بوش لاستیکی و پلی یورتان

بوش لاستیکی و پلی یورتان

در بخش ‌های بسیار مختلفی از سایر خودرو ها نام بوش را خواهید شنید؛ بوش‎ها در جاهای بسیار مختلفی خودرو وظایف های مختلفی را برعهده خواهند گرفت و انواع بسیار مختلفی نیز دارند؛ صنعت های لاستیک سازی مشاغل بسیار مختلفی را پوشش خواهند  داد.

برای تولید کردن لاستیک ها، بوش لاستیکی و پلی یورتان؛ انواع  برش های لاستیکی و اپراتورهای کارخانه های لاستیک دست بکار خواهند شد، در حالی که متخصصان فروش و بازاریابی به دنبال فروختن سایر محصولات بسیار متفاوت را به مردم ارائه می دهند. سایر شیمیدانان و سایر مهندسان راه  های متفاوتی برای پردازش کردن لاستیک ها طراحی خواهند شد؛ در همین لحظه بسیاری از طراحان صنعتی محصولات بسیار جدیدی را طراحی می نمایند. همه ی آنها و سایر کارکنان این قسمت ها، جزء  صنعتی می باشند  که سالانه بیش از 27 میلیون تن لاستیک را تولید می نمایند.

برای نمونه مدل بوش در سیلندر استفاده ی بسیار زیادی اند؛ که با بوش های موجود در سیستم های تعلیق سایر خودرو ها که به نام بوش لاستیکی نیز شناخته شده است، از لحاظ کارکردی و از لحاظ ظاهر فنی بشدت متفاوت اند و یا بوش اکسل خودرو که در بخش عقبی خودرو وظیفه‌ای بسیار مشابه بوش طبق را دارا است. 

بوش های لاستیکی کدام اند؟

بوش‌های لاستیکی به علت خاصیتی که دارا اند، مقاومت خیلی زیادی را در برابر کشش ها و حتی مقاومت در برابر دما های بسیار پایین دارند و عمر بسیار خوبی نیز دارند. اما در جاهایی از سایر خودرو که به علت سرعت و حرکت دمای بسیار بالا تولید می کنند بهتر می باشد از بوش‌های لاستیکی استفاده ننمایند.

بوش‌های پلی یورتان کدام اند؟

بوش‌های توزیع شده در بازار، از جنس اورتان با مقاومت گرمایی بسیار بالاتر استفاده خواهند شد؛  مزایای بوش‌های پلی یورتان نسبت به بوش‌های لاستیکی را می‌توانیم بگوییم که مقاومت بسیار زیاد تر و  بالاتری در برابر دماهای بالا دارند که از میزان انعطاف‌پذیری بسیار پایین‌تری برخور می باشند و فرمان‌پذیری خودرو را تا حدودی قابل توجهی  تحت تاثیر می دهند.

در مواردی در سایر خودروها نیز بوش‌های لاستیکی و پلی اورتان به عنوان محور اصلی عمل می‌نمایند و اتصالات دو قطعه را به صورتی قادر می‌سازند که نمونه ی  واقعی آن را می‌توان مفصل‎های طبیعی بدن بدانید جالب نیست؟! نتیجه ی این مدل از اتصالات  امکان حرکت دادن با وجود داشتن سایر اتصالات به شاسی ها  با منتقل کردن؛ کمترین ضربه ها را  خواهد داشت.

بیشتر بخوانید مقاله کوپلینگ انعطاف پذیر : تولید کننده کاسه نمد اصفهان

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

بوش لاستیکی و پلی یورتان چه مشکلاتی را رفع خواهد کرد؟

سایر بوش های لاستیکی و پلی یورتان مشکلاتی برای چرخش های ناهماهنگ را رفع می نماید؛ هماهنگی لازم برای چرخش و سایش های کاملا غیرطبیعی را رفع خواهند کرد. نقاط نصب کردن و قرار دادن قطعات را در ارتباطی بسیار مناسب خود با اجزای دیگر را چک خواهند کرد مخصوصا با قطعات تعلیقی مثل: بازوهای کنترل گر که برای حفظ کردن تراز چرخ، اهمیت بسیار زیادی دارد؛ آنها اجازه حرکت کردن همانند چرخش و کنترل نمودن، طبق‌های عقب را نخواهند داد و همین کار موجب جذب کردن لرزش و ضربه می گردد و موجب جلوگیری کردن از لرزش ها و سر و صدا  ها و نفوذ کردن  به داخل کابین گردد.

پلی یورتان چه چیزی است؟

باید بدانید که پلی یورتان ها دسته‌ای از موادی می باشند که از راه واکنش دادن یک پلی ال (الکلی با بیش از دو گروه هیدروکسیل واکنش پذیر در هر مولکول) با دی ایزوسیانات یا ایزوسیانات پلیمری در برابر حضور داشتن کاتالیزورها و سایر مواد های افزودنی بسیار مناسب تولید می‌ گردند.  برای تولید کردن پلی یورتان از انواع بسیار مختلفی دی ایزوسیانات ها و طیفی بسیار وسیعی از پلی ال ها استفاده ی بسیار زیادی می‌گردد، می‌توانیم طیف های گسترده‌ای از مواد را تولید نمایید تا نیازهای کاربرد های بسیار خاص را برآورده نمایید.

ساختار پلی یورتان و لاستیک را توضیح دهید؟

این ماده ی بسیار کاربردی و مهم، نتیجه نبوغ پروفسور اوتو بایر (۱۹۰۲-۱۹۸۲) می باشد که به عنوان “پدر” صنعت پلی یورتان و لاستیک شناخته شده است. منشا  اصلی پیدایش پلی یورتان به آغاز جنگ جهانی دوم است، هنگامی که برای اولین بار به عنوان جایگزین لاستیک شناخته شده است. در طول مدت جنگ جهانی دوم، از انواع بسیار مختلف پوشش‌های پلی یورتان برای ساخت لباس‌های بسیار مقاوم در برابر گاز خردل، رنگ آمیزی هواپیما با براقیت بسیار بالا و پوشش‌های خیلی مقاوم در برابر خوردگی و مواد شیمیایی و برای محافظت نمودن از فلز، چوب و سنگ تراشی استفاده ی بسیار زیادی شده است.

با پایان دادن جنگ، پوشش‌های پلی یورتان در مقیاس های صنعتی تولید خواهد شد و استفاده ی بسیار زیادی دارد و می‌توانستند برای کاربردهای بسیار خاصی به صورت سفارشی تهیه و توزیع خواهند شد. تا اواسط دهه ۵۰، سایر پلی اورتان‌ها در انواع بسیار زیادی از پوشش‌ها و چسب‌ها، الاستومرها و فوم‌های بسیار سفت و سخت یافت خواهند شد. اواخر دهه ۵۰ کف‌های قابل انعطاف بالشتکی بسیار راحت به شکلی تجاری در دسترس باشد. با توسعه دادن پلی اتیلن های ارزان قیمت، فوم‌های انعطاف پذیر درهایی را به سوی صنعت تودوزی و کاربردهای خودرویی، باز نمودند. پلی یورتان ها را در هرچیزی که لمس می‌نماییم یافت خواهد شد : میز، صندلی، اتومبیل، لباس، کفش، لوازم خانگی، تختخواب و حتی عایق بندی دیوارها و سقف و قالب‌های منازل. دانشمندان و متخصصان، به دنبال توسعه دادن فرمولاسیون، سایر مواد های افزودنی و انواع بسیار مختلفی تکنیک‌های پردازش پلی یورتان می باشد.

بیشتر بخوانید مقاله کوپلینگ انعطاف پذیر : تولید کننده بلادر اصفهان

شناخت مونومر ها در بوش لاستیکی و پلی یورتان

مونومرهای بسیار رایجی که در پلی ال های پلی اتر استفاده ی بسیار زیادی می‌شود؛ عبارت است از موارد زیر:

  • مونومرهای رایج پلی ال پلی اتر:

یکی از رایج ترین مونومر ها در بوش های لاستیکی و پلی یورتان می باشد که واکنش پلیمریزاسیون با یک الکل و یک پایه قوی آغاز خواهد شد. پایه،  هیدروکسید پتاسیم می باشد که در نخست کار مونومر الکولات را تشکیل خواهد داد آنیون الکولات تحت مجموعه‌ای می باشند که از واکنش‌های باز شدن حلقه اپوکسید یا اتر حلقوی قرار خواهد گرفت. بنابراین، پلی ال های تشکیل شده بیشتر از اکسید پروپیلن، سایر گروه های ثانویه هیدروکسیل را به عنوان گروه های انتهایی حمل می‌نمایند. گروه‌های هیدروکسیل ثانویه نسبت به گروه‌های اولیه هیدروکسیل واکنش بشدت کمتری را دارند.

برای بدست آوردن پلی ال ها در بوش های لاستیکی و پلی یورتان با گروه‌های هیدروکسیل اولیه واکنش پذیر، پلیمریزاسیون با اکسید پروپیلن برای ساخت بوش و پلی یورتان را آغاز می‌نمایند و در مراحل نهایی اکسید اتیلن اضافه می‌گردد. اتیلن اکسید حلالیت آب در پلی ال را بهبود می دهند. به جای الکل‌ها، از آمین‌ها نیز برای تولید کردن بوش لاستیکی و پلی یورتان  استفاده می نمایند.

بیشتر بخوانید مقاله کوپلینگ انعطاف پذیر : تولید کننده اورینگ اصفهان