اورینگ وایتون چیست ؟

اورینگ وایتون چیست ؟

اورینگ ها، این حلقه های لاستیکی ساده اما پرکاربرد در آببندی، زمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستن که در شرایطی خاص یا در موقعیتی نامساعد قرار میگیرند. شاید شما هم به این مسئله فکر کرده اید یا حتی در این مورد با مشکل مواجه شده اید که به راستی کدام اورینگ می تواند این مشکل را بر طرف کند؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوال های خود را در خصوص متریال معجزه آسای وایتون پیدا کنید.

 

تاریخچه مختصری از وایتون

فلوئوروالاستومر، یک کوپلیمر از هگزافلوئورو پروپیلن (HFP) و وینیل دی اِن فلورید (VF²) است. این کائوچو در سال ۱۹۵۷ در پاسخ به نیازمندی های صنعت فضایی ، در زمینه ی درزبندی با کارایی بالا ، در شرکت دوپونت تولید شد .

تترافلوئوراتیلن (TFE)، که حاوی ترپلیمرهای فلوئوروالاستومر است در سال ۱۹۵۹ میلادی به منظور ایجاد پایداری گرمایی بیشتر و مقاومت دربرابر حلال های اسیدی و شیمیایی ساخته شد.

بیشتر بخوانید: اورینگ چیست ؟

 

اورینگ چیست ؟

در ساده ترین تعریف ممکن اورینگ ها آب بندهای لاستیکی جامدی به شکل دایره هستند که با قرار گرفتن بین دو سطح تجهیز، باعث می شوند راه سیال مسدود شده و خیالمان از بابت نشت مایع یا گازها راحت شود. اورینگ ها در دو حالت استاتیک یا داینامیک استفاده می شوند:

حالت آب بندی استاتیک زمانی است که اورینگ در جای خود ثابت است، که منجر به حفظ فشار و شرایط خلا می شود اما در حالت دینامیک، اورینگ در تجهیزات متحرک همچون پمپ های رفت و برگشتی استفاده می شود.

اورینگ به دلیل قیمت مناسب و قابلیت نولید و نصب آسان، رایج ترین نوع آب بند در طراحی ماشین آلات به حساب می آید.

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ وایتون در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

اورینگ لاستیکی وایتون چیست ؟

اورینگ وایتون با نام های دیگر فلوروالاستومر، فلوروکربن، FKM، FPM، CFM فلوروکربن و نام شیمیایی وینیلیدین فلوراید هگزا فلورو پلیمر یکی از اورینگ های پرکاربرد در سیستم های آب بندی است که به دلیل ساختار خاص آن در آب بندی اسیدها، سوخت ها و تجهیزات گازسوز استفاده می شود.

سختی اورینگ وایتون

بطور کلی سختی اورینگ وایتون بیانگر مقاومت ماده اصلی در تغییر شکل موضعی ست واز راه مقاومت در برابر نفوذ توسط یک جسم نفوذ کننده تحت بار (سختی نفوذی) یا یک نقطه ی تیز تحت باردرحال عبوراز روی سطح اندازه گیری می شود. هر دوی این روش ها در ادامه تشریح شده اند

 

گرید بندی اورینگ وایتون

وایتون در ۳ گرید اصلی و چند گرید غیرمعمول تقسیم بندی می شود که موارد کاربرد، مشخصات و هزینه متفاوتی را شامل   می شود.

 • وایتون گرید A (دیپلیمری از VF@ /HFP) : شامل 66% اسمی فلوئور

این گرید جزء پر مصرف ترین و به صرفه ترین هاست و از جمله کاربردهای آن در صنعت خودرو و صنعت هوا فضا است. این گرید از مواد وایتون دارای ۶۶٪ فلوئور می باشد.

 • وایتون گرید B (تریپلیمری از VF2 / HFP / TFE) : شامل 68% اسمی فلوئور

این گرید مقداری گران تر از گرید A بوده و موارد کاربرد آن در کارخانه های فرآوری شیمیایی، صنایع برقی و موارد مشابه فرموله شده است. این گرید از مواد وایتون دارای ۶۸٪ فلوئور می باشد.

 • وایتون گرید F (تریپلیمری از VF2 / HFP / TFE ) : شامل 70% اسمی فلوئور

کاربرد گرید F وایتون در سوخت اتوموبیل اکتان بالا همراه اکسیژن، اسید های معدنی آب پوشیده، آب و بخار است. این گرید از مواد وایتون دارای ۷۰% فلوئور است.

توجه فرمایید که وایتون ها همچنین در گرید های مخصوصی شامل وایتون GLT  – وایتون GBLT  – وایتون GFLT – وایتون Extreme (کوپلیمری ازTFE TFE / PMVE / propylene & ethylene) تولید می گردند که کاربردشان معمولا در برخی آب بندی حساس در صنعت خودرو، استخراج نفت و دیگر شرایط خشن و خاص می باشد.

عملکرد اورینگ وایتون چیست

عملکرد فلوئورو الاستومر ها در مواد شیمیایی خورنده بستگی به ماهیت پلیمر پایه  و مواد تشکیل دهنده برای ساخت محصول نهایی (به عنوان مثال اورینگ  .( fkm این عملکرد میتواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد زمانی که مصرف کنندگان اورینگ وایتون ، محصولات لاستیکی را از منابع مختلف خریداری میکنند .

وایتون به طورکلی با هیدروکربن ها سازگار می باشد. اما با کتون هایی مانند استون و متیل اتیل کتون – حلال های استر مانند اتیل استات – آمین ها – اسید های آلی مانند اسید استیک ناسازگار می باشد.

اورینگ viton به عنوان سوپاپ شناور در کاربراتور SU برای مقاومت در برابر سوخت و انعطاف پذیری آن برای آب بندی استفاده می شود.

به عنوان آب بند در غواصی SCUBA  کاربرد دارد؛ چراکه با گاز نیتروکس واکنش نداده و در معرض اکسیژن پوسیده نشده و آتش نخواهد گرفت.

هنگامی که غلظت بالایی از بیو دیزل (بیودیزل ناپایدار و اکسنده است) مورد نیاز می باشد، استفاده از شیلنگ های لاستیکی وایتون و واشر وایتون توصیه میشود، چراکه این جنس از اورینگ در برابر اسید بیودیزل مقاوم خواهد بود . (مخصوصا گرید های B_GBLT_GF )

 

اورینگ های وایتون یک جایگزین مطمئن برای اورینگ های نیتریل در حرارت بالا و مواد شیمیایی خورنده هستند.

 

اورینگ FKM و  FFKM

وایتون خانواده گسترده ای دارد که هر کدام از آن ها خصوصیات متفاوت و البته در بسیاری موارد مشابه دارند. از معروف ترین زیرگروه های وایتون، پرفلئوروالاستومرها هستند. در حالی که فلوئورو کربن یا FKM شامل ۶۳ تا ۶۸ درصد فلوئور است، پرفلئوروالاستومر یا FFKM  دارای فلوئور ۷۳٪ می باشد.

 FFKMمقاومت بسیار خوبی در دماهایی شدید دارند و بهترین مقاومت شیمیایی را نیز دربین همه الاستومرها ارائه می دهند. همچنین لازم به ذکر است که برخی FFKM ها با تمهیدات به مقاومت حرارتی تا + ۳۲۶ درجه سانتی گراد نیز می رسند.

مشخصات اورینگ وایتون چیست

 • تحمل دما مواد وایتون :

وایتون دارای پیوند C-F می باشد که این پیوند استحکام بسیار بالایی داشته و برای شکستن آن نیاز به انرژی زیادی است. همین موضوع نیز موجب شده تا فلوئوروالاستومرها پایداری دمایی فوق العاده ای داشته باشند. دامنه دمای وایتون ها چیزی حدود -۵۰ درجه سانتی گراد تا +۲۰۵ درجه سانتی گراد می باشد که از این نظر برتری قابل توجهی نسبت به دیگر متریال های اورینگ را از آن خود کرده است.

 • سختی مواد وایتون :

به طور کلی سختی اورینگ وایتون بیانگر مقاومت ماده اصلی در تغییر شکل موضعی است و از راه مقاومت در برابر نفوذ توسط یک جسم نفوذ کننده تحت بار (سختی نفوذی) یا یک نقطه ی تیز تحت باردرحال عبوراز روی سطح اندازه گیری می شود . سختی اورینگ وایتون ۵۰ تا ۹۵۵    شور می باشد.

 • رنگ کامپاند مواد وایتون :

در ابتدا اورینگ وایتون ها در رنگ بندی های متنوعی تولید می شدند که از جمله آن می توان به خاکستری، سبز، قهوای و بنفش اشاره نمود؛ اما نکته قابل توجه این جاست که امروزه وایتون ها در تمامی رنگ های درخواستی می توانند تولید شده و مورد استفاده قرار گیرند.

کاربرد اورینگ وایتون چیست

تعدادی از کاربردهای امروزی شامل اورینگ های مصرفی در صنایع خودروسازی ، اورینگ وایتون سیستم های سوختی ، هیدرولیکی و اورینگ سیستم تزریق سوخت (سوزن انژکتور) تمامی خودرو ها ، دیافراگم ها و… می باشد.

اورینگ وایتون در گستره ی وسیعی از کاربردهایی با عملکرد بالا استفاده می شود. در حالت کلی وایتون ها در برابر مواد زیر مقاومت داشته و در مواردی که مصافحت با این گزینه ها احتمال دارد استفاده می شوند:

 • گریس ها و روغن های معدنی و گیاهی
 • روغن های هیدرولیکی مصنوعی و غیر قابل اشتعال (HFD)
 • روغن های سیلیکونی
 • هیدروکربن های آروماتیک مثل بنزن و تولوئن
 • هیدروکربن های آلیفاتیک مثل بوتان، پروپان و گاز طبیعی
 • هیدروکربن های کلرینه مثل تری کلرواتیلن و تتراکلرید کربن
 • گازوئیل
 • خلاء زیاد
 • اوزون، اثر آب و هوا و گذشت زمان در اتمسفر
 • تورم در روغن های داغ
 • تر کیب های آلیفاتیک
 • فرآورده های نفتی
 • اسید قوی

بنا به همین توضیحات تعدادی از کاربردهای امروزی اورینگ وایتون شامل اورینگ های مصرفی در صنایع خودروسازی، سیستم های سوختی، هیدرولیکی و اورینگ سیستم تزریق سوخت (سوزن انژکتور) تمامی خودرو ها، دیافراگم ها، صنایع دارویی، صنایع نفت و گاز، هوافضا و… می شود.

استفاده از اورینگ وایتون به عنوان سوپاپ شناور در کاربراتور SU برای مقاومت در برابر سوخت و انعطاف پذیری آن برای آب بندی نیز معمول می باشد. همچنین اورینگ وایتون به عنوان آب بند در غواصی  هم استفاده می شود زیرا با گاز نیتروکس واکنش نمی دهد و در معرض اکسیژن پوسیده نشده، آتش نمی گیرد.

همچنین در مواردی که غلظت بالایی از بیو دیزل مورد نیاز است شیلنگ های لاستیکی وایتون و واشر وایتون توصیه می شود؛ چراکه در برابر اسید بیودیزل مقاوم است. این متریال یک جایگزین مطمئن برای اورینگ های نیتریل در حرارت بالا و مواد شیمیایی خورنده می باشد.

موارد ممنوعیت استفاده از اورینگ وایتون

وایتون عموما با هیدروکربن ها سازگاری ندارد و با کتون هایی مانند استون و متیل اتیل کتون – حلال های استر مانند اتیل استات – آمین ها – اسید های آلی مانند اسید استیک ناسازگار است .

به همین منظور نیز برای کاربرد در معرض آب داغ، بخار، حلال‌های قطبی، اترها و استرهای دارای وزن مولکولی پایین، روغن ترمزهای پایه گلیکولی و یا اسیدهای داغ هیدروفلوئوریک و کلروسولفونیک استفاده از این نوع اورینگ اصلا توصیه نمی شود.

 

مزایای استفاده از اورینگ وایتون چیست

از مزایای خاص اورینگ وایتون می توان به نصب بسیار راحت آن اشاره کرد، چراکه مقاومت اورینگ وایتون در مقابل پارگی و انعطاف پذیری بالاست.

اورینگ وایتون در سایز های مختلف با رنگ های متنوع وجود دارد و با قیمتی مناسب قابل تولید است.

همچنین دامنه دمایی فوق العاده مناسب اورینگ وایتون و تحمل آن در برابر دماهای بسیار بالا، بیش از هر مورد دیگری قابل توجه است.

 

مقایسه اورینگ FKM و اورینگ نیتریل(NBR)

تفکیک کارایی اورینگ FKM و نیتریل، بسیار ساده و تنها با یک نگاه کلی به خصوصیات ان ها ممکن است. مثلا اگر قرار است مونتاژ شما در دمای بیش از ۱۰۰ درجه سانتی گراد باشد، نیتریل مناسب نخواهد بود؛ همچنین اگر اورینگ احتمالاً در معرض هوا، اشعه ماورا بنفش یا ازن قرار می گیرد، احتمال تخریب نیتریل و خطر خرابی آن بالاست. این درحالی است که وایتون می تواند به خوبی شرایط ذکر شده را پوشش دهد.

اورینگ FKM نسبت بهNBR   و سیلیکون سنگین تر بوده و در اثر کشیدن یا کارکرد در روغن ، گازويیل و بنزین حالت خود را حفظ می کند. با همه این مزایا، هزینه اورینگ FKM در مقایسه با اورینگ NBR بالاتر است. اورینگ FKM همچنین از اورینگ های معمولی و NBR فشار بسیار بیشتری را تحمل می کند .