انواع لاستیک

انواع کوپلینگ

نگاه  انداختن  به صنعت خودروسازی  به طور بسیار کلی این مورد استنباط خواهد شد، که هیچ موضوعی گسترده‌تر از مبحث انواع لاستیک ها نمی باشد. صرف نظر از خودرویی که در حال حاضر دارید، شرایط آب و هوایی، شغلی که به آن مشغول می باشید و یا هر دلیل دیگر که موجب می‌­شود از یک خودرو استفاده نمایید، باید بدانید انواع لاستیک با قیمت‌­های بسیار مختلف در بازار، وجود دارند. خرید لاستیک؛ همیشه یک تصمیم سیاه یا سفید نبوده است، یعنی صرفا لاستیک خوب یا بد وجود ندارد.

برای شناخت و خرید انواع  لاستیک های بسیار مناسب باید به نکاتی مانند: شرایط آب و هوایی محل زندگی‌تان، نوع تجربه رانندگی خود و قیمت لاستیک توجه اساسی داشته باشید. به طور بسیار کلی، هشت نوع لاستیک وجود دارد که هریک دارای عملکردهایی بسیار متفاوت را دارا می باشند. با ما همراه باشید تا درباره انواع لاستیک ها اطلاعاتی را به شما بدهیم.

تایر چهار فصل

لاستیک چهار فصل چیست و از کدام نوع از لاستیک ها است؟

انواع لاستیک و یا تایر چهار فصل اولین بار در سال ۱۹۷۷ که شرکت Goodyear تایرهای مدل Tiempo را معرفی می  نمود، نامگذاری شده است. ایده پشت این مفهوم بسیار مهم، ارائه دادن یک راه حل برای رفع دشواری دو بار تعویض لاستیک در سال برای فصول زمستان و تابستان بوده است. لاستیک‌های چهار فصل از آج های کاملا ترکیبی با جنس لاستیک ساخته شده‌ می باشند و در هر شرایط آب و هوایی انعطاف خود را حفظ می‌ نمایند.

آج روی این لاستیک ها به گونه‌ای طراحی می شود تا در جاده‌های برفی و یا عبور از آب، کشش و فرمانپذیری انواع خودرو ها را در هر شرایطی بسیار ثابت نگاه دارند تا خودرو دچار انحراف نشود و تصادف نگردد. ممکن است که بسیاری از مدل‌های لاستیک های چهار فصل با مارک M + S در بازار موجود شده اند. این نماد مخفف Snow (برف) و Mud (گل و لای است که بر اساس آزمایش‌های صنعت لاستیک سازی  ارائه گردیده است، این نماد به معنای تفاوت میان تایرهای دارای سیم‌­های مورب با آج برجسته از تایرهای دارای آج معمولی بوده است  که بیشتر در کامیون‌های سبک و تایرهای رادیالی اتومبیل استفاده ی بسیار فراوانی می‌شد. با گذشت زمان این علامت برای لاستیک‌های چهار فصل نیز مرسوم  شد.

نام “چهار فصل” این چنین بیان می‌­ نماید که این لاستیک ها می‌توانند در تمام طول سال استفاده ی بسیار زیادی شوند. این مساله تا حدی بسیار درست می باشد.  یعنی اینکه لاستیک های تمام فصل به طور بسیار معمول در شرایط آب و هوایی که درجه حرارت بالاتر از ۴۵ درجه فارنهایت (۷ درجه سانتیگراد) باشد بهترین کارآیی را خواهند داشت.

تایر مدل Cooper CS5 Grand Touring ، یک مدل از لاستیک های بسیار محبوب چهار فصل  می باشد که با استفاده از این تکنولوژی برای افزایش دادن کشش در زمان های پیچیدن سخت، شتاب و ترمز استفاده ی بسیار زیادی می‌شود. این لاستیک ها  دارای درجه ای بسیار بالایی از سیلیکا را دارند که از آج در مقابل سایش برای مدت زمان بیشتری محافظت می‌­نماید و در نتیجه برای شرایط مرطوب و خشک مناسب می باشد.

بیشتر بخوانید مقاله انواع کوپلینگ : تولید کننده کوپلینگ در اصفهان

برای استعلام قیمت و خرید اورینگ لاستیکی و دیافراگم لاستیکی در اصقهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت به شماره 03133686571 – 09136854152 تماس بگیرید.

لاستیک بزرگراه

تایرهای بزرگراه  برای جاده‌های آسفالت شده استفاده های بسیار زیای می‌شوند. آنها مخصوص حمل و نقل جاده‌­ای می باشند و در پیمودن مسافت­‌های بسیار طولانی به شدت با دوام می باشند.

این نوع لاستیک ها برای سواری نرم و آرام و برای فرمان‌پذیری قابل پیش بینی در اتومبیل­ها، کامیون‌ها و خودروهای شاسی بلند قابلیت استفاده را دارند. ای موارد مناسب بزرگراه دارای بلوک‌های مستقل آج و ریزشیارهای چند گانه در اطراف تایر ها هستنید تا به این شکل عملکرد بهینه‌ای در جاده با شرایط آب و هوایی بسیار متوسطی را  دارا باشند؛ لاستیک های بزرگراه بیشتر با نماد M + S به بازار عرضه می‌­شوند و قادر به تطبیق همه جانبه در شرایط چهار فصل را دارند. برخی از مزایای این لاستیک ها عبارت است از موارد زیر که به آن ها اشاره می کنیم:

  • عمر بیشتر آج
  • کشش بهتر در جاده‌های مرطوب
  • مصرف سوخت بهتر
  • ترمز گیری و پیچیدن بهتر

انواع لاستیک های مناسب برای تمام سطوح

لاستیک های مناسب برای تمام سطوح چگونه می باشند؟  لاستیک های مناسب برای تمام سطوح طراحی شده‌اند به این منظور که سطح بسیار بالایی از کشش را در انواع جاده‌ها و سطوح تامین می نمایند. مدل‌هایی که در زیرمجموعه این نوع از لاستیک ها قرار خواهند گرفت؛ دارای طراحی آج‌­های بسیار بازی می باشند که برای رانندگی خارج از جاده ها و همینطور در خیابان‌های آسفالت بسیار مناسب می باشند. مهمترین نکته ای که باید در مورد لاستیک های تمام سطوح در ذهن خود داشته باشید، این مورد بوده است که این نوع از لاستیک ها چند منظوره استفاده ی بسیار زیادی می‌شوند بنابراین، اگر در جاده‌ها و بزرگراه‌های آسفالت شده حرکتی می‌کنید این لاستیک ها گزینه ی بسیار عالی و خوبی به حساب نمی‌­آیند. بهتر است بدانید که؛ تایرهای تمام سطوح برای موارد زیر کاربرد های بسیار زیادی دارد:

  • کامیون‌های سبک
  • وانت‌های پیکاپ
  • خودروهای شاسی بلند
  • خودروهای چهار چرخ محرک

انواع لاستیک های ورزشی

لاستیک های ورزشی در کامیونت‌­ها و وانت‌­های پیکاپ سبک استفاده ی بسیار زیادی دارند و برای فرمان­پذیری و عملکردهای بسیار عالی و  متناسب با ظاهر آنها طراحی شده‌اند. لاستیک های ورزشی با توجه به تماس بسیار بیشتر در جاده‌های آسفالت شده؛ چسبندگی بسیار عالی را ارائه خواهند داد.

این لاستیک ها  با رینگ‌های کاملا بزرگتر استفاده ی بسیار زیادی می­‌شوند و با نسبت ارتفاع به عرض بسیار کم، معمولا ۵۵ درصد یا کمتر می باشند، به بازار ارائه می‌ گردند. لاستیک های ورزشی  با شماره‌هایی مانند ۵۵/۲۲۵ (۵۵ نسبت ابعاد) در بازار ارائه می شوند. این اعداد نسبت ارتفاع لاستیک ها به عرض آن را به صورت درصد نشان داده شده اند. به عنوان نمونه، در ۲۲۵/۷۵ ارتفاع تایر ۷۵% از ۲۲۵ میلیمتر = ۱۶۹ میلی متر موجود هستند.

انواع لاستیک مناسب گل و لای

وقتی که لاستیک های تمام سطوح برای رانندگی خوب در هر دو حالت جاده و خارج از جاده طراحی شده‌اند، لاستیک های گل و لای، همانطور که از نامشان مشخص می باشد، به طور بسیار خاص به عنوان لاستیک های خارج از جاده به بازار عرضه خواهد شد. لاستیک های گل و لایی می‌توانند بر روی هر سطح از گل تا ریگ‌زار و تپه‌های شن و ماسه‌ای غیر هموار حرکت نمایند.

در سایر لاستیک های گل ولای، بلوک‌­های آج بسیار بزرگتر و فاصله بین آنها بیشتر از لاستیک های تمام سطوح می باشد. این تفاوت‌های بسیار مهم برای پاک کردن گل و  گرفتن و رها کردن سطح زمین به طور بسیار موثر برای ایجاد کردن، حداکثر تماس لاستیک با زمین برای کششی بسیار بهتر به بازار عرضه خواهد شد.

انواع لاستیک برفی – زمستانی

لاستیک های برفی – زمستانی  از نامش نیز مشخص می باشد، به طور بسیار خلاصه و خاص برای مواجهه با شرایط آب و هوایی بسیار سرد و همراه با برف‌های بسیار سنگین و جاده‌ای یخ زده به بازار عرضه خواهند شد. این  لاستیک ها را می توانید از طریق آج لاستیکی انعطاف پذیر که در دماهای بسیار بسیار پایین‌تر همچنان منعطف باقی خواهند ماند، شناخت. این کار موجب می‌شود که در جاده‌های بسیار لغزنده چسبندگی بهتر باشد. طراحی بسیار عمیق آج و الگوهای بسیار منحصر به فرد آن در لاستیک های زمستانی به پرتاب برف و آب از بین آج‌ها برای کششی بسیار  بهتر و قوی تر کمک بسیار زیادی می‌کنند.

بیشتر بخوانید مقاله انواع لاستیک : تولید کننده دیافراگم لاستیکی در اصفهان