انواع رابرلاینینگ

آشنایی با انواع رابرلاینینگ

بطورکلی برای محافظت از مخازن و قطعاتی که در معرض تماس با انواع اسیدها و مواد خورنده قرار می گیرند، استفاده از عایق لاستیکی مقاوم امری ضروری است.

در واقع رابرلاینینگ (Rubber Lining) همان پوشش لاستیکی است که با عناوین آستر لاستیکی، عایق لاستیکی، عایق ضد سایش، عایق ضد اسید، عایق مخازن و یا لاستیک کاری مخازن نیز شناخته می شود. رابر لاینینگ به روشی از محافظت سطوح در مقابل خوردگی گفته می شود که در آن کل سطح توسط لایه ای از لاستیک که معمولا به ضخامت ۳ الی ۱۰میلیمتر و در موارد خاص تا ۲۰ میلیمتر پوشش داده خواهد شد. لاستیک های مقاوم در برابر انواع اسیدها : اسید کلریدریک ، اسید فسفریک، اسید استیک، اسید سولفوریک و… سود سوزآور و انواع بازها و قلیا ها با دو روش سرد و گرم ، از ضخامت ۲ الی ۱۰ میلی متر قابل اجرا می باشند.

روکش مخازن فلزی اسید امری است که تمامی سازندگان و رقیق کنندگان اسید باید انجام دهن ، چون در مواقع رقیق سازی آن دما بیش از حد بالارفته و داغ خواهد شد، اگر از پلاستیک برای ساخت مخزن استفاده شود ذوب می گردد. این لاستیک ها هم در مقابل دما و هم در مقابل اسید مقاومت بالایی داشته و عمر مخزن را چند برابر می کنند.

برای استعلام قیمت و خرید رابرلاینینگ در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت تماس بگیرید.

لازم بذکر است اگر تکنسین نصب برای شما لاستیک مخصوص یک اسید مثلا اسید سولفوریک را نصب کرد شما نباید در مخزن اسید دیگری بریزید چون آن لاستیک با آن اسید سازگاری نخواهد داشت. درضمن از این لاستیکها برای پوشش خارجی و داخلی لوله ها و فلنچ ها نیز می توان بهره برد.

دقت داشته باشید که نوع رابر در اجرای رابر لاینینگ  براساس نوع استفاده از قطعات و یا مخازن قابل تغییر است. برای مثال برای مخازن و قطعاتی که در معرض موادی باعث ایجاد سایش می شود باید از رابر ضد سایش به جای رابر ضد اسید استفاده کرد. لازم به ذکر است که در اجرای انواع رابرلاینینگ ( Rubber Lining ) باید آستر لاستیکی مخازن و قطعات به بهترین نحو و اصولی ترین روش و با ضمانت اجرایی برای انجام شود.

انواع رابرلاینینگ از لحاظ سختی نهایی (Soft Rubber & Hard Rubber)

رابرلاینینگ ها یا پوشش‌های لاستیکی از لحاظ سختی نهایی به دو نوع ندسته رم و سخت تقسیم شده اند. بطورکلی به آن دسته از لاستیک هایی که سختی آنها در محدوده‌ی سختی سنجی Shore A قرار داشته لاستیک نرم  و به لاستیکهایی  که سختی آنها در محدودۀ سختی سنجی Shore D قرار گرفته ، لاستیک سخت گفته می شود. البته به ندرت لاستیکهایی با سختی مابین دو دسته مذکور هم تولید می شود که اصطلاحاً آنها را لاستیک های نیمه سخت می نامند. (Semi-Hard Rubber)

سختی نهایی لاستیک معمولاً به عنوان ویژگی برای انتخاب رابرلاینینگ محسوب نمی شود اما می تواند باعث محدودیتهایی در انتخاب شود. بطور مثال نباید لاستیکهای سخت را برای مخازن حمل انتخاب کرد زیرا  این مخازن دائماً در معرض تنشهای مکانیکی بوده و لاستیکهای نرم به دلیل انعطاف پذیری زیاد انتخاب مناسبتری برای این کر خواهند بود.

انواع رابرلاینینگ از لحاظ نحوه اجرا

پوششکاری با لاستیک از نظر روش انجام کار به دو دسته رابرلاینینگ در کارگاه و رابرلاینینگ در سایت (سایت مشتری) تقسیم بندی خواهد شد. در ادامه به شرح کامل رابرلاینینگ به روش گرم و سرد می پردازیم:

  • رابرلاینینگ به روش گرم

برخی از پوشش‌های لاستیکی بصورت خام در مخزن و یا قطعه نصب می شوند و پس از اعمال ، جهت دستیابی به مقاومت شیمیایی و خصوصیات مکانیکی مطلوب باید ولکانیزه شوند.دقت کنید که این ولکانیزاسیون یا با انجام عملیات کیورینگ، تحت فشار و حرارت بالا در اتوکلاو صورت می گیرد (البته کیورینگ با بخار، آب داغ یا هوای داغ هم در سایت امکانپذیر است) و یا شرکت سازنده‌ی لاستیک، فرمولاسیون لاستیک را به نحوی طراحی میکند که پوشش لاستیکی برای زمان طولانی تر اما در دما و فشار محیط ولکانیزه شود و به این ترتیب بتوان از انجام عملیات کیورینگ خودداری کرد.

  • رابرلاینینگ به روش سرد

دسته دیگری از آسترهای لاستیکی از قبل در محل کارخانه سازنده‌ی لاستیک  ولکانیزه شده اند، در نتیجه پس از نصب در مخزن نیاز به انجام عملیات کیورینگ ندارند و بلافاصله پس از اجرا می توانند مورد استفادده و بهره برداری قرار بگیرند.

اساسا لاستیک‌های از پیش ولکانیزه شده توانایی اجرا در هردو محل کارگاه و سایت را دارا هستند؛ اما لاستیکهای خام بسته به سختی نهایی مورد نیاز و نوع پایه‌ی پلیمری انتخابی بعضاً قابلیت اجرا در سایت را نداشته و صرفاً می بایست در اتوکلاو ولکانیزه شوند.

مقایسه رابرلاینینگ گرم و سرد

معمولاً کیفیت نهایی رابرلاینینگ گرم مطلوبتر از رابرلاینینگ سرد است زیرا در رابرلاینینگ گرم اولاً به دلیل پایین بودن سختی لاستیک خام، شکل پذیری و انعطاف پذیری ورق و تطابق با شکلهای پیچیده‌ی مخزن (مثلاً جزئیات اجرا در صفحه نازل ها) بسیار بهتر از لاستیک ازپیش ولکانیزه شده است ثانیاً ورقهای لاستیک خام در محل اورلپ ها با چسبی از جنس خود لاستیک پایه به هم متصل می شوند و هنگام عملیات ولکانیزاسیون زنجیره‌ی پلیمری در محل اورلپ ها نیز تشکیل می گردد و نهایتاً یک پیوند شیمیایی قوی بوجود می آید، اما در اجرای رابرلاینینگ به روش سرد به این دلیل که لاستیک از پیش ولکانیزه شده معمولاً  از یک سیستم چسب دو جزئی استفاده می شود لذا در محل اورلپ ها یک باندینگ فیزیکی ایجاد می شود. هرچند چسبهای ویژه  رابرلاینینگ سرد نیز از استحکام و مقاومت شیمیایی بسیار بالایی برخوردارند اما به دلیل یکپارچه شدن اورلپها در روش گرم، کیفیت نهایی روش گرم مطلوبتر است.

 

صنایع لاستیک سازی ماهان صنعت به منظور حفاظت سطوح فلزی و بتنی در مقابل هرگونه سایش و خوردگی و آسیب شیمیائی با بهره گیری از تکنولوژی و تجربه و تجهیزات پیشرفته، واحد های کامپاند سازی و کادر تخصصی مجرب ، تولیدات و خدمات خود را در زمینه های:

1) طراحی و تولید گستره ای وسیع از انواع پوششهای لاستیکی در واحد های کامپاند سازی

2) تامین انواع مواد اولیه ، چسب ها و پوشش های لاستیک مقاوم به سایش و خوردگی مکانیکی و شیمیایی با بهترین کیفیت

3) اجرای عملیات رابر لاینینگ سطوح فلزی و بتنی کلیه مخازن ، لوله ها ، اتصالات و قطعات صنعتی

4) ارائه مشاوره و پیشنهاد جهت انتخاب لاستیک مناسب به شرکت ها و صنایع مختلف از جمله : صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها ، صنایع شیمیائی و الکترو شیمیایی ، نیروگاه ها ، شرکت های گاز و میعانات گازی ، صنایع متالوژی و فولاد و آهن ، شرکت های آب و فاضلاب ، تاسیسات شیرین سازی آب دریا و صنایع معدنی ارائه می نماید.

صنایع لاستیک سازی ماهان صنعت تولیدکننده انواع رابرلاینینگ و دیگر محصولات لاستیکی صنعتی در اصفهان، پاسخگو تمام مشتریان عزیز است. برای استعلام قیمت و خرید انواع رابرلاینینگ با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید رابرلاینینگ در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ما تماس بگیرید.

صنایع لاستیک سازی ماهان صنعت، تولیدکننده رابرلاینینگ در اصفهان و تمامی محصولات صنعتی لاستیکی آماده پاسخگویی به مشتریان عزیزان است.

03133686571-09136854152

مطالب مرتبط: