اورینگ چیست | همه چیز درمورد اورینگ صنعتی

اورینگ چیست ؟

اورینگ چیست !! به راحتی می توان گفت که اورینگ (O-ring) یکی از رایج ترین و پرکاربردترین تجهیزات و قطعات لاستیکی است که در صنایع مختلف به کار برده می شود. در واقع، اورینگ ظاهری دایره ای شکل داشته و جنس مواد تشکیل دهنده آن از الاستومری و پلیمری می باشد. اورینگ که با عناوین ” پکینگ (Packing) ” و یا ” مفصل توریک (Toric) “، نیز شناخته می شود؛ برای آب بندی بین دو قطعه در صنایع استفاده می شود.

شکل زیر، تصویری از انواع اورینگ در سایز های متنوع است. اگر به سطح اورینگ دقت کنید، خواهید دید که این قطعه، سطح مقطعی دایره شکلی دارد. این شکل ظاهری موجب می شود تا در اتصالات تحت فشار، اورینگ در شیار های مخصوص این اتصالات قرار گرفته و آب بندی مناسبی را به همراه داشته باشد.

به عنوان یکی از مزایا و قابلیت های اورینگ، می توان به این نکته اشاره داشت که این قطعه هم در شرایط داینامیک و هم در شرایط استاتیک قابل استفاده است. در شرایط داینامیک که معمولا حرکات نسبی بین اورینگ و سایر اتصالات و قطعات وجود دارد، اورینگ به خوبی عمل خواهد کرد؛ به عنوان مثال، از نمونه های سیستم‌ های متحرک می‌ توان به شفت پمپ ‌ها و سیستم هیدرولیکی سیلندر و پیستون اشاره کرد.

درکنار کارایی اورینگ، این قطعه قابلیت ها و مزایای فوق العاده ای داشته که آن را به یکی از رایج ترین و پر مصرف ترین قطعات لاستیکی مورد استفاده در صنایع تبدیل کرده است. از بارزترین مزایای اورینگ می توان به تولید بسیار ارزان قیمت، قیمت مناسب مصرف کننده، عمر و کاردهی بالا اشاره کرد. همچنین برای نصب اورینگ به تجهیزات پیچیده‌ای نیاز نخواهد بود. علاوه بر این، قدرت آب ‌بندی آن‌ ها به گونه‌ای است که در فشار های بسیار زیاد نیز عملکرد مناسبی دارند.

اورینگ لاستیکی چیست

تاریخچه طراحی و ساخت اورینگ چیست ؟

اورینگ محصولی است که از ایده لوندبرگ (J. O. Lundberg) ساخته شد. لوندبرگ در سال 1896 پس از ایده پردازی های خود، حق ثبت این واشر حلقه ای و دایره ای شکل را به نام خود ثبت کرد. اگرچه این حلقه در کشور سوئد اختراع شد، اما در طول زمان از بستر اقیانوس اطلس عبور کرده و به کشور های دیگر رسید؛ تا اینکه در سال 1937، در ایالات متحده، نیلز کریستنسن ماشین ساز حرفه ای اولین حق ثبت اختراع حلقه O را به نام خود ثبت کرد اما در نهایت نتواست این حق ثبت اختراع را به نام خود حفظ کند. در طول جنگ جهانی دوم، دولت ایالات متحده حق ثبت اختراع O-ring را به دست گرفت و آن را به عنوان ابزاری مهم در تلاشهای جنگی نیروهای متفقین توصیف کرد. در نهایت دولت ایالات متحده حق ثبت اختراع اورینگ را به کریستنسن پرداخت کرد و اجازه طراحی و ساخت اورینگ را در مالکیت عمومی قرار دادند و به شرکت های از ساحل شرقی تا ساحل غربی اجازه دادند اورینگ های خود را تولید کرده و بفروشند.

برای خرید اورینگ در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت تماس بگیرید.

مقایسه جنس اورینگ های با کیفیت و معمولی

در پاسخ به سوال: بهترین جنس و کیفیت اورینگ چیست ، باید گفت: کیفیت جنس اورینگ یکی از پارامترهای مهم هنگام خرید اورینگ است. برای بررسی اورینگ و تشخیص اورینگ با کیفیت و نسوز از اورینگ های معمولی، کافیست کمی حلقه اورینگ را بکشید؛ بعد از کشیدن اورینگ، اگر سطح و شکل ظاهری آن به حالت اولیه خود بازگشت و دفرمه نشد، جنس آن اصلی، مرغوب و نسوز است. در مقابل اورینگ های معمولی و نامرغوب، بعد از کشیدگی، دارای خلل و سوراخ هایی در سطح خود می باشند و دیگر به حالت اولیه خود بازنگشته و شکل ظاهری خود را از دست می دهند.

همچنین اورینگ باکیفیت پس از مدتی در مواجهه با شرایط کاری، فشار قطعات، مایعات، گازوئیل و روغن و.. کیفیت خود را از دست نداده و کارایی و شکل ظاهری اولیه خود را حفظ خواهد کرد. اما اورینگ های معمولی به سرعت خشک شده و شکننده خواهند شد.

بیشتر بخوانید: آب بندی اورینگ

جنس اورینگ لاستیکی

جنس و مواد تشکیل دهنده اورینگ چیست ؟

حتما برای شما نیز سوال شده است که جنس انواع اورینگ چیست ؟! در واقع، اورینگ ها را می توان به وسیله اکستروژن، قالب گیری تزریقی، قالب گیری فشار یا قالب بندی انتقالی تولید کرد. از آنجایی که جنس و کیفیت مواد سازنده اورینگ در کارایی آن تاثیر بالقوه ای خواهد داشت، توجه به جنس و مرغوبیت مواد تشکیل دهنده این محص.ل به یکی از مهمترین پارامترهای خرید اورینگ تبدیل شده است. مواد مختلف مصرفی در انواع اورینگ متفاوت بوده و هریک از آنها خواص و قابلیت های مختلفی دارند.

برخی از متداول ترین مواد برای ساخت حلقه های اورینگ شامل موارد زیر است :

 • فلوروئلاستومر : این جن از اورینگ برای محیط هایی که در برابر گرما و حرارت بوده و حساس می باشند، کاربرد دارد. اورینگ های فلوروئلاستومر در برابر گرما و حرارت بالا مقاوم بوده و ماندگار می باشند.
 • لاستیک سیلیکونی : از حلقه های لاستیکی سیلیکونی که دارای طراحی نرم و اسفنجی هستند، در صنایع غذا و دارو استفاده می شود؛چراکه این جنس از اورینگ کاملا بی خطر بوده و غیر سمی هستند.
 • مونومر اتیلن پروپیلن دین : اگرچه این جنس از اورینگ ها برای استفاده با روان کننده ها یا سوخت ها مناسب نمی باشند، اما حلقه های مونومر اتیلن پروپیلن دین مونومر مقاومت زیادی در برابر رطوبت، بخار، سیلیکون و گریس دارند.
 • پلی اورتان ترموپلاستیک : با داشتن مقاومت کششی بالا، حلقه های پلی اورتان ترموپلاستیک در برابر تخریب بسیار مقاومند.
انواع اورینگ لاستیکی

انواع اورینگ چیست + ویژگی

 1. NR , SBR : قابلیت کشش کافی و مقاومت بالا در برابر پارگی
 2. NBR : (نیتریل) مقاوم در برابر سایش، روغن های معدنی، گریس ها و حرارت بالا
 3. HNBR : مقاومت سایشی و فشار بالا و مقاوم در برابر انواع مواد هیدروکربوری و روغن ها
 4. VITON (اورینگ وایتون) : مقاومت فیزیکی و حرارت بالا در برابر فشار و روغن ها، اسیدها، بنزین
 5. Kalrez (کالرز ) : مقاومت شیمیایی عالی در برابر هر نوع ماده شیمیایی، اسید با تحمل حرارت تا ۴۰۰ درجه
 6. EPDM : مقاومت در برابر اوزون، آب و اسیدها و آب شور دریا
 7. سیلیکون : مقاومت حرارتی و الکتریکی بالا و رنگ پذیری خوب و مصارف بهداشتی، پزشکی و غذایی
 8. فلوروسیلیکون : مقاومت حرارتی و برودت بالا و مقاوم در برابر بنزین
 9. ACM , AEM : مقاوم در برابر حرارت و روغن های داغ
 10. هایپالون و کلروپرن : مقاوم در برابر انواع گازها

صنایع لاستیک سازی ماهان صنعت تولیدکننده انواع اورینگ  و دیگر محصولات لاستیکی صنعتی در اصفهان، پاسخگو تمام مشتریان عزیز است. برای استعلام قیمت و خرید اورینگ با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید اورینگ در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ما تماس بگیرید.

صنایع لاستیک سازی ماهان صنعت، تولیدکننده انواع اورینگ و تمامی محصولات صنعتی لاستیکی آماده پاسخگویی به مشتریان عزیزان است.

03133686571-09136854152

 

مطالب مرتبط: