آب بندی اورینگ

آب بندی اورینگ چیست ؟

آب بندی حلقه اورینگ به منظور جلوگیری از اتلاف مایعات یا گاز و بطورکلی انواع سیالات استفاده می شود. مجموعه مهر و موم از یک حلقه O الاستومر و یک کلاهک آب بندی تشکیل شده است. بطورکلی، حلقه اورینگ سطح مقطع دایره ای شکل داشته و از جنس لاستیک تولید شده است. کلاهک آب بندی و حلقه O دو عنصری می باشند که مجموعه آب بندی حلقه اورینگ را تشکیل می دهند. به عبارتی بسیار اساسی، آب بندهای حلقه اورینگ با نشستن در یک شیار یا کانال بین دو سطح / اجزای سازنده که قرار است جفت شوند یا با هم فشار داده شوند ، کار می کنند.

حلقه اورینگ به طور کلی از نوعی الاستومر ساخته شده است ، در اتصال بین این دو قسمت قرار می گیرد و به منظور کمک به تشکیل یک آب بند محکم، فشرده می شود. هرچه فشار داخلی بیشتری به این اتصال وارد شود ، حلقه O بیشتر در داخل شیار آن تحریف خواهد شد. این امر می تواند نیروی آب بندی کلی حلقه را تا یک نقطه بهبود بخشد.

حلقه های اورینگ معمولا در پمپ ها ، سیلندرها ، اتصالات و دریچه ها به کار برده می شوند و به آب بندی اتصال بین قطعات جداگانه و جلوگیری از نشت مایعات، گازها و سیالات کمک می کنند. این حلقه ها با تمامی اجزای ایستا ، پویا ، هیدرولیک و پنوماتیک هماهنگ شده و آنها را به یک راه حل کاملا متنوع برای یک مسئله مهندسی بسیار گسترده تبدیل می کند.

بیشتر بخوانید: اورینگ چیست ؟

آب بندی اورینگ

یکی از نقاط قوت آب بند نوع اورینگ این است که پس از جداسازی از بین قطعات و اتصالات و همچنین حذف فشار و نیروهای وارده بر آن، به شکل اصلی خود برمی گردد. اما با گذشت زمان، تکرار این فرآیند در حالت ارتجاعی و یکنواختی مواد و شکل هلالی آب بند تاثیر می گذارد و در نهایت اگر آب بند باید محکم بماند، حلقه اورینگ نیاز به تعویض با مدل جدید دارد. تحت فشار حلقه اورینگ در شیار خود به سمت فشار کمتری از مهر و موم تغییر جهت می دهد و آن را محکم تر و بیشتر در برابر دیواره های داخلی و خارجی کلاهک آب بند ایجاد شده بین دو جز قرار می دهد. تا یک نقطه این یک آب بند محکم و محکم تر ایجاد می کند. اما بسیار مهم است که فشار بیشتری روی حلقه اورینگ ایجاد نشود، زیرا تغییر شکل بیش از حد باعث می شود تا دوباره آب بندی نشت کند.

تفاوت بین آب بندی حلقه اورینگ استاتیک و دینامیک چیست ؟

طراحی آب بندی حلقه اورینگ استاتیک و پویا به چند روش اساسی متفاوت است. یک حلقه O استاتیک ، هر حلقه اورینگی است که برای تماس با دو یا چند سطح طراحی شده است که نسبت به یکدیگر حرکت نمی کنند ، در حالی که یک حلقه O دینامیک به تشکیل یک آب بند بین قطعات متحرک کمک می کند. بطورکلی ، اورینگ های ساکن از مواد مقاوم و سخت گیر کمتری نسبت به مدل های دینامیکی آنها ایجاد می شوند. همچنین مهم است که اجزایی که در یک محیط پویا به هم متصل می شوند با دقت طراحی و به پایان برسند، به گونه ای که آنها را از بین نبرند ، برش نخورند و در نهایت حلقه اورینگ قرار گرفته در بین آنها را از بین نبرند. این نگرانی برای حلقه های اورینگ که دربرنامه های استاتیک مورد استفاده قرار می گیرند کمتر خواهد بود؛ زیرا تنها نیروی تنشی که تحت فشار قرار می گیرند معمولا فشرده سازی است ( که در آن نسبتا مقاوم هستند ).

در حالی که تمام اورینگ ها برای انجام کار در سطوح مطلوب به درجاتی از روغنکاری نیاز دارند ، اورینگ های دینامیکی نسبت به مدل های ساکن نیاز به روغن کاری سنگین تر و مکرر ( و همچنین بررسی ، نگهداری و تعویض منظم تر ) دارند. انواع مختلف حرکات دینامیکی – به عنوان مثال چرخشی ، رفت و برگشتی و نوسانی – ایجاب می کند که اورینگ ها با کیفیت مواد مختلف تولید شوند تا در حد مطلوب کار کنند.

برای خرید اورینگ در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ماهان صنعت تماس بگیرید.

اورینگ اصفهان

روند ساخت حلقه های اورینگ نسبتا ساده است و مشخصات هرگونه طراحی و تولید حلقه o به طور کلی کیفیت مورد نیاز ، کمیت ، محیط کاربردی ، مقرون به صرفه بودن ، سازگاری شیمیایی و فشار ، طول عمر و روغنکاری را در نظر می گیرد. ساخت حلقه O معمولا به روش هایی مانند فشرده سازی ، قالب گیری انتقال یا تزریق ، ماشینکاری یا انفصال متکی است. موادی با کارایی بالا در تولید اورینگ ها به کار می روند ، از نیتریل و لاستیک سیلیکون گرفته تا فلوروکربن ها ، فلزات و غیره. علاوه بر حلقه های اورینگ استاندارد به شکل توروس ( هروی ) که در سراسر جهان شناخته شده هستند ، آنها در اشکال دیگر ( برش مربع ، شکل X ، حلقه های چهارگانه و غیره ) برای کاربردهای خاص تر در صورت لزوم تولید می شوند.

حلقه های O برای آب بندی در دمای بالا

همانطور که از نام آن پیداست ، حلقه های اورینگ آب بندی در دمای بالا برای مقاومت در برابر گرمای شدید و در عین حال ایجاد یک مهر و موم قابل اعتماد بین دو سطح یا اجزا طراحی شده اند. این امر آنها را برای صنایع و محیط های پرمصرف مانند پالایشگاه های نفت و گاز ، فرآوری مواد شیمیایی یا هر سناریوی دیگری که به آب بندی با درجه حرارت بالا نیاز باشد، مانند کاربردهای حمل و نقل عملکرد مانند موتورهای توربو و مهندسی هوا و فضا ، ایده آل می کند.

بهترین مواد آب بندی حلقه اورینگ برای دمای بالا

برای آب بندی اورینگ با درجه حرارت بالا از مواد مختلفی مانند نیتریل ، نیتریل هیدروژنه ، لاستیک سیلیکون ، پلی آکریلات و غیره استفاده می شود. به طور کلی اطمینان از بهترین انتخاب در هر سناریوی معین، تعادل بین دمای عملیاتی مورد نیاز و مقرون به صرفه ترین گزینه ماده در آن نقطه عملکرد است. برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از نظر مشاورین، می توانید با کارشناسان ماهان صنعت تماس بگیرید.

محدوده دمایی آب بندی اورینگ

بطورکلی خرید اورینگ های صنعتی باید با توجه به نیاز و محیط مورد استفاده برای آب بندی برنامه ریزی و انجام شود. با این حال، به عنوان یک راهنمای دقیق برای درجه حرارت و محدودیت استفاده ، برخی از محبوب ترین مواد موجود در فروش به طور کلی در انواع دمای زیر کار می کنند :

  • نیتریل : از 50- تا 120 درجه سانتیگراد
  • نیتریل هیدروژنه : از 45- تا 150 درجه سانتیگراد
  • پلی اکریلات : از 25- تا 175 درجه سانتیگراد
  • اتیلن-پروپیلن : از 50- تا 135 درجه سانتیگراد
  • کلروپرین : در حدود 40- تا 120 درجه سانتیگراد
  • بوتیل ( ترکیب نفتی ) : از 55- تا 205 درجه سانتیگراد
  • فلوروسیلیکون : از 60- تا 205 درجه سانتیگراد
  • فلوروکربن : در هر نقطه از 25- تا 205 درجه سانتیگراد
آب بندی اورینگ اصفهان

حلقه اورینگ برای آب بندی فشار بالا

مقاومت در برابر فشار بالا همراه با عملکرد قابل اعتماد در دمای بالا و محیط های پویا یکی از لازمه های اصلی و معمول اورینگ های صنعتی است. برای کارکرد یک آب بندی فشار قوی در سطوح مطلوب ، طراحی و ساخت حلقه o دوباره به انتخاب مواد خاص برای عملکرد بهتر در شرایط خاص بستگی دارد.

عملکرد حلقه های اورینگ بر این اصل است که حتی فشار وارد شده به ماده باعث ایجاد الگوهای تغییر شکل قابل پیش بینی در اطراف محیط واشر در شیار آن می شود. این بدین معنی است که یک تنش مکانیکی نسبتا یکنواخت روی تمام سطوح تماس یک حلقه o ایجاد شده است. به شرطی که فشار داخلی مایعات موجود در زیر فشار استرس تماسی O-ring باقی بماند ، حتی در شرایط فشار زیاد، نشتی تا حد زیادی غیرممکن است. با این حال ، خرابی مکانیکی تحت فشار زیاد می تواند به راحتی باعث اکستروژن یا تخریب اورینگ شود، به همین دلیل انتخاب مواد مناسب برای محیط دقیق مورد نظر برای استفاده از آن مهم است.

صنایع لاستیک سازی ماهان صنعت تولیدکننده انواع اورینگ  و دیگر محصولات لاستیکی صنعتی در اصفهان، پاسخگو تمام مشتریان عزیز است. برای استعلام قیمت و خرید اورینگ با کارشناسان ما تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت و خرید اورینگ در اصفهان و سراسر ایران با کارشناسان ما تماس بگیرید.

صنایع لاستیک سازی ماهان صنعت، تولیدکننده انواع اورینگ و تمامی محصولات صنعتی لاستیکی آماده پاسخگویی به مشتریان عزیزان است.

03133686571-09136854152

 

مطالب مرتبط: