انواع نوار طولی لاستیکی

انواع نوار طولی لاستیکی

از جمله تولیدات لاستیکی که برای مصارف مختلف در کارخانه ها و تجهیزات کوچک و بزرگ استفاده می شود، می توان به انواع قطعات لاستیکی، نوار، درزگیر و آب بند اشاره کرد. استفاده از نوار لاستیکی طولی در قسمت های مختلف، از عناصر موجود در آنها محافظت می کند و به دلیل نصب آسان نوار طولی جایگاه ویژه ای در صنایع مختلف به خود اختصاص داده است. در ادامه به بررسی بیشتر انواع نوار طولی لاستیکی میپردازیم با ما همراه باشید.

نوار طولی لاستیکی و کاربردها

نوارهای لاستیکی طولی امکان عایق تجهیزات مختلف را فراهم می کند. نوارهای لاستیکی طولی کاربردهای زیادی به عنوان عایق و همچنین پرکننده و ضربه گیر دارند. این مزیت کاربردهای زیادی را برای این نوارها معرفی کرده است. کاربردهای آن شامل موارد زیر است:

 1. بخش های داخلی خودرو.
 2. دریچه قایق های مختلف.
 3. درب خانه و ماشین.
 4. ترمیم خودرو و سایر پروژه های مرمت
 5. کاربرد آن در صنایع الکترونیک شامل صنایع لاستیک، هوافضا و حتی مراقبت های بهداشت می باشد.
 6. در ساخت و ساز، حمل و نقل و صنایع دفاعی نیز کاربرد دارند.

نوارهای لاستیکی طولی با فوم سلولی EPDM بهترین راه حل را برای ایجاد عایق مطمئن ارائه می دهد. EPDM یک عایق بادوام است که از قایق، ماشین یا کامیون شما در برابر آسیب های غیر ضروری محافظت می کند. پمپ آب به یک نوار طولی لاستیکی بلند نیاز دارد که عایق گاز باشد. نوار طولی سیلیکونی به طور گسترده در تجهیزات مشابه در مقیاس بزرگ استفاده می شود.

بیشتر بخوانید مقاله انواع نوار طولی لاستیکی : دیافراگم لاستیکی  

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

نوار طولی لاستیکی و انواع آن

نوارهای لاستیکی اکسترود شده در اندازه ها و شکل های سفارشی تولید می شود. بنابراین می توان از آن در صنایع مختلف استفاده کرد.

انواع نوارهای طولی لاستیکی شامل موارد زیر است:

 1. نوارهایی با اشکال تک D، دو D و اشکال یک سمت باز.
 2. فرم کویل.
 3. نوارهای راست.
 4. نوارهای فرم دار.
 5. قطعات برش داده شده.
 6. حلقه متصل بی پایان و واشر شکل خاص.

این مواد به صورت تجاری با مشخصات خاصی عرضه می شوند. با ارائه مشخصات سازنده می توانید از استفاده آنها اطمینان حاصل کنید. با اتصال نوار طولی لاستیکی که ساختار مقطعی D شکل دارند یک حلقه کامل بسته ایجاد می شود. هنگام نصب نوار عایق روی درگاه، استفاده از چسب برای افزایش استحکام توصیه می شود. به طور معمول، خاصیت چسبندگی در یک نوار زولی لاستیکی وجود دارد. اما گاهی هنگام قرار دادن نوار روی درگاه برای مصارف حفاظتی، لازم است از چسب استفاده شود. در این موارد انتخاب چسب بسیار مهم است. باید از چسب هایی استفاده کرد که هم به پلاستیک می چسبد و هم با مواد درب مطابقت دارد.

شکل ساختاری نوارهای طولی لاستیکی

نوارهای طولی لاستیکی عمدتاً شامل دو شکل ساختاری هستند:

 1. دیگری صاف در هر دو انتهای ساختار باز
 2. یک ساختار بسته توخالی

نوار طولی سیلیکونی مقاوم در برابر فشار هوای طولی باید دارای چسبندگی لاستیکی عالی باشد، بنابراین از یک پلاگین مخصوص استفاده می شود. یکی از خواص این ماده اصلی مقاومت بسیار بالای آن در برابر نفوذ آب است. آنها همچنین دارای درجه بالایی از انعطاف پذیری در مورد عوامل فشرده سازی هستند.

در برخی موارد، نوارها علاوه بر فشار آب، در معرض اصطکاک و گرما قرار می گیرند. در این مورد، نوار لاستیکی باید دارای سطح بالایی از عایق باشد. آنها همچنین باید از مواد بسیار بادوام و مقاوم در برابر حرارت ساخته شوند. در مورد نوار عایق برای آب بندی پمپ، فشار آب در محور پمپ آب را می توان پایین نگه داشت.

نوار آب بندی پس از افت فشار به سرعت به موقعیت اولیه خود باز می گردد. محدودیت های خاصی برای اطمینان از سطح آب بندی قوی وجود دارد. برای جلوگیری از اصطکاک روی سطح عایق باید از مواد خاصی برای ساختار لاستیکی استفاده شود. این مواد باید بتوانند از شکستگی ناگهانی جلوگیری کنند.

بیشتر بخوانید مقاله انواع نوار طولی لاستیکی : ضربه گیر

متریال های مختلف نوار های لاستیکی طولی

 • نوار طولی ضد روغن (NBR)

 نوار طولی ضد روغن و ضد فرسایش لاستیک نیتریل بوتادین (لاستیک نیتریل بوتادین) دارای خواص مکانیکی عالی است.

 • نوارهای طولی سیلیکونی (Silicon)

این نوع نوار لاستیکی مقاومت حرارتی بالایی دارد و به دلیل رعایت بهداشت در صنایع غذایی، پزشکی، بهداشتی و دارویی کاربرد دارد. تولید انواع نوارهای سیلیکونی با تهیه مواد اولیه از آلمان، کره و چین با مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و اشعه ماوراء بنفش (UV) در رنگهای مختلف قرمز، آبی، سفید، نارنجی، زرد و …. با سختی 30 تا 80 (Shore_A) در این مجموعه  انجام می گیرد

 • نوار لاستیکی طبیعی مصنوعی (NR SBR)

زمانی که نوار طولی تحت فشار بالا باشد و بدون مواد شیمیایی باشد، از این ماده برای ساخت نوار آب بندی استفاده می شود.

 • نوار لاستیکی وایتون (FKM)

نوار لاستیکی ویتون (FKM): فلورالاستومرها در برابر مواد شیمیایی، دمای بالا، فشار متوسط، حرارت، آب کلر، اسیدها، بنزین، محلول‌های شیمیایی، گاز اسیدی، ازن، آتش و حرارت استفاده می‌شوند که دارای استحکام بالایی هستند.

 • نوار لاستیکی ضد گاز ترش(HNBR)

  نوار طولی HNBR از اشباع نیتریل با هیدروژن به دست می آید و مقاومت بیشتری نسبت به NBR در برابر روغن ها و گازهای خورنده با دمای بالا دارد. مواد HNBR اغلب در صنایع نفت، پالایش و پتروشیمی استفاده می شود.

 • نوار لاستیکی معمولی (SBR) 

نوارهای لاستیکی SBR به دلیل مقاومت عالی در برابر سیال هیدرولیک و آب معمولاً در صنعت آب و فاضلاب استفاده می شوند. این نوارها همچنین مقاومت بالایی در برابر اسیدهای آلی و معدنی مبتنی بر گلیکول و الکل از خود نشان می دهند. نوارهای لاستیکی استایرن-بوتادین نه تنها مقرون به صرفه و انعطاف پذیر هستند، بلکه مقاومت سایشی خوبی نیز دارند.

بیشتر بخوانید مقاله انواع نوار طولی لاستیکی : کوپلینگ

 • نوار طولی ضد اسید (EPDM)

اتیلن پروپیلن داین مونومر (Ethylene Propylene Diene Monomer) مقاومت بالایی در برابر اسیدها، گازها، زنگ زدگی، آب نمک، ازن، نور خورشید، برق و شرایط آب و هوایی سخت ایجاد می کند.

 • نوارهای طولی PVC

شرکت های مختلف قادر به تولید نوارهای پی وی سی در مقاطع مختلف به دو صورت نرم و خشک می باشد. انواع نوارهای طولی پی وی سی (پلی وینیل کلراید) برای استفاده به عنوان درزگیر در و پنجره، محفظه مخزن، مهر و موم درب یخچال و لوازم خونگی و نوارهای U شکل را برای استفاده در تابلوهای برق و هر بخش تولید می کنند.

بیشتر بخوانید مقاله انواع نوار طولی لاستیکی : ضربه گیر لاستیکی جرثقیل