تفاوت پکینگ پیستون و گلویی

تفاوت پکینگ پیستون و گلویی

پکینگ های سیلیکونی گلویی و پیستونی، برای قرار گرفتن در یک شیار و تحت فشار بودن میان دویا چند بخش طراحی شده است تا آب بندی در محل اتصال ایجاد نماید و درمصارف بهداشتی و پزشکی و غذایی و کارخانجات ساخت قطعات خودرو، پزشکی ( اورینگ های ارتودنسی- ایمپلنت)، صنعت پوشاک، لوازم ورزشی، صنعت برق و… استفاده کرد.

همچنین در بسیاری از شرایط کاری و در طیف وسیعی از صنعت مورد استفاده قرار میگیرد. از پرکاربردترین آنها در صنایع ماشین سازی یا دستگاه سازی، صنایع نظامی و هوا فضا، کشتی رانی و دریایی و تقریبا کلیه صنایع کوچک و بزرگ استفاده می‌شود.

 در بعضی از موارد برای تحمل فشار بیشتر در پکینگ از یک رینگ پشتیبان هم استفاده می شود. پکینگ ها مانند دیگر قطعات آب بند وظیفه جلوگیری از نشت مایعات به قسمت اصلی دستگاه را دارد. پکینگ ها معمولاً از جنس لاستیک طبیعی یا مصنوعی می باشد که هر کدام بنا به نوع کاربرد از لحاظ ظاهری و متریال می تواند متغیر باشد. در این مقاله سعی داریم شما را با اندک تفاوت این دو سری پکینگ سیلیکونی آشنا کنیم. مسلما در حین کار این تفاوت بیشتر احساس می شود:

پکینگ پیستون:

 نوعی پکینگ لاستیکی جهت آببندی است که بر روی پیستون شافت نصب می گردد و آببند می کند. عملکرد پکینگ پیستونی به صورت سیل کردن یکطرفه می باشد؛ به نحوی که در پیستون قرار می گیرد. پکینگ پیستونی به آسانی بر روی شیارهای نشیمن قرار می گیرد و عملکرد آببندی ثابت و متحرکی در پمپ و جک ها بر عهده دارد.

پکینگ پیستون اصولا ‌ در جک‌های هیدرولیکی و پنوماتیکی استفاده می‌شود، آن ها در اول سیلندر قرار می‌گیرند تا پیستون را از بیرون زدگی مایعات یا گاز محافظت کند که باعث می‌شود آب‌بندی با بالاترین حد ممکن انجام شود.

 • ساختار پکینگ پیستون

    در ساختار پکینگ پیستون جک یا پکینگ پمپ پیستونی، لبه داخلی پکینگ پیستون بلند تر است و پکینگ به صورت پیستونی عمل آببندی را انجام می دهد. این شرکت تولید کننده انواع پکینگ پیستونی یا همان پکینگ پیستون جک در ابعاد مختلف می باشد. انواع پکینگ پیستون (پکینگ پیستونی) به صورت قالب سازی و تراشیدنی در این شرکت تولید می شود.

بیشتر بخوانید مقاله تفاوت پکینگ پیستون و گلویی: دیافراگم لاستیکی

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

پکینگ گلویی

پکینگ گلویی، برای آب بندی و جلوگیری از نشت مواد مایع درجک های پنوماتیکی بادی قرارمی گیرد.

این محصول، از نشت مواد به سمت خارج جلوگیری می‌کنند تا عملکرد سیلندر را بهبود بخشند و مراحل آب‌بندی را برای جلوگیری از درز پیدا کردن مایعات در جک‌های پنوماتیک بادی تضمین می‌کند. پکینگ گلویی در اول گاید قرار می‌گیرد و در جهت غیر موافق استوانه‌‌ی جک maxim میزان آب‌بندی را اعمال می‌کند.

 این شرکت تولید کننده انواع پکینگ گلویی جک یا همان پکینگ گلویی جک هیدرولیک یا پکینگ گلویی جک پنوماتیک در ابعاد مختلف می باشد. انواع پکینگ گلویی به صورت قالب سازی و تراشیدنی در این شرکت تولید می شود.

 • عملکرد پکینگ گلویی

    پکینگ گلویی جک هم در جک های آبی و هم در جک های بادی، به عنوان آببند بر روی جک بسته می شود. پکینگ گلویی در صنایع مختلف به پکینگ گلویی جک هیدرولیک، پکینگ گلویی جک پنوماتیک و یا به طور کلی پکینگ گلویی جک مشهور است. پکینگ گلویی نوعی پکینگ آببندی است که بر روی گلوی جک نصب و عمل آببندی را انجام می دهد. در ساختار پکینگ گلویی، لبه بیرونی پکینگ بلندتر می باشد.

بیشتر بخوانید مقاله تفاوت پکینگ پیستون و گلویی : ضربه گیر

کاربرد پکینگ پیستونی و گلویی

کاربرد هر دونوع از این پکینگ های لاستیکی یا سیلیکونی تقریبا مشابه است و اپراتور با توجه به شرایط مذکور در بالا یکی را انتخاب می نماید. اکنون با مواردی از سری کاربردهای آن ها آشنا شویم:

 • بالابر کامیون
 • صفحه های بالا بر
  تجهیزات و ماشین الات معدنی
 • جرثقیل
 • ماشین الات کشاورزی
 • انواع شیر های قابل استفاده در سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک

مزیت های پکینگ پیستونی و گلویی

همانطور که گفته شد برای هر دو سری مزایای مشابهی نیز عنوان می کنیم:

 • طول عمر بالا
 • اصطکاک پایین
 • طول عمر بالا
 • سرعت رفت و برگشتی بالا
 • طیف گسترده ی ابعاد و اندازه ها

بیشتر بخوانید مقاله تفاوت پکینگ پیستون و گلویی : کوپلینگ

جمع بندی

 اگر بخواهیم خلاصه مطالب این مقاله را در چند سطر داشته باشیم باید گفت: پکینگ­ ها سیل­­های متحرک و نوعی آب بند محسوب می گردد، که به صورت دینامیک بر روی پیستون و شافت پمپ ها آب بندی می کنند. عملکرد پکینگ­ ها به صورت یک طرفه و دو طرفه می باشد و از فشار 250 تا 700 بار را تحمل می کند.   

چنانچه لبه های بیرونی پکینگ بلندتر باشد، به صورت گلویی و اگر لبه داخلی بلندتر باشد به صورت پیستونی عمل می کند و در صورت متقارن بودن هر دو لبه هم پیستون و هم گلویی کار می کند.

بیشتر بخوانید مقاله تفاوت پکینگ پیستون و گلویی : انواع پکینگ پیستونی