انواع کوپلینگ چیست | مشخصات، قیمت، خرید

انواع کوپلینگ

در تمامی صنایع باید برای انتقال گشتاور و قدرت از یک موتور به موتور از ابزارهای مختلفی نظیر کوپلینگ استفاده می کنند. برای این منظور، بهتر است در مورد انواع کوپلینگ و موارد کاربرد آن بیشتر بدانید.  درواقع، دسته بندی های بسیاری برای کوپلینگ ها با توجه به نوع عملکرد آن ها وجود دارد. در این مطلب به معرفی انواع کوپلینک و نحوه کارایی و عملکرد آن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

کوپلینگ چیست ؟ (coupling)

کوپلینگ ها جهت انتقال قدرت، گشتاور و سرعت یک محور یا شفت را (یعنی از محور محرک) به شفت یا محور دیگر (محور متحرک) به کار گرفته می شوند. بنابر استفاده کوپلینگ، این ابزار در انواع متنوعی طراحی و تولید می شود.

علت تنوع زیاد در انواع کوپلینگ چیست ؟

در برخی موارد، مشکلاتی برای برقراری ارتباط بین دو محور به وجود خواهد آمد که همین مسئله موجب شده است تا انواع مختلفی از کوپلینگ ها برای حل این مشکلات، طراحی و تولید شوند. سه مورد از این مشکلات عبارتند از :

برای استعلام قیمت و خرید کوپلینگ در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت تماس بگیرید.

 • انحراف محوری (Axial misalignment)

در عکس سمت چپ، محورها در یک امتداد قرار دارند اما در جهت محوری دارای فاصله می باشند، این مشکل در اکثر کوپلینگ ها به علت تغییرات دمایی محور و در نتیجه انقباض و انبساط طولی آن صورت خواهد گرفت، البته اکثر کوپلینگ ها توانایی تحمل و رفع این ایراد را دارند.

 • انحراف شعاعی (Radial misalignment)

منظور از انحراف شعاعی این است که محورها در یک امتداد قرار نگرفته باشند و یا در حین عملکرد با توجه با شرایط کار، محورها در جهت شعاعشان نسبت به یکدیگر فاصله بگیرند. تقریبا می توان گفت که مسئله انحراف شعاعی بزرگترین مشکل کوپلینگ هاست و تعداد کمی از کوپلینگ ها می توانند این مشکل را حل کنند.

 • انحراف زاویه ای (Angular misalignment)

انحراف زاویه ای زمانی رخ می دهد که محور کوپلینگ ها نسبت به یکدیگر زاویه دار شوند. برای حل این مشکل، از کوپلینگ های زیادی با مدل ها و اندازه مختلف استفاده می شود اما هرچقدر انحراف زاویه ای بیشتر باشد اتلاف انرژی انتقالی بین دو کوپلینگ افزایش خواهد یافت.

انواع کوپلینگ

بطورکلی، باتوجه به مشکلات ذکر شده، کوپلینگ ها در دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

 1. کوپلینگ های صلب
 2. کوپلینگ های انعطاف پذیر

در ادامه به معرفی هریک از این دسته هاخواهیم پرداخت.

انواع کوپلینگ صلب (rigid coupling)

کوپلینگ های صلب یا غیر انعطاف پذیر کمترین توانایی تحمل انحرافات را دارا می باشند. معمولا در ساخت این نوع کوپلینگ ها، از مواد پلیمری استفاده نمی شود و همچنین قابلیت جذب ارتعاشات را دارا نمی باشند.

البته در برخی موارد ممکن است بعضی از مدلهای کوپلینگ صلب توانایی تحمل یک مدل انحراف (معمولا انحراف محوری) را داشته باشند. بطور کلی انواع کوپلینگ های صلب عبارتند از:

 • کوپلینگ فلنچی (flanged coupling) از رایج ترین انواع کوپلینگ

می توان گفت که کوپلینگ فلنچی از پرکاربردترین نوع کوپلینگ بوده و به نسبت قیمت مناسب خود توانایی   انتقال گشتاورهای زیادی را داراست. برای درک چگونگی عملکرد کوپلینگ صلب به شکل زیر نگاه کنید.

در این شکل دو توپی مشاهده می کنید که هر کدام از آنها در انتهای یک محور قرار خواهد گرفت. دقت کنید که سوراخ های آبی رنگ محل قرار گیری انتها محورها را نشان می دهد. سپس با روی هم قرار دادن این دو توپی و سفت کردن پیچ هایی که در سوراخ های محیط فلنچ قرار دارند (با رنگ زرد نشان داده شده) این دو توپی به یکدیگر چفت شده و تشکیل یک کوپلینگ فلنچی را می دهند. در این حالت امکان انتقال گشتاور از یک محور به دیگری امکان پذیر خواهد شد.

 • کوپلینگ پوسته ای یا غلافی (sleeve coupling)

 یکی از انواع کوپلینگ صلب مدل کوپلینگ پوسته ای می باشد. این نوع کوپلینگ در شکل زیر نشان داده شده است.

همانطور که مشاهده می کنید، انتهای هر کدام از محورها در طرفین سوراخ آبی رنگ قرار گرفته و توسط پیچ های نارنجی سفت خواهد شد. پس از سفت کردن پیچ ها، کوپلینگ و دو محور یکپارچه شده و امکان انتقال گشتاور فراهم خواهد شد.

 • کوپلینگ موف (clamped coupling – muff coupling)

کوپلینگ موف که با عناوین مختلفی نظیر کوپلینگ گیره ای یا کلمپی نیز نامیده می شود. این نوع کوپلینگ تقریبا عملکردی مشابه کوپلینگ پوسته ای داشته و می تواند یکپارچه یا دو پارچه باشد.

 • کوپلینگ مخروطی (tapered coupling)

 • کوپلینگ دندانه ای (hirth coupling)

از دیگر انواع کوپلینگ صلب، مدل دندانه ای می باشد که از دندانه های هرمی یا مربعی برای انتقال نیرو استفاده خواهد کرد.

 • کوپلینگ زنجیری (chain coupling)

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، توپی های شماره 1 و 2 توسط زنجیر شماره 3 به یکدیگر متصل می شوند. پس از محک شدن قطعات،  مجموعه را در داخل یک قاب قرار می دهند تا آن را از آلودگی های محیطی و غیره محافظت کنند.

انواع کوپلینگ انعطاف پذیر (flexible coupling)

کوپلینگ غیرصلب و یا انعطاف پذیر، کوپلینگ هایی هستند که توانایی بیشتری برای سازگار شدن با انواع انحرافات محوری، شعاعی و زاویه ای را دارا می باشند. با این حال، این کوپلینگ ها نیز دارای استثنائاتی می باشند. به عنوان مثال، ممکن است یک کوپلینگ انعطاف پذیر تنها برای تحمل انحراف زاویه ای طراحی شده باشد و توان تحمل انحرافات محوری را نداشته باشد.

بطورکلی انواع کوپلینگ های انعطاف پذیر عبارتند از :

 • کوپلینگ فلنچی بوش دار لاستیکی (bush pin type flange coupling)

کوپلینگ غیرصلب و یا انعطاف پذیر ، شباهت زیادی به کوپلینگ فلنچی ساده دارد. تنها تفاوت آن در این است که در یک طرف آن از لاستیک هایی استفاده شده که این لاستیک ها ابتدا در سوراخ های توپی زردرنگ داخل شده و پس از سفت کردن پیچ های آن، در داخل سوراخ ها محکم خواهند شد.

 • کوپلینگ دنده ای (gear coupling) از انواع کوپلینگ انعطافی

کوپلینگ های دنده ای نیز مشابه کوپلینگ های فلنچی ساده می باشند؛ با این تفاوت که به جای خار و شیار خار در توپی ها، از دنده های داخلی و خارجی برای انتقال نیرو استفاده خواهند کرد. در بعضی از کوپلینگ های دنده ای به جای فلنچ از یک حلقه با دنده های داخلی استفاده شده است که ممکن است از جنس فلز و یا غیرفلزی باشند.

 • کوپلینگ دیسکی (disc coupling) از انواع کوپلینگ انعطافی

در کوپلینگ های دیسکی یک دیسک فلزی مابین دو فلنچ پیچ خواهد شد.

 • کوپلینگ رشته ای (grid coupling) یا کوپلینگ ارتجاعی (resilient coupling)

 • کوپلینگ امگا (omega coupling) یا کوپلینگ الاستومری (elastomeric coupling)

در کوپلینگ الاستومری از یک قطعه الاستومری انعطاف پذیر برای انتقال نیرو بین دو توپی به کار برده شده است.

 • کوپلینگ میله ای (beam coupling) یا کوپلینگ مارپیچ (helical coupling)

 • کوپلینگ حلزونی (bellows coupling)

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، کوپلینگ حلزونی از دو توپی و یک قطعه فنری واسطه تشکیل شده است. پیچ هایی که با رنگ آبی نشان داده شده، بر حفره های زردرنگ روی قطعه فنری فشار آورده و این سه قطعه را به یکدیگر محکم خواهد کرد.

 • کوپلینگ آرواره ای (jaw coupling) یا کوپلینگ عنکبوتی (spider coupling)

 • کوپلینگ های اشمیت (Schmidt couplings)

این نوع کوپلینگ ها دارای  بیشترین توانایی انطباق با انحرافات محوری هستند.

 • کوپلینگ جیسلینگر (geislinger coupling)

کوپلینگ جیسلینگر برای انتقال قدرت بسیار زیاد، کاربرد دارند. یک محور با اتصال هزارخار به توپی سبز رنگ متصل شده و توپی دیگر با پیچ (در میان سوراخ های آبی رنگ) به قسمت بیرونی کوپلینگ متصل می شود، فنرهای برگی خمشی زردرنگ ارتباط بین این دو توپی را برقرار می کنند.

 • کوپلینگ رگ (rag coupling)

نوع دیگری از انواع کوپلینگ های انعطاف پذیر کوپلینگ یا مفصل رگ می باشد که از یک قطعه لاستیکی برای ارتباط بین دو توپی استفاده می کند.

 • کوپلینگ یونیورسال (universal coupling)

کوپلینگ یونیورسال برای اتصال دو محوری به کار می روند که انحراف زاویه ای آنها زیاد می باشد.

 • کوپلینگ دیافراگمی

کوپلینگ دیافراگمی در واقع نوع جدیدی از کوپلینگ نبوده و تنها یک رابط بلند بین دو کوپلینگ خواهد بود.

 

صنایع لاستیک سازی ماهان صنعت تولیدکننده کوپلینگ و دیگر محصولات لاستیکی صنعتی در اصفهان، پاسخگو تمام مشتریان عزیز است. برای استعلام قیمت و خرید کوپلینگ با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید کوپلینگ در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ما تماس بگیرید.

صنایع لاستیک سازی ماهان صنعت، تولیدکننده کوپلینگ در اصفهان و تمامی محصولات صنعتی لاستیکی آماده پاسخگویی به مشتریان عزیزان است.

03133686571-09136854152

 

 

مطالب مرتبط: