انواع کوپلینگ صنعتی

انواع کوپلینگ صنعتی

در ابتدای مقاله انواع کوپلینگ صنعتی بیایید درباره ی خوده کوپلینگ صحبت کنیم؛ کوپلینگ (Coupling)  به معنی جفت می باشد و در صنعت و سازه های صنعتی قطعه‌ای بسیار پر کاربرد می باشد که وظیفه ی آن جفت کردن دو شفت از دو وسیله ی متفاوت و مختلف به یکدیگر را بر عهده می گیرند.

در صنایع صنعتی بسیار مختلف دستگاه هایی  که تولید کننده ی حرکت یا به اصطلاح محرک می باشند و در کنار آن ها دستگاه هایی  نیاز به دریافت نیروی حرکتی دارند، معمولا از کوپلینگ استفاده ی فراوانی می شود. انواع کوپلینگ صنعتی در سازه های صنعتی نیروی حرکتی را از محرک انتقال داده و باعث ایجاد حرکت در دستگاه دوم می گردد. انواع کوپلینگ صنعتی واسطه‌ هایی هستند بین شفت خروج، تولید کننده حرکت (محرک) و شفت ورودی دریافت کننده نیروی حرکتی (متحرک) است.

شفت با قرارگیری بین محرک و متحرک، نیرو و گشتاور را از یکی به دیگری منتقل می نماید. به عبارتی بسیار ساده تر ، کوپلینگ های صنعتی قطعات مکانیکی می باشند که برای انتقال نیرو یا گشتاور از یک شافت به شافت دیگر قابلیت استفاده را دارند.

بیشتر بخوانید مقاله انواع کوپلینگ صنعتی : تولید کننده کوپلینگ در اصفهان

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

انواع کوپلینگ صنعتی را نام ببرید؟

  • کوپلینگ هالوپیم روپکس

این کوپلینگ صنعتی به عنوان چنگال های اتصال استفاده ی فراوانی می شود که از یک طرف با چرخش لغزنده می تواند یک حرکت کشویی در انتهای  محورها انجام می گیرد و نیمه دوم که در محور دیگری ثابت می باشد، درگیر یا جدا می باشد.

  • کوبلینگ UCC

کوبلینگ UCC جهت منتقل کردن نیرو الکتروموتور به گیربکس است. کوپلینگ UCC  از دو بخش بسیار مختلف است که هرکدام از آن ها از مواد اولیه بسیار متفاوتی می باشند. بخش چدنی این محصول حالت دندانه دار است و منتقل کننده اصلی انرژی به گیربکس است. پخش تفلونی یا پلاستیکی این محصول حالت محافظ بخش چدنی را دارا است و به عنوان دریافت کننده انرژی عمل می نماید هم چدن و هم تفلون درون این کوپلینگ صنعتی در ساختار این قطعه از بهترین مواد اولیه است بنابراین خیالتان بابت کیفیت این محصول امن گردد.

کاربردهای کوپلینگ UCC: کوپلینگ های UCCصنعتی  در صنایع و یونیت های هیدرولیکی قابل استفاده است، این وسایل نقشی بسیار  تکمیل کننده در ساختار ماشین ها را دارند. سایر کوپلینگ ها مانند: کوپلینک HRC یا کوپلینگ KB هم در این صنایع کاربربسیار زیادی را دارند و به گونه ای نیست که فقط از یک نوع کوپلینگ صنعتی  استفاده نمایند.

  • کوپلینگ روتکس

کوبلینگ صنعتی روتکس یکی از انواع کوپلینگ های صنعتی می باشد، در راستای انتقال نیرو الکتروموتور به گیربکس مورد استفاده ی بسیار زیادی قرار می گیرد. کوپلینگ روتکس چیست؟ کوپلینگ روتکس یک کوپلینگ صنعتی انعطاف پذیری پیچشی می باشد که برای انتقال گشتاور مثبت طراحی می گردد. این کوپلینگ صنعتی از دو قطعه فلزی که یک قطعه رابط الاستیکی پلی اورتان تشکیل شده است. رابط الاستیکی پلی اورتان به شکل و شمایل ستاره ای بوده است و پره های آن می تواند انرژی و لرزش های وارده را به شدت کاهش دهد. کوپلینگ روتکس با انتقال گشتاور، لزرش‌های پیچشی را کاهش می دهد و ضربه‌ها را جذب می نماید. به همین علت در صنعت و سازه های صنعتی بسیار محبوب است و کاربرد دارند. این محصول صنعتی با نام های کوپلینگ خورشیدی و پنجه ای هم شناخته شده است.

جنس کوپلینگ روتکس: قسمت  اصلی و فلزی این قطعه صنعتی از سه فلزِ آلومینویم، چدن یا فولاد است. هر کدام از این مواد دارای مقاومت بسیار زیاد و بالایی می باشند و می توانند فشارها را تحمل و مدیریت نمایند.می توانید بر اساس نیاز  جنس مورد نظر را سفارش دهید. جنس قطعه رابط که در بین دو قطعه فلزی بوده است، پلی اورتان می باشد. پلی اورتان یک ماده ی به شدت نرم و منعطف بوده است که می تواند لرزش ها و ضربات محیطی را کنترل نماید و اثرات آن را به شدت کاهش دهد.

  • کوپلینگ KB

یکی دیگر از انواع کوپلینگ صنعتی اکوپلینگ کی بی است؛ این سازه انتقال نیرو الکتروموتور به گیربکس در ماشین ها توسط کوبلینگ KB انجام می دهد. این مدل از کوپلینگ های KB بسیار کاربردی می باشند که این کاربردها ناشی از ویژگی های بسیار عالی و خوب و مزیت های بسیار زیادی را دارا است.

مزایا ی انواع کوپلینگ صنعتی را نام ببرید؟

وظیفه ی اصلی کوپلینگ های صنعتی انتقال قدرت از یک محور محرک به یک محور متحرک است.  در کنار این وظیفه ی اصلاح خطاهای ناشی از هم راستا نبودن محورها را نیز بر عهده می گیرند. و  جذب ارتعاشات و عدم انتقال حرارت نیز از دیگر وظایف این محصولات صنعتی است. به برخی از مزایای کوپلینگ صنعتی اشاره می کنیم:

  • انتقال قدرت

تولید کردن دستگاهی که تنها یک شفت را دارا است کاری بسیار دشوار است و هزینه های بسیار زیادی برای طراحی و تولید آن باید صرف گردد. اگر سازه ی صنعتی دچار خرابی گردد باید شفت را تعویض نماییم که همین مساله نیز تعمیر و نگهداری دستگاه را بسیار سخت تر می نماید. برای جلوگیری از همه ی این مشکلات و هزینه ها  از کوپلینگ استفاده کردن بسیار عالی است تا انتقال قدرت صورت گیرد.

  • اصلاح عدم انطباق محورها

وقت زیادی صرف اتصال دقیق شفت قدرت به محور چرخنده خواهد شد.  محور این شفت‌ها در یک راستا نباشنذ، در هر بار چرخش موتور، نیرویی اضافی به اجزای اطراف موتور و دستگاه وارد می‌ نماید که ایجاد ارتعاش و صدا دارد. تولید این نوع از دستگاه‌های صنعتی نیز به دلیل ابعاد بسیار زیاد و مختلف، دشوار است به همین دلیل، برای اصلاح این خطاها باید از کوپلینگ های صنعتی استفاده می گردد.

  • جذب ارتعاشات

در گردش موتور، ضربه‌ها و ارتعاشاتی به ا دستگاه وارد می‌گردد. اگر ارتعاشات موتور در بخش محرک به یک پیچ ساچمه‌ای (Ball Screw) وارد گردند، عامل اصلی  انحراف دستگاه از موقعیت اصلی خود و در نتیجه، کم کردن عملکرد آن خواهد شد. در صورتیکه دستگاهی بدون کوپلینگ، ارتعاش یا ضربه‌ای از بیرون دریافت کند، این ضربه به طور بسیار مستقیم به موتور وارد می گردد و مسبب خرابی خواهد شد. استفاده از کوپلینگ‌ها  راه حلی بسیار مناسب برای جلوگیری از  وارد آمدن صدمات به موتورهای گران‌قیمت خواهد شد.

  • عدم انتقال حرارت موتور

در زمان استفاده از موتور، حرارت زیادی تولید خواهد شد زمانی که این حرارت به بخش متحرک دستگاه مانند پیچ ساچمه‌ای برسد، در اثر حرارت، منبسط خواهد شد و طول آن تغییرات بسیار زیادی می‌کند. در اثر این حادثه، محل دقیق اجزای دستگاه دچار تغییرات بسیار زیادی می شود و بر عملکرد کلی دستگاه، تاثیرگذار است.