اورینگ موتور سیکلت | آموزش تعویض اورینگ سر سیلندر موتور سیکلت

  اورینگ موتور سیکلت

 اورینگ موتور سیکلت، برای پوشش‌دهی درزهای قطعات موتور به‌کاررفته که لازم است، بادقت فراوان و فشار مناسب آن را در درز قطعات فشار داده تا به‌خوبی در جای خود فیکس شود. تعویض واشر سر سیلندر موتور سیکلت یکی از امور بسیار مهم در نگهداری و تعمیر موتور سیکلت است. واشر سر سیلندر موتور سیکلت زمانی عوض می‌شود که به‌خاطر استفاده زیاد یا خرابی، کارایی مفید نداشته باشد. تعویض واشر سر سیلندر موتور سیکلت می‌تواند یک کار آسان و سریع باشد؛ اما شما باید دقت قابل‌ملاحظه‌ای را به اجرای این عملیات اختصاص دهید تا مشکلات بعدی را در موتور سیکلت خود ایجاد نکنید. گام‌به‌گام با آموزش تعویض اورینگ موتور سیکلت و تشخیص زمان تعویض آن همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید : تولید کننده کاسه نمد اصفهان

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

 پرطرفدارترین اورینگ‌های موتور سیکلت

 پرفروش‌ترین اورینگ و واشرها عبارت‌اند از:

 •  اورینگ چهار تکه برق
 •  اورینگ سبز سیلندر
 • اورینگ فیلتر روغن

 نحوه بررسی اورینگ سر سیلندر موتور سیکلت

 اورینگ سر سیلندر موتور سیکلت یکی از قطعات مهم در دستگاه اجزای داخلی موتور سیکلت بشمار می‌آید. این قطعه در سیستم اجزای داخلی موتور به‌منظور جلوگیری از نفوذ روغن و آب به داخل سیلندر و همچنین کنترل فشار هوا در سیلندر استفاده می‌شود. به‌طورکلی، واشر سر سیلندر موتور سیکلت دو نوع متفاوت دارد: واشر روغنی و واشر هوا.

 اگر اورینگ سر سیلندر موتور سیکلت معیوب شود، روغن و آب به داخل سیستم رفته و با ایجاد اصطکاک در سیستم داخلی موتور، عمر کاری موتور را کاهش دهد. بررسی و تعویض واشر سر سیلندر موتور سیکلت به‌طور منظم به‌عنوان یکی از مراحل مهم در نگهداری و تعمیر سیستم داخلی موتور محسوب می‌شود.

 برای بررسی اورینگ سر سیلندر موتور سیکلت، باید جزئیات زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 •  بررسی اندازه‌های داخلی و خارجی واشر
 •  بررسی وضعیت سطح واشر
 •  بررسی وضعیت رقعه بالای واشر
 •  بررسی وضعیت رقعه پایین واشر
 •  بررسی وضعیت لبه‌های واشر

 

بیشتر بخوانید : تولید کننده بلادر اصفهان

 مراحل تعویض اورینگ سر سیلندر موتور سیکلت

 جهت بهبود سلامت و عملکرد موتور سیکلت، عوض‌کردن اورینگ سر سیلندر بسیار ضروری است. باگذشت زمان، اورینگ‌های سر سیلندر آسیب می‌بیند و اگر عوض نشوند، بر مابقی قطعه‌ها اثر می‌گذارد. تعویض واشر سر سیلندر موتور سیکلت درصورتی‌که به‌درستی و با مواد و ابزارهای مناسب انجام شود، می‌تواند باعث بهبود عملکرد موتور سیکلت شود و ضمن تأمین امنیت راننده، کنترل مصرف سوخت و آلایش صدای موتور را بهبود بخشد.

 هنگام تعویض اورینگ سر سیلندر، از ابزار صحیح استفاده کنید و استانداردها را رعایت نمایید. هدف از تعویض واشر سر سیلندر، جلوگیری از نشت روغن و آب سردریچه، رفع افت توان و بهبود کارکرد موتور سیکلت است.

 مراحل گام‌به‌گام تعویض اورینگ سر سیلندر

 •  پیش از شروع تعویض اورینگ، از لاستیک‌ها، ایمنی سیکلت و حرکت سیکلت را اطمینان حاصل کنید.
 •  موتور سیکلت را در محل مناسبی بیاورید و موتور را خاموش کنید. سپس سیلندر پوش را باز کنید.
 •  پس از باز کردن سیلندر پوش، واشر قدیمی را با استفاده از دستگاه جداسازی بردارید. بهتر است از وسایل اصلی برای کار با سیلندر های موتور استفاده شود.
 •  پس از جداسازی اورینگ قدیمی، واشر جدید را در محل تعویض قرار دهید.
 •  سیلندر پوش را بسته و از تنظیم و کنترل کارکرد موتور سیکلت اطمینان پیدا کنید.

 نکات مهم در اورینگ سر سیلندر موتور سیکلت

 تعویض اورینگ سر سیلندر موتور سیکلت یک کار پیچیده است و باید بادقت انجام شود تا مشکلات و مسائل خطرناکی برای موتور سیکلت به وجود نیاید:

 •  رعایت ترتیب اورینگ‌های جدید خیلی مهم است. در هنگام تعویض اورینگ، باید از جای درست آن‌ها در داخل سیلندر اطمینان یافت و نباید این قسمت‌ها عوض شوند.
 •  محکم و بدون فشار به داخل بودن بولت‌ها برای نصب واشرها ضروری است. درهرصورت، باید مطمئن شد که بولت‌ها به‌درستی نصب شده‌اند و اورینگ‌هایی که نصب کرده‌ایم، محکم و بدون هیچ‌گونه فشار جای‌گذاری شوند.
 •  باید از رعایت فاصله صحیح بین اورینگ یا قسمت‌های سیلندر اطمینان حاصل شود. اگر فاصله بین واشرها یا سایر قسمت‌های سیلندر نامناسب باشد، مشکلات خطرناکی برای موتورتان به وجود خواهد آمد که می‌تواند منجر به خرابی آن شود.

 ابزارهای لازم برای تعویض اورینگ سر سیلندر موتور سیکلت

 دستگاه خشک‌کردن کامل موتور: پس از تعویض اورینگ، موتور باید در محیطی خشک شود که هیچ واشر بیشتری لیز نکرده و کارکرد خود را به بهترین شکل ادامه دهد.

 سوکت و کلیدهای اندازه‌گیری: برای حرکت‌دادن و شدن برخی اجزای مختلف موتور نیاز به کلیدهای خاصی است که می‌توانند به ابعاد مشخص اجزای موردنظر متناسب باشند.

 فرشته اورینگ: شما نیاز به فرشته واشری دارید که فولادی و با مقاومت بالا باشد.

 یک ماکت برای موتور سیکلت: برخی قطعات موتور سیکلت، جزئیات سخت دسترسی و غیرقابل‌دسترس عمومی هستند، و حفظ قطعات در فضایی آسان دسترس و محدود به خود کار را برای شما آسان‌تر خواهد کرد.

 عوامل تعویض اورینگ سر سیلندر موتور سیکلت

 یکی از علل اصلی نیاز به تعویض واشر سر سیلندر، استفاده غیرمنطقی از موتور سیکلت است. در بعضی موارد، بحران انرژی یا شتاب‌دهی بالا ممکن است باعث نیاز به تعویض واشر سر سیلندر شود. علل دیگر از جمله کمبود روغن‌موتور سیکلت یا وجود ناهمواری‌ها در سطح جریان هوا است. این موارد می‌توانند باعث فشار غیرمساعد بر روی واشرهای سر سیلندر شوند و برای رفع این مشکلات، نیاز به تعویض واشر ایجاد می‌گردد.

پیشنهاد مطالعه : تولید کننده اورینگ اصفهان

 به‌طورکلی نیاز به تعویض واشر سر سیلندر موتور سیکلت می‌تواند از به‌دست‌آمدن داده‌های ماشین و حل مساله‌ها در حیطه آن منابع کامل تهیه شود.

 بررسی پس از تعویض اورینگ سر سیلندر موتور سیکلت

 اولین راه بررسی بعد از تعویض، بررسی فشار سر سیلندر است. فشار بالای سر سیلندر نشان‌دهنده وجود بازدارنده‌های صحیح است و نیازی به دوره خدمات نیست. باتوجه‌به مباحث فشار، باتوجه‌به مدل موتور، فشار برای هر نوع موتور متغیر خواهد بود. به همین دلیل برای تعیین مقدار دقیق در هنگام بررسی، به دفترچه راهنمای کاربر رجوع کنید.

 راه دوم شمارش عدد بیشینه دسته واشری است. ازآنجایی‌که اندازه بیشینه دسته واشری در هرگونه موتور متفاوت است، این قسمت باید دقیقاً به دفترچه راهنمای کاربر مطابقت داشته باشد. مقدار بیشینه دسته واشری برای هر مدل عموماً در دفترچه راهنما یا تنظیمات کاربر موجود است.

 سوما، فاکتورهایی مثل تنظیمات داخلی، کارکرد واشر و دیگر مشخصات نیز برای بررسی بعد از تعویض واشر بسیار مهم هستند. همچنین، باتوجه‌به نوع واشر مورداستفاده، زمان تعویض هر قسمت با زمان تعویض سر سیلندر بسیار تفاوت دارد. این موارد زمان بسیار بیشتری از روند بررسی بعد از تعویض واشر سر سیلندر می‌گیرند که برای ارائه یک نتیجه نهایی دقیق نیاز است تمامی موارد ذکر شده را بررسی و تست کرد.

 در آخر

تعویض اورینگ موتور سیکلت به‌عنوان یکی از اجزای مهم در عملکرد خودرو، مهم است و باید به‌موقع و دقیق انجام شود. این موضوع نه‌تنها از جهت ایمنی، بلکه در سودمندی مجدد به مالک خودرو هم موجبات بهینه‌سازی را فراهم می‌کند.