهای مختلف از جمله تولید و بسته‌بندی داروها استفاده می‌شوند.

 معرفی کمپرسور دیافراگمی گاز

 کمپرسور دیافراگمی گاز در قسمت بیرونی به طور کامل آب‌بندی شده‌اند. کل محفظه تراکم کمپرسور به‌وسیله آب‌بندهای استاتیک و فلزی آب‌بندی‌شده است و نرخ نشتی تا در این کمپرسورها کاملاً قابل‌دستیابی است. نرخ‌های نشتی تا نیز با تغییراتی در طراحی می‌تواند حاصل شود. این نشتی‌های بسیار پایین موجب می‌شود تا از کمپرسورهای دیافراگمی بتوان برای نیروگاه‌های اتمی و برای تراکم گازهای سمی استفاده کرد. این متریال باید دارای مقاومت و الاستیسیته بالا باشد که شامل موارد زیر خواهد بود:

 فولاد ضدزنگ به همراه کروم و نیکل. این متریال می‌تواند در مقابل بسیاری از مواد شیمیایی مقاومت کند و همچنین خواص مکانیکی بسیار مناسبی دارد. این متریال بسیاری از نیازهای ما را برای صفحات دیافراگمی برآورده می‌سازد و در نتیجه پرکاربردترین نوع متریال برای کمپرسورهای دیافراگمی است. برخلاف دیگر انواع کمپرسورها، سایشی درون رینگ‌های پیستون و استافینگ باکس‌ها وجود نخواهد داشت. همچنین نیازی به استفاده از گاز بافر (buffer) یا پرج (purge) در آب‌بندهای استافینگ باکس وجود ندارد. گاز پروسسی دقیقاً با همان درجه خلوصی که به کمپرسور وارد شده بود، از آن خارج می‌شود.

بیشتر بخوانید : دیافراگم لاستیکی  

 کمپرسور دیافراگمی گاز کاربرد متنوعی دارد و در اغلب فرایندهای تراکمی که دبی پایین و فشار نسبتاً بالا است می‌توان از آنها استفاده کرد؛ اما باتوجه‌به نشتی بسیار پایین، این کمپرسورها گزینه مناسبی برای نیروگاه‌های اتمی و برای تراکم گازهای سمی هستند. همچنین در مواردی که گاز با خلوص بالا نیاز به تراکم دارد کاربرد دارند. عمده صنایع مصرف‌کننده این کمپرسورها، صنایع غذایی، دارویی و صنعت اتمی است.

 فولاد ضدزنگ به همراه کروم و نیکل. این متریال می‌تواند در مقابل بسیاری از مواد شیمیایی مقاومت کند و همچنین دیافراگم کمپرسور گاز خواص مکانیکی بسیار مناسبی دارد.